Badanie przeznaczone jest dla osób zainteresowanych minimalizacją ryzyka chorób cywilizacyjnych. Jest dobrym wyborem dla osób pragnących stosować profilaktykę choroby niedokrwiennej serca, choroby Alzheimera, czy chorób metabolicznych. Za pomocą tego testu ustalamy, jaka ilość i jakość tłuszczów oraz cholesterolu w diecie jest optymalna dla pełnej profilaktyki. Pomagamy wprowadzać dobrany do wariantu genetycznego plan żywieniowy, suplementacyjny i treningowy. Co ważne, test jest pomocny w uzyskaniu prawidłowej masy ciała.
Jednym z głównych genów zaangażowanych w metabolizm lipidów jest gen kodujący białko zwane apolipoproteiną E (APOE). APOE jest bezpośrednio odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi. W zależności od „urody” genetycznej APOE, powinniśmy stosować inną ilość tłuszczu w pożywieniu, bowiem mając różne warianty tego genu, w odmienny sposób „odpowiemy” na wzrost zawartości tłuszczu w diecie. W wariancie tego białka, zwanym APOE4, dieta o standardowej zawartości tłuszczu przyczyni się do wzrostu cholesterolu we krwi, podczas gdy u nosicieli wariantu APOE 3 ryzyko będzie dużo mniejsze.
Nieprawidłowe stężenie cholesterolu we krwi jest istotnym czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego oraz choroby Alzheimera.
APOE może być zbudowana w różny sposób. Istnieją trzy różne typy budowy cząsteczki APOE, oznaczone jako: APOE 2, APOE 3 i APOE 4. Najbardziej rozpowszechnionym genotypem APOE jest APOE 3. Ten genotyp jest uważany za normę i występuje u około 60% populacji. Osoby mające ten genotyp charakteryzują się „normalnym”, a zatem typowym metabolizmem cholesterolu.
Genotyp APOE 2 jest związany z niska zawartością cholesterolu we krwi, podczas genotyp APOE 4 występuje u osób, które mają zwykle podwyższone stężenie cholesterolu.
Oznaczenie ośmiu wariantów w obrębie genu APOE, APOA 1, UCP, PPARG pozwala określić:
predyspozycje do wzrostu stężenia cholesterolu we krwi, w zależności od zawartości tłuszczu w diecie;
predyspozycje do nasilenia procesu miażdżycowego, w zależności od zawartości tłuszczu w diecie;
predyspozycje do nasilenia procesu miażdżycowego, w zależności, od jakości tłuszczu (zawartości wielonienasyconych tłuszczów);
zawartość tłuszczu w diecie optymalną do redukcji masy ciała;
zawartość tłuszczu w diecie optymalną do redukcji cholesterolu całkowitego we krwi;
wpływ tłuszczów na ryzyko nadmiernego wydzielania insuliny.
Korzyściami są:
profilaktyka choroby niedokrwiennej serca, choroby Alzheimera, dostosowana do wariantów genetycznych białek kluczowych dla regulacji stężenia lipidów we krwi;
pomoc w leczeniu żywieniowym chorób metabolicznych;
dobór optymalnej zawartości cholesterolu i innych tłuszczów pokarmowych.
W naszym działaniu test genetyczny jest pierwszym krokiem. Drugim jest ułożenie dobrze zbilansowanej diety, planu suplementacyjnego i wytycznych dotyczących ruchu.
Tylko te dwa kroki, stawiane jeden po drugim, zaprowadzą do celu, jakim jest niższa masa ciała i poprawa stanu zdrowia.