Czy probiotyki stosowane na odchudzanie na pewno działają ?
17043
post-template-default,single,single-post,postid-17043,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645,elementor-page elementor-page-17043

Czy probiotyki stosowane na odchudzanie na pewno działają ?

Czy probiotyki stosowane na odchudzanie na pewno działają ?

Mam przed sobą wynik systematycznego przeglądu publikacji i metaanalizę podsumowującą badania dotyczące wpływu probiotyków (żywych szczepów bakterii),  prebiotyków (błonnika roślinnego)  oraz synbiotyków (czyli kombinacji pro i prebiotyków) na wskaźnik masy ciała (BMI) i masę tłuszczu.

Badacze, wykonali mrówczą robotę przeszukując wiele naukowych baz danych (PubMed ,Embase, Cochrane Library i Web of Science), gdzie zidentyfikowano 4721 artykułów, z których finalnie do metaanalizy wykorzystano 21 badań spełniających wszystkie kryteria.

Z uzyskanych wyników, otrzymujemy dość jasną wskazówkę  jak schudnąć !  

Stosowanie probiotyków faktycznie przyczynia się do spadku BMI i masy tłuszczu w większości (choć nie wszystkich) analizowanych badań!

Jakie bakterie jelitowe są skuteczne na odchudzanie?

W trakcie lektury moje bloga dowiedzieliście się już o tym, iż wybierając probiotyk  zwracamy uwagę na szczep/szczepy bakteryjne w nim zawarte, bo to właśnie szczep odpowiada za efekt terapeutyczny.

https://dietetica.com.pl/blog/czym-sie-kierowac-przy-zakupie-probiotyku-jak-kupic-ten-dobry.html

Wspomniałam również, iż zgodnie z wytycznymi wybieramy szczepy bakterii pomocne do łagodzenia biegunki po antybiotyku, minimalizowania stresu czy negatywnych efektów stłuszczenia wątroby.

https://dietetica.com.pl/blog/jakie-probiotyki-wybrac-gdy-brzuch-daje-sie-we-znaki.html

Dla przypomnienia, pozwolę sobie na porównanie prawidłowo i nieprawidłowo opisanego szczepu.

źle opisany probiotyk: Lactobalillus plantarum

dobrze opisany probiotyk z podaną nazwą szczepu : Lactobalillus plantarum 299V

 

W takim razie, jaki szczep czy szczepy bakterii są najlepsze na odchudzanie? Jaki probiotyk wybrać?

Analiza danych wykazała, że skuteczne są probiotyki z zastosowaniem różnych szczepów Lactobacillus. Wspomniane probiotyki mają pozytywny wpływ na zmniejszenie BMI i przyczyniają  się do ubytku  masy ciała i masy tłuszczu. Co ciekawe, szczepy Lactobacillus działają już w niskich dawkach i po stosunkowo krótkim okresie suplementacji  – zwykle efekty oceniane były po okresie  nie dłuższym niż 12 tygodni.

Innymi bakteriami probotycznymi z pozytywnym w odchudzaniu cenzusem są różne szczepy Bifidobacterium.

Jak odchudzają probiotyki?

Mechanizmów działania jest kilka:

  1. szczepy probiotyczne,  konkurują o składniki odżywcze z istniejącymi w jelicie „złymi” bakteriami jelitowymi ​probiotyki wzbogacają warstwę biofilmu i zapobiegają przyleganiu bakterii chorobotwórczych
  2. probiotyki odgrywają kluczową rolę w poprawie  bariery nabłonkowej jelit, zmniejszając przepuszczalność jelit, tym samym zmniejszając zapalenie jelit, zapobiegając endotoksemii j i wpływając pozytywnie na zjawisko insulinooporności
  3. probiotyki wpływają na proces dekoniugacji kwasów żółciowych,  przyczyniając się do mniej skutecznej absorpcji lipidów  z diety
  4. probiotyki zwiększają stężenie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA) w jelicie, które wzmacniają barierę jelitową poprzez promowanie regeneracji jelit i produkcji mucyny.

Jakie „odchudzające” szczepy prebiotyków dostępne są na polskim rynku?

– bifidobacetrium lactisW 51,

– bifidobacetrium lactisW 52,

– lactobacillus lactis W 19,

– lactobacillus acidophilus W22,

– lactobacillus salivarus W 24,

– lactobacillus paracasei W 20,

– lactobacillus plantarumW 21,

–  lactobacillus  rhamnosus GG

Obiecujące szczepy trudno dostępne

– lactobacillus gasseri BNR17

– bifidobacetruim pseudocatenulatum SPM1204,

– B. longum SPM1205,

 – B. longum SPM1207

 

A prebiotyki ? Czy jedząc  błonnik mogę schudnąć ?

 

Prebiotyki działają doskonale, w większości badań wykazano fakt podczas stosowania prebiotyków, poprawę wrażliwość na insulinę i poprawę poziomu lipidów we krwi. Suplementacja prebiotyczna poprawia stan bariery jelitowej, przez co umożliwia namnażanie komensalnej (dobroczynnej)flory jelitowej.

Czy to oznacza, że jeśli od tej pory wprowadzę do diety dużą ilość błonnika to zacznę szybko zacznę redukować wagę?

Niestety nie! To cecha bardzo osobnicza i uzależniona od kilku czynników związanych z naszym profilem bakterii jelitowych (które mogą zareagować redukcją tłuszczu na wprowadzenie diety wysokobłonnikowej lub nie). Poznajmy więc te z naszych wewnętrznych bakteryjnych czynników, które zdecydują o szybkim schudnięciu po wprowadzeniu lub niewprowadzeniu do diety błonnika:

1. profil mikrobioty jelitowej przed podjęciem prebiotykoterapii (tj. stosunek Firmicutes / Bacteroidetes)

2. dotychczasowa dieta, której działanie polega przede wszystkim na stworzeniu warunków sprzyjających wzrostowi konkretnych korzystnych dla prawidłowej masy ciała bakterii.

Tak więc, w oparciu o przedstawiona w tym wpisie wiedzę, stwierdzenie „Probiotyki działają na odchudzanie” jest prawdziwe, o ile prowadzimy się dobrze i nasza dotychczasowa dieta obfituje w błonnik zawarty np. w warzywach. Spytacie jakie warzywa na odchudzanie? Każde, które bezpiecznie można zjadać na surowo. Oraz ( w mniejszej ilości) te gotowane i zjadane na zimno. Więcej o błonniku pisałam tu https://dietetica.com.pl/blog/jak-dobrze-bilansowac-blonnik.html

Photo by Bill Oxford on Unsplash

  1. Cell Biosci. 2017 Oct 25;7:54. doi: 10.1186/s13578-017-0183-1. eCollection 2017.

[2] Nutr Today. 2015;50(2):90Y97

  1. Complement Ther Med. 2019 Jun;44:269-276. doi: 10.1016/j.ctim.2019.05.008. Epub 2019 May 8.