Zaburzenia jelitowe – Informacje ogólne
17722
page-template-default,page,page-id-17722,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645,elementor-page elementor-page-17722

Zaburzenia jelitowe – Informacje ogólne

W jelitach funkcjonuje bardzo rozbudowany układ odpornościowy zwany Tkanką limfatyczną przewodu pokarmowego (GALT). Jest on tam bardzo rozbudowany. Dlaczego?

 

Błona śluzowa jelita i połączony z nią układ limfatyczny ściany jelita stanowi NAJWIĘKSZY wewnętrzy układ aktyny pod względem immunologicznym, sprawujący funkcje ochronne i kontrolne.

 

Nigdzie indziej, ani na zewnątrz ciała ani w jego wnętrzu nie dochodzi do bardziej intensywnego kontaktu między organizmem a substancjami napływającym ze środowiska zewnętrznego.

 

Przez jelita przechodzą nie tylko pożądane składniki pokarmowe ale także ogromne ilości toksyn, pasożytów, grzybów, wirusów i bakterii. A  w jelicie GALT jest po to żeby zwalczać obce substancje które znalazły się w jelitach.

 

Drugim graczem tasującym karty są saprofityczne bakterie jelitowe, które spełniają szereg istotnych funkcji (trawienie, wchłanianie, produkcja witamin , aminokwasów).

Co charakterystyczne GALT ma niezwykłą właściwość – potrafią postępować z ogromną ilością antygenów w sposób wysoce selektywny. Tkanka limfatyczna przewodu pokarmowego jest konfrontowana z ilościami substancji obcych liczonymi w gramach i to bez utraty koniecznej do przeżycia tolerancji wobec antygenów (substancja wywołującej reakcję) pokarmowych i antygenów pochodzących z flory FIZJOLOGICZNEJ flory jelit.