Jak schudnąć z brzucha po świętach?
1
post-template-default,single,single-post,postid-1,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Jak schudnąć z brzucha po świętach?

Jak schudnąć z brzucha po świętach?

Drogie Panie, drodzy Panowie – to może przydarzyć się każdemu z was! Osoby tyjącej szybko „na brzuchu” po świętach zauważają, że ich brzuch jest wyraźnie większy i bardziej wzdęty. Sylwester tuż tuż, kreacja zakupiona wcześniej czeka na tę jedną noc a my drogie panie, wy drodzy panowie zaczynacie kwestionować możliwość jej wykorzystania … niepotrzebnie ! 

Oczywiście, kiedy kupowaliśmy nasz ubiór, nie było mowy o ponadprogramowych kilogramach, a już na pewno nie o tym, że w naszej nieskazitelnej linii pojawi się delikatna fałdka! Jedną z najczęstszych obietnic, którą składamy sami sobie podczas wybierania sukienki z okazji nadchodzącej imprezy jest: „do tego czasu na pewno schudnę!”. Niestety, dość często życie pisze inne scenariusze, a składana wcześniej obietnica pozostaje jedną z tych złożonych na wyrost. Zastanówmy się więc, co pomoże schudnąć i to w ciągu zaledwie paru dni dzielących święta od sylwestra. 

Mam przed sobą znakomity artykuł sprzed niemalże 4 lat, który mówi wprost – nie tyjemy tylko podczas świąt, tyjemy już na 2 – 3 tygodnie  przed świętami i około tygodnia po (resztki które koniecznie trzeba dojeść). Może i wzrost masy ciała w święta nie jest duży (niecały 1 % dotychczasowej wagi – czyli osoba o wadze np. 70 kg średnio tyje około 0,7 – 0,8 kg), ale aby wyzwanie „zmieszczę się w obcisłą suknię” nie rosło do miana wspinaczki na Kilimandżaro, w szczególności gdy tłuszcz odkłada się na brzuchu, należy obrać odpowiednią metodę. 

Co pomaga schudnąć z brzucha ?  Wyselekcjonowałam 4 popularne – najczęściej cytowane w portalach sposoby szybkiego dojścia do założonej wagi i figury, oczywiście każda z nich ma swoje plusy i minusy, oceniając je zgodnie z posiadaną przeze mnie wiedzą.

Wyciskanie soku czyli „modna dieta oparta o detoksykację”

Przeglądając tematykę dotyczącą diet, cytowane artykuły znajdujące się w popularnych powtarzało się pytanie „detoksykacja co to jest?”. W opisywanym sposobie, zawarte są głównie diety rodem z Ameryki ukrywające się pod nazwami: 
„the Master Cleanser”, „Lemon Detox Diet”, „the Liver Cleansing Diet”, „Martha’s Vineyard Detox Diet”, „The Clean Cleanse”, „Dr. Oz’s 48-h Weekend Cleanse”,  „BluePrint Cleanse”, „Fat Flush” czy „Hubbard Purification Rundown”
Zgodnie z wiedzą opartą na dowodach naukowych, zjawisko detoksykacji  ( w takim ujęciu jak to przedstwaiają media) nie istnieje! Zadziwiające, prawda? Termin „detoksykacja” został w głównej mierze przejęty i zaadaptowany dla celów komercyjnych, nie ma niestety wiele wspólnego z rzeczywistością! 

Nie oznacza to jednak, iż należy odrzucić opisywaną metodę oraz negować każdą zawartą w niej procedurę. Nadrzędnym pytaniem, które należy sobie zadać w naszym „sokowym sposobie na odchudzanie” jest: co jeść aby schudnąć ?
Co wybrać?

Świeżo tłoczone soki z dodatkiem np. octu winnego czy soku cytryny, owoców, przypraw (różnej kombinacji) i czasem nasion zbóż. 

Plusy 
– taki sposób sokowy  sposób  gwarantuje szybką utratę masy ciała
– daje efekt w postaci redukcji wagi w krótkim czasie 
Minusy 
– duża restrykcyjność diety 
– zwiększony  poziom kortyzolu
– natychmiastowy przybór wagi po zakończeniu  diety 

Czy polecam ? Generalnie nie! Jeśli jednak zastanawiasz się jak schudnąć po 40  w kilka dni, przed okazją taką jak Sylwester to przyznam, iż co do zasady opisany powyżej sposób może być bardzo skuteczny, pod warunkiem że: 
– jesteś zdrowa (zdrowy) i nie będziesz tej diety ciągnąć przez więcej niż 48 godzin
– twoi bliscy zniosą napady humorków spowodowanych dużym wyrzutem  kortyzolu podczas dni sokowych.

