Badanie przeznaczone jest dla osób aktywnych fizycznie, a zainteresowanych doborem optymalnego planu treningowego. Czy geny mogą mieć wpływ na wynik sportowy? To ważne pytanie zarówno dla osób planujących uprawianie sportu zawodowo, jaki i dla tych, dla których sport jest sposobem na poprawę zdrowia i lepszą sylwetkę. Większość osób uprawia sport rekreacyjnie, dla przyjemności oraz poprawy kondycji i samopoczucia. Tymczasem nieodpowiednio dobrany wysiłek może być przyczyną zbędnych rozczarowań.
Test ACTN3 jest genetyczną podpowiedzią na to, do jakiej dyscypliny sportowej jesteśmy predysponowani. Zawiera informację o budowie alfa-aktyniny 3 – białka związanego ze strukturą mięśni. Jego zawartość w mięśniach daje informację o tym, jakie dyscypliny sportowe są dla danej osoby optymalne. Brak alfa-aktyniny 3 w mięśniach oznacza, że mamy predyspozycje do dyscyplin wytrzymałościowych, natomiast obecność tego białka wskazuje na predyspozycję do sportów sprintersko-siłowych.
Test ACTN3 wskazuje więc, do której grupy należymy. Tym samym pozwala wybrać najodpowiedniejszą dla siebie dyscyplinę sportową.
Oznaczenie jednego wariantu w obrębie genu ACTN3 pozwala uzyskać:
informacje o budowie mięśni;
informacje o najbardziej optymalnym typie wysiłku;
informację czy posiadamy wariant siłowo-szybkościowy (typ sprintera) lub wytrzymałościowy (typ maratończyka);
informację, w jaki sposób poprawić ekonomikę wysiłku i zwiększyć wydolność organizmu.