Predyspozycje do otyłości
17683
page-template-default,page,page-id-17683,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645,elementor-page elementor-page-17683

Predyspozycje do otyłości

Czy masz otyłość wpisaną w geny? Teraz możesz mieć pewność!

Mamy dla Państwa propozycje badania, które jest przeznaczone dla dzieci i osób dorosłych mających problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Badanie jest idealne  dla tych, którzy chcą zapobiegać otyłości. Test genetyczny pozwala ustalić, czy osoba jest nosicielem wariantów genów markerowych „sprzyjających” otyłości ( FTO oraz MC4R ).

Uwaga !!!

po emisji programu Pytanie na śniadanie (http://pytanienasniadanie.tvp.pl/27117257/co-to-jest-gen-otylosci) mamy dużo zapytań o gen FTO – pojedyncze badanie. 

Informujemy, że jest możliwość wykonania analizy pojedynczego miejsca markerowego w genie FTO- szczegóły pod numerem telefonu:  781 202020

Często bagatelizujemy problem otyłości wśród dzieci sądząc, że otyłe dzieci „wyrosną” z otyłości. A tymczasem, jak wynika z obserwacji specjalistów, większość dzieci z otyłości nie wyrasta! Jeśli dzieci w wieku 1-3 mają problemy z wysoką masą ciała, to około 1/3 z nich wyrośnie na otyłych dorosłych. Jeszcze gorsze prognozy dotyczą dzieci starszych, u nastolatków z nadwagą (wiek 10-15 lat) ryzyko otyłości w wieku dorosłym sięga prawie 3/4 populacji. Nauka pokazuje, że otyłość determinują zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe (niezwiązane z dziedziczeniem). Do tych ostatnich należą ilość i jakość spożywanej żywności, aktywność fizyczna i wykształcenie. Czynniki środowiskowe mają duże znaczenie dla rozwoju otyłości, natomiast  czynniki genetyczne w około 40% mogą wpływać w istotnym stopniu na predyspozycje do otyłości.

Otyłość jest chorobą wielogenową, co oznacza że jest wiele genów zaangażowanych w ten proces. Jednak dwa geny FTO i MC4R zwróciły szczególną uwagę badaczy, wysuwając się na pozycję genów markerowych otyłości. Oznacza to że te dwa geny  mają kluczowe znaczenie w mechanizmie powstawania otyłości.

 

Gen FTO jest  zwany potocznie „genem otyłości” . FTO ma dwa miejsca markerowe które badamy zwane  (rs9930506) oraz rs 1121980) które   pozwalają  określić:

  • predyspozycję do nadwagi i otyłości;
  • ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego w dorosłości

oraz gen dla receptora melanokortyny MC4R.

Udowodniono, że osoby noszące wariant genu FTO, zawierającego informację o „wysokim stopniu” ryzyka otyłością, ważą średnio o 3 kg więcej niż osoby będące nosicielami kopii „niskiego ryzyka”. Osoby te także częściej zapadają na choroby będące konsekwencją otyłości (cukrzyca typu II) i inne schorzenia o podłożu metabolicznym. 

 

Dzięki oznaczaniu warintu genu oznaczonego symbolem (rs1121980 ) uzyskujemy informacje o tym jak szybko w jakim wieku ujawni się otyłość.

Gen dla receptora melanokortyny (MC4R) jest związany z regulacją apetytu, indeksem masy ciała oraz podatnością na rozwój zespołu metabolicznego

Jakie informacje otrzymamy po zrobieniu testu?

Otrzymamy informacje o tym, czy osoba, która miała wykonanie badanie, jest nosicielem wariantu genu o wysokim stopniu ryzyka FTO.

 

Dlaczego to ważne?

Będąc świadomym, że dziecko ma predyspozycje do otyłości, można wdrożyć działania prewencyjne, polegające między innymi na zmodyfikowaniu planu żywienia i wprowadzeniu ćwiczeń fizycznych oraz pełniejszej kontroli spożycia tzw. „żywności śmieciowej”.