UWAGA ! Kto nie może diety sokowej?
Każdy, kto choruje z powodu niewydolności nerek, ma problemy z nadużywaniem środków przeczyszczających, czy jest „psychofanem” suplementów mineralnych.
Okazuje się, że diety „detoksykacyjne” (w tym sokowe) mogą być powiązane z przedawkowaniem manganu, niedoborem sodu (hiponatremią), oraz przypadkami nefropatii szczawianowej u osób z niewydolnością nerek i te osoby, nie powinny nawet przez moment być na diecie  sokowej. 

Kiedy stosować „detoksykację” ?
Wybór diety sokowej może być dobry, jeśli zastanawiasz się jak zlikwidować wzdęty brzuch. Trzeba jedynie pamiętać, że bardzo wysoka zawartość błonnika w diecie w jednorazowym „strzale” spowoduje, że brzuch będzie wzdęty w szczególności w pierwszym dniu stosowania. Stosowanie diety sokowej – detoksykacji w dniu sylwestra mija się z celem, poprowadzi bardziej do efektu „wzdęciowej” katastrofy. 

Stosowanie przedłużonych postów. Jeśli zadajesz sobie pytanie czemu nie mogę schudnać z brzucha, ten sposób może być dla Ciebie dość dobrą alternatywą. 

Plusy 
– że pozwalają zachować w dobrym stanie tzw. beztłuszczową masę ciała czyli masę mięśni, jest to bardzo ważne dla braku przyszłego efektu yo-yo. 
– w tym sposobie ograniczasz tylko trochę kaloryczność diety, stawiając na pilnowanie pór w których możesz jeść posiłki np. między 8 rano a 17, lub pilnując aby jeść z restrykcjami tylko w 2 lub 3 wybrane dni z tygodnia. 
– to podejście do diety daje trwałe efekty, osobiście uważam go za sposób idealny dla osób, które po wielu nieudanych próbach nadal zadają sobie pytanie dlaczego trudno schudnąć po 40

Minusy
– to plan dosyć  trudny w utrzymaniu, w tym planie nie musisz specjalnie zastanawiać się nad kalorycznością jednak zauważono, że wiele osób objada się nadmiernie w dni bez restrykcji czasowych, finalnie prowadzi to do zaprzepaszczenia wypracowanych efektów i zniechęcenia. 

Umówmy się, że jedzenie wczesnej kolacji (17 to pora kiedy na ogół dopiero się rozkręcamy) nie jest łatwe i komfortowe. Mogę cię pocieszyć, że tylko pierwszy okres wprowadzania  przedłużonego postu (2-3 pierwsze dni) jest trudny, potem jest już lepiej.

Czy polecam? Jestem 3 x  na tak. 
U mnie działa, działa też u wszystkich których do tej diety namówiłam.

Stosowanie diety paleolitycznej 

Wiem, że przez większość z Was dieta paleo jest postrzegana jak dieta dla bogatych fit „maniaków”. Takie podejście do paleo jest oczywiście krzywdzące bo paleo jest tą dietą, która może być wykorzystana do „szybkiej ścieżki”  redukcji masy ciała.
Plusy 
– to dobry wybór dla osób które mają problem ze stężeniem glukozy we krwi, wykazano też, że wspomniana dieta oprócz redukcji masy tłuszczu poprawia także wrażliwość na glukozę
– jeśli nurtuje Ciebie pytanie kto pomoże schudnąć tobie, masz bardzo prostą odpowiedź- zarobisz to samemu! 
– dieta paleo jest bardzo prosta w obsłudze, wybór produktów jest ograniczony do niektórych gatunków mięsa takich jak:  wieprzowina, drób, wołowina, podroby, dziczyzna, ryby i owoce  morza, warzywa, orzechy owoców nie przetworzonych
– w diecie nie ma zbóż i produktów mlecznych, co łamie przyjęte zasady żywienia i dyskredytuję tę dietę jako wybór na dłuższy okres 
Minusy 
– dłuższe stosowanie może prowadzić do niedoboru wapnia 
– stosowana przez dłuższy okres nie będzie powodować ubytku masy ciała
– sprawdza się tylko na krótszych dystansach ( 2-3 tygodnie ).
Czy polecam? 
Jeśli masz w odwodzie dobrego dietetyka, który pokarze Ci jak uniknąć niedoborów, dodatkowo zasobny portfel – spróbuj. Pamiętaj jednak, że to dieta która może nie przynieść w dłuższej perspektywie zamierzonego efektu.

Stosowanie treningu o wysokiej intensywności Kiedy zastanawiasz się jak schudnąć z brzucha a twój wiek ( tak jak mój) nie przekracza magicznej liczby 100 lat , zdecydowanie jest to opcja dla Ciebie! 

Plusy 
– treningi są intensywne ale krótkie, jeśli je przeżyjesz są w stanie bardzo korzystnie poprawić działanie układu sercowo naczyniowego
– dieta daje długotrwałe efekty

Minusy 
– wiek i syndrom SKS uniemożliwia ambitne podejście do realizacji tego planu

Czy polecam ? 
Z całego serca, jeśli tylko możesz rób taki trening. Dobrze, żebyś miał podstawową wiedzę o tym co jeść przed i po treningu. Pamiętaj, że gorzka kawa – trochę „rozbuja” spalanie tłuszczu, warto więc wypić ją przed treningiem.

Przy okazji serdecznie pozdrawiam osoby, które są krzewicielami zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej w swoich środowiskach: Iwonę – moją przyjacółkę, która sprawiła że od tygodnia codziennie moczę się w wodzę machając dziko kończynami  i starając się ćwiczyć wodny aerobik  i dr Damiana, który podnosi z „rwania” coraz większe ciężary. A przy tym robi świetną naukową robotę. 

Słowniczek „trudnych terminów”

Hiponatremia – niedobór  sodu w organizmie. Najczęściej jest wynikiem chorób, ale u osób na terapii sokowej może być spowodowana przewodnieniem

Nefropatia szczawianowa – uszkodzenie nerek przez kwas szczawiowy zawarty w dużej ilości  w takich produktach jak  szpinak, szczaw, marchew, jarmuż,  avokado, daktyle, grapefruit, pomarańcza, mandarynka, maliny, kiwi, ananasy,
Nefropoatia czyli uszkodzenie miąższu nerek jest spowodowane przez szczawiany które mogą być eliminowane z organizmu wyłącznie z moczem

Photo by kyle smith on Unsplash  

Literatura:
Helander EE, Wansink B, Chieh A. Weight Gain over the Holidays in Three Countries. N Engl J Med. 2016;375(12):1200–1202. doi:10.1056/NEJMc1602012.
Curr Gastroenterol Rep. 2017 Nov 9;19(12):61. doi: 10.1007/s11894-017-0603-8.
Popular Weight Loss Strategies: a Review of Four Weight Loss Techniques.
Obert J1, Pearlman M2, Obert L3, Chapin S4.

Poruszam problem detoksykacji, diety paleolitycznej, przedłużonych postów, wzdętego brzucha podczas odchudzania. Podpowiadam co pomoże schudnąć i co jeść, aby schudnąć z brzucha. Podpowiadam, jak schudnąć przed sylwestrem po świątecznych ucztach.

Drogie Panie, drodzy Panowie – to może przydarzyć się każdemu z was! Osoby tyjącej szybko „na brzuchu” po świętach zauważają, że ich brzuch jest wyraźnie większy i bardziej wzdęty. Sylwester tuż tuż, kreacja zakupiona wcześniej czeka na tę jedną noc a my drogie panie, wy drodzy panowie zaczynacie kwestionować możliwość jej wykorzystania … niepotrzebnie ! 
Oczywiście, kiedy kupowaliśmy nasz ubiór, nie było mowy o ponadprogramowych kilogramach, a już na pewno nie o tym, że w naszej nieskazitelnej linii pojawi się delikatna fałdka! Jedną z najczęstszych obietnic, którą składamy sami sobie podczas wybierania sukienki z okazji nadchodzącej imprezy jest: „do tego czasu na pewno schudnę!”. Niestety, dość często życie pisze inne scenariusze, a składana wcześniej obietnica pozostaje jedną z tych złożonych na wyrost. Zastanówmy się więc, co pomoże schudnąć i to w ciągu zaledwie paru dni dzielących święta od sylwestra. 


Mam przed sobą znakomity artykuł sprzed niemalże 4 lat, który mówi wprost – nie tyjemy tylko podczas świąt, tyjemy już na 2 – 3 tygodnie  przed świętami i około tygodnia po (resztki które koniecznie trzeba dojeść). Może i wzrost masy ciała w święta nie jest duży (niecały 1 % dotychczasowej wagi – czyli osoba o wadze np. 70 kg średnio tyje około 0,7 – 0,8 kg), ale aby wyzwanie „zmieszczę się w obcisłą suknię” nie rosło do miana wspinaczki na Kilimandżaro, w szczególności gdy tłuszcz odkłada się na brzuchu, należy obrać odpowiednią metodę. 


Co pomaga schudnąć z brzucha ?  Wyselekcjonowałam 4 popularne – najczęściej cytowane w portalach sposoby szybkiego dojścia do założonej wagi i figury, oczywiście każda z nich ma swoje plusy i minusy, oceniając je zgodnie z posiadaną przeze mnie wiedzą.

Wyciskanie soku czyli „modna dieta oparta o detoksykację”

Przeglądając tematykę dotyczącą diet, cytowane artykuły znajdujące się w popularnych powtarzało się pytanie „detoksykacja co to jest?”. W opisywanym sposobie, zawarte są głównie diety rodem z Ameryki ukrywające się pod nazwami: 
„the Master Cleanser”, „Lemon Detox Diet”, „the Liver Cleansing Diet”, „Martha’s Vineyard Detox Diet”, „The Clean Cleanse”, „Dr. Oz’s 48-h Weekend Cleanse”,  „BluePrint Cleanse”, „Fat Flush” czy „Hubbard Purification Rundown”
Zgodnie z wiedzą opartą na dowodach naukowych, zjawisko detoksykacji  ( w takim ujęciu jak to przedstwaiają media) nie istnieje! Zadziwiające, prawda? Termin „detoksykacja” został w głównej mierze przejęty i zaadaptowany dla celów komercyjnych, nie ma niestety wiele wspólnego z rzeczywistością! 


Nie oznacza to jednak, iż należy odrzucić opisywaną metodę oraz negować każdą zawartą w niej procedurę. Nadrzędnym pytaniem, które należy sobie zadać w naszym „sokowym sposobie na odchudzanie” jest: co jeść aby schudnąć ?
Co wybrać?

Świeżo tłoczone soki z dodatkiem np. octu winnego czy soku cytryny, owoców, przypraw (różnej kombinacji) i czasem nasion zbóż. 

Plusy 
– taki sposób sokowy  sposób  gwarantuje szybką utratę masy ciała
– daje efekt w postaci redukcji wagi w krótkim czasie 
Minusy 
– duża restrykcyjność diety 
– zwiększony  poziom kortyzolu
– natychmiastowy przybór wagi po zakończeniu  diety 
Czy polecam ? Generalnie nie! Jeśli jednak zastanawiasz się jak schudnąć po 40  w kilka dni, przed okazją taką jak Sylwester to przyznam, iż co do zasady opisany powyżej sposób może być bardzo skuteczny, pod warunkiem że: 
– jesteś zdrowa (zdrowy) i nie będziesz tej diety ciągnąć przez więcej niż 48 godzin
– twoi bliscy zniosą napady humorków spowodowanych dużym wyrzutem  kortyzolu podczas dni sokowych.


UWAGA ! Kto nie może diety sokowej?
Każdy, kto choruje z powodu niewydolności nerek, ma problemy z nadużywaniem środków przeczyszczających, czy jest „psychofanem” suplementów mineralnych.
Okazuje się, że diety „detoksykacyjne” (w tym sokowe) mogą być powiązane z przedawkowaniem manganu, niedoborem sodu (hiponatremią), oraz przypadkami nefropatii szczawianowej u osób z niewydolnością nerek i te osoby, nie powinny nawet przez moment być na diecie  sokowej. 

Kiedy stosować „detoksykację” ?
Wybór diety sokowej może być dobry, jeśli zastanawiasz się jak zlikwidować wzdęty brzuch. Trzeba jedynie pamiętać, że bardzo wysoka zawartość błonnika w diecie w jednorazowym „strzale” spowoduje, że brzuch będzie wzdęty w szczególności w pierwszym dniu stosowania. Stosowanie diety sokowej – detoksykacji w dniu sylwestra mija się z celem, poprowadzi bardziej do efektu „wzdęciowej” katastrofy. 

Stosowanie przedłużonych postów.


Jeśli zadajesz sobie pytanie czemu nie mogę schudnać z brzucha, ten sposób może być dla Ciebie dość dobrą alternatywą. 
Plusy 
– że pozwalają zachować w dobrym stanie tzw. beztłuszczową masę ciała czyli masę mięśni, jest to bardzo ważne dla braku przyszłego efektu yo-yo. 
– w tym sposobie ograniczasz tylko trochę kaloryczność diety, stawiając na pilnowanie pór w których możesz jeść posiłki np. między 8 rano a 17, lub pilnując aby jeść z restrykcjami tylko w 2 lub 3 wybrane dni z tygodnia. 
– to podejście do diety daje trwałe efekty, osobiście uważam go za sposób idealny dla osób, które po wielu nieudanych próbach nadal zadają sobie pytanie dlaczego trudno schudnąć po 40

Minusy
– to plan dosyć  trudny w utrzymaniu, w tym planie nie musisz specjalnie zastanawiać się nad kalorycznością jednak zauważono, że wiele osób objada się nadmiernie w dni bez restrykcji czasowych, finalnie prowadzi to do zaprzepaszczenia wypracowanych efektów i zniechęcenia. 

Umówmy się, że jedzenie wczesnej kolacji (17 to pora kiedy na ogół dopiero się rozkręcamy) nie jest łatwe i komfortowe. Mogę cię pocieszyć, że tylko pierwszy okres wprowadzania  przedłużonego postu (2-3 pierwsze dni) jest trudny, potem jest już lepiej.
Czy polecam? Jestem 3 x  na tak. 
U mnie działa, działa też u wszystkich których do tej diety namówiłam.

Stosowanie diety paleolitycznej 


Wiem, że przez większość z Was dieta paleo jest postrzegana jak dieta dla bogatych fit „maniaków”. Takie podejście do paleo jest oczywiście krzywdzące bo paleo jest tą dietą, która może być wykorzystana do „szybkiej ścieżki”  redukcji masy ciała.
Plusy 
– to dobry wybór dla osób które mają problem ze stężeniem glukozy we krwi, wykazano też, że wspomniana dieta oprócz redukcji masy tłuszczu poprawia także wrażliwość na glukozę
– jeśli nurtuje Ciebie pytanie kto pomoże schudnąć tobie, masz bardzo prostą odpowiedź- zarobisz to samemu! 
– dieta paleo jest bardzo prosta w obsłudze, wybór produktów jest ograniczony do niektórych gatunków mięsa takich jak:  wieprzowina, drób, wołowina, podroby, dziczyzna, ryby i owoce  morza, warzywa, orzechy owoców nie przetworzonych
– w diecie nie ma zbóż i produktów mlecznych, co łamie przyjęte zasady żywienia i dyskredytuję tę dietę jako wybór na dłuższy okres 
Minusy 
– dłuższe stosowanie może prowadzić do niedoboru wapnia 
– stosowana przez dłuższy okres nie będzie powodować ubytku masy ciała
– sprawdza się tylko na krótszych dystansach ( 2-3 tygodnie ).
Czy polecam? 
Jeśli masz w odwodzie dobrego dietetyka, który pokarze Ci jak uniknąć niedoborów, dodatkowo zasobny portfel – spróbuj. Pamiętaj jednak, że to dieta która może nie przynieść w dłuższej perspektywie zamierzonego efektu.

Stosowanie treningu o wysokiej intensywności

Kiedy zastanawiasz się jak schudnąć z brzucha a twój wiek ( tak jak mój) nie przekracza magicznej liczby 100 lat , zdecydowanie jest to opcja dla Ciebie! 

wink

Plusy 
– treningi są intensywne ale krótkie, jeśli je przeżyjesz są w stanie bardzo korzystnie poprawić działanie układu sercowo naczyniowego
– dieta daje długotrwałe efekty

wink

Minusy 
– wiek i syndrom SKS uniemożliwia ambitne podejście do realizacji tego planu

Czy polecam ? 
Z całego serca, jeśli tylko możesz rób taki trening. Dobrze, żebyś miał podstawową wiedzę o tym co jeść przed i po treningu. Pamiętaj, że gorzka kawa – trochę „rozbuja” spalanie tłuszczu, warto więc wypić ją przed treningiem.

Przy okazji serdecznie pozdrwiam osoby, które są krzewicielami zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej w swoich środowiskach: Iwonę – moją przyjaciłkę, która sprawiła że od tgodnia codziennie moczę sie w wodzę machając dziko kończynami  i starając się ćwiczyć wodny areobik  i dr Damiana, który podnosi z „rwania” coraz większe ciężary. A przy tym robi świetną naukową robotę. 

Słowniczek „trudnych terminów”

Hiponatremia – niedobór  sodu w organizmie. Najczęściej jest wynikiem chorób, ale u osób na terapii sokowej może być spowodowana przewodnieniem
Nefropatia szczawianowa – uszkodzenie nerek przez kwas szczawiowy zawarty w dużej ilości  w takich produktach jak  szpinak, szczaw, marchew, jarmuż,  avokado, daktyle, grapefruit, pomarańcza, mandarynka, maliny, kiwi, ananasy,
Nefropoatia czyli uszkodzenie miąższu nerek jest spowodowane przez szczawiany które mogą być eliminowane z organizmu wyłącznie z moczem

Photo by kyle smith on Unsplash  

Literatura:
Helander EE, Wansink B, Chieh A. Weight Gain over the Holidays in Three Countries. N Engl J Med. 2016;375(12):1200–1202. doi:10.1056/NEJMc1602012.
Curr Gastroenterol Rep. 2017 Nov 9;19(12):61. doi: 10.1007/s11894-017-0603-8.
Popular Weight Loss Strategies: a Review of Four Weight Loss Techniques.
Obert J1, Pearlman M2, Obert L3, Chapin S4.

Poruszam problem detoksykacji, diety paleolitycznej, przedłużonych postów, wzdętego brzucha podczas odchudzania. Podpowiadam co pomoże schudnąć i co jeść, aby schudnąć z brzucha. Podpowiadam, jak schudnąć przed sylwestrem po świątecznych ucztach.

Drogie Panie, drodzy Panowie – to może przydarzyć się każdemu z was! Osoby tyjącej szybko „na brzuchu” po świętach zauważają, że ich brzuch jest wyraźnie większy i bardziej wzdęty. Sylwester tuż tuż, kreacja zakupiona wcześniej czeka na tę jedną noc a my drogie panie, wy drodzy panowie zaczynacie kwestionować możliwość jej wykorzystania … niepotrzebnie ! 
Oczywiście, kiedy kupowaliśmy nasz ubiór, nie było mowy o ponadprogramowych kilogramach, a już na pewno nie o tym, że w naszej nieskazitelnej linii pojawi się delikatna fałdka! Jedną z najczęstszych obietnic, którą składamy sami sobie podczas wybierania sukienki z okazji nadchodzącej imprezy jest: „do tego czasu na pewno schudnę!”. Niestety, dość często życie pisze inne scenariusze, a składana wcześniej obietnica pozostaje jedną z tych złożonych na wyrost. Zastanówmy się więc, co pomoże schudnąć i to w ciągu zaledwie paru dni dzielących święta od sylwestra. 


Mam przed sobą znakomity artykuł sprzed niemalże 4 lat, który mówi wprost – nie tyjemy tylko podczas świąt, tyjemy już na 2 – 3 tygodnie  przed świętami i około tygodnia po (resztki które koniecznie trzeba dojeść). Może i wzrost masy ciała w święta nie jest duży (niecały 1 % dotychczasowej wagi – czyli osoba o wadze np. 70 kg średnio tyje około 0,7 – 0,8 kg), ale aby wyzwanie „zmieszczę się w obcisłą suknię” nie rosło do miana wspinaczki na Kilimandżaro, w szczególności gdy tłuszcz odkłada się na brzuchu, należy obrać odpowiednią metodę. 


Co pomaga schudnąć z brzucha ?  Wyselekcjonowałam 4 popularne – najczęściej cytowane w portalach sposoby szybkiego dojścia do założonej wagi i figury, oczywiście każda z nich ma swoje plusy i minusy, oceniając je zgodnie z posiadaną przeze mnie wiedzą.

Wyciskanie soku czyli „modna dieta oparta o detoksykację”

Przeglądając tematykę dotyczącą diet, cytowane artykuły znajdujące się w popularnych powtarzało się pytanie „detoksykacja co to jest?”. W opisywanym sposobie, zawarte są głównie diety rodem z Ameryki ukrywające się pod nazwami: 
„the Master Cleanser”, „Lemon Detox Diet”, „the Liver Cleansing Diet”, „Martha’s Vineyard Detox Diet”, „The Clean Cleanse”, „Dr. Oz’s 48-h Weekend Cleanse”,  „BluePrint Cleanse”, „Fat Flush” czy „Hubbard Purification Rundown”
Zgodnie z wiedzą opartą na dowodach naukowych, zjawisko detoksykacji  ( w takim ujęciu jak to przedstwaiają media) nie istnieje! Zadziwiające, prawda? Termin „detoksykacja” został w głównej mierze przejęty i zaadaptowany dla celów komercyjnych, nie ma niestety wiele wspólnego z rzeczywistością! 


Nie oznacza to jednak, iż należy odrzucić opisywaną metodę oraz negować każdą zawartą w niej procedurę. Nadrzędnym pytaniem, które należy sobie zadać w naszym „sokowym sposobie na odchudzanie” jest: co jeść aby schudnąć ?
Co wybrać?

Świeżo tłoczone soki z dodatkiem np. octu winnego czy soku cytryny, owoców, przypraw (różnej kombinacji) i czasem nasion zbóż. 

Plusy 
– taki sposób sokowy  sposób  gwarantuje szybką utratę masy ciała
– daje efekt w postaci redukcji wagi w krótkim czasie 
Minusy 
– duża restrykcyjność diety 
– zwiększony  poziom kortyzolu
– natychmiastowy przybór wagi po zakończeniu  diety 
Czy polecam ? Generalnie nie! Jeśli jednak zastanawiasz się jak schudnąć po 40  w kilka dni, przed okazją taką jak Sylwester to przyznam, iż co do zasady opisany powyżej sposób może być bardzo skuteczny, pod warunkiem że: 
– jesteś zdrowa (zdrowy) i nie będziesz tej diety ciągnąć przez więcej niż 48 godzin
– twoi bliscy zniosą napady humorków spowodowanych dużym wyrzutem  kortyzolu podczas dni sokowych.


UWAGA ! Kto nie może diety sokowej?
Każdy, kto choruje z powodu niewydolności nerek, ma problemy z nadużywaniem środków przeczyszczających, czy jest „psychofanem” suplementów mineralnych.
Okazuje się, że diety „detoksykacyjne” (w tym sokowe) mogą być powiązane z przedawkowaniem manganu, niedoborem sodu (hiponatremią), oraz przypadkami nefropatii szczawianowej u osób z niewydolnością nerek i te osoby, nie powinny nawet przez moment być na diecie  sokowej. 

Kiedy stosować „detoksykację” ?
Wybór diety sokowej może być dobry, jeśli zastanawiasz się jak zlikwidować wzdęty brzuch. Trzeba jedynie pamiętać, że bardzo wysoka zawartość błonnika w diecie w jednorazowym „strzale” spowoduje, że brzuch będzie wzdęty w szczególności w pierwszym dniu stosowania. Stosowanie diety sokowej – detoksykacji w dniu sylwestra mija się z celem, poprowadzi bardziej do efektu „wzdęciowej” katastrofy. 

Stosowanie przedłużonych postów.


Jeśli zadajesz sobie pytanie czemu nie mogę schudnać z brzucha, ten sposób może być dla Ciebie dość dobrą alternatywą. 
Plusy 
– że pozwalają zachować w dobrym stanie tzw. beztłuszczową masę ciała czyli masę mięśni, jest to bardzo ważne dla braku przyszłego efektu yo-yo. 
– w tym sposobie ograniczasz tylko trochę kaloryczność diety, stawiając na pilnowanie pór w których możesz jeść posiłki np. między 8 rano a 17, lub pilnując aby jeść z restrykcjami tylko w 2 lub 3 wybrane dni z tygodnia. 
– to podejście do diety daje trwałe efekty, osobiście uważam go za sposób idealny dla osób, które po wielu nieudanych próbach nadal zadają sobie pytanie dlaczego trudno schudnąć po 40

Minusy
– to plan dosyć  trudny w utrzymaniu, w tym planie nie musisz specjalnie zastanawiać się nad kalorycznością jednak zauważono, że wiele osób objada się nadmiernie w dni bez restrykcji czasowych, finalnie prowadzi to do zaprzepaszczenia wypracowanych efektów i zniechęcenia. 

Umówmy się, że jedzenie wczesnej kolacji (17 to pora kiedy na ogół dopiero się rozkręcamy) nie jest łatwe i komfortowe. Mogę cię pocieszyć, że tylko pierwszy okres wprowadzania  przedłużonego postu (2-3 pierwsze dni) jest trudny, potem jest już lepiej.
Czy polecam? Jestem 3 x  na tak. 
U mnie działa, działa też u wszystkich których do tej diety namówiłam.

Stosowanie diety paleolitycznej 


Wiem, że przez większość z Was dieta paleo jest postrzegana jak dieta dla bogatych fit „maniaków”. Takie podejście do paleo jest oczywiście krzywdzące bo paleo jest tą dietą, która może być wykorzystana do „szybkiej ścieżki”  redukcji masy ciała.
Plusy 
– to dobry wybór dla osób które mają problem ze stężeniem glukozy we krwi, wykazano też, że wspomniana dieta oprócz redukcji masy tłuszczu poprawia także wrażliwość na glukozę
– jeśli nurtuje Ciebie pytanie kto pomoże schudnąć tobie, masz bardzo prostą odpowiedź- zarobisz to samemu! 
– dieta paleo jest bardzo prosta w obsłudze, wybór produktów jest ograniczony do niektórych gatunków mięsa takich jak:  wieprzowina, drób, wołowina, podroby, dziczyzna, ryby i owoce  morza, warzywa, orzechy owoców nie przetworzonych
– w diecie nie ma zbóż i produktów mlecznych, co łamie przyjęte zasady żywienia i dyskredytuję tę dietę jako wybór na dłuższy okres 
Minusy 
– dłuższe stosowanie może prowadzić do niedoboru wapnia 
– stosowana przez dłuższy okres nie będzie powodować ubytku masy ciała
– sprawdza się tylko na krótszych dystansach ( 2-3 tygodnie ).
Czy polecam? 
Jeśli masz w odwodzie dobrego dietetyka, który pokarze Ci jak uniknąć niedoborów, dodatkowo zasobny portfel – spróbuj. Pamiętaj jednak, że to dieta która może nie przynieść w dłuższej perspektywie zamierzonego efektu.

Stosowanie treningu o wysokiej intensywności

Kiedy zastanawiasz się jak schudnąć z brzucha a twój wiek ( tak jak mój) nie przekracza magicznej liczby 100 lat , zdecydowanie jest to opcja dla Ciebie! 

wink

Plusy 
– treningi są intensywne ale krótkie, jeśli je przeżyjesz są w stanie bardzo korzystnie poprawić działanie układu sercowo naczyniowego
– dieta daje długotrwałe efekty

wink

Minusy 
– wiek i syndrom SKS uniemożliwia ambitne podejście do realizacji tego planu

Czy polecam ? 
Z całego serca, jeśli tylko możesz rób taki trening. Dobrze, żebyś miał podstawową wiedzę o tym co jeść przed i po treningu. Pamiętaj, że gorzka kawa – trochę „rozbuja” spalanie tłuszczu, warto więc wypić ją przed treningiem.

Przy okazji serdecznie pozdrwiam osoby, które są krzewicielami zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej w swoich środowiskach: Iwonę – moją przyjaciłkę, która sprawiła że od tgodnia codziennie moczę sie w wodzę machając dziko kończynami  i starając się ćwiczyć wodny areobik  i dr Damiana, który podnosi z „rwania” coraz większe ciężary. A przy tym robi świetną naukową robotę. 

Słowniczek „trudnych terminów”

Hiponatremia – niedobór  sodu w organizmie. Najczęściej jest wynikiem chorób, ale u osób na terapii sokowej może być spowodowana przewodnieniem
Nefropatia szczawianowa – uszkodzenie nerek przez kwas szczawiowy zawarty w dużej ilości  w takich produktach jak  szpinak, szczaw, marchew, jarmuż,  avokado, daktyle, grapefruit, pomarańcza, mandarynka, maliny, kiwi, ananasy,
Nefropoatia czyli uszkodzenie miąższu nerek jest spowodowane przez szczawiany które mogą być eliminowane z organizmu wyłącznie z moczem

Photo by kyle smith on Unsplash  

Literatura:
Helander EE, Wansink B, Chieh A. Weight Gain over the Holidays in Three Countries. N Engl J Med. 2016;375(12):1200–1202. doi:10.1056/NEJMc1602012.
Curr Gastroenterol Rep. 2017 Nov 9;19(12):61. doi: 10.1007/s11894-017-0603-8.
Popular Weight Loss Strategies: a Review of Four Weight Loss Techniques.
Obert J1, Pearlman M2, Obert L3, Chapin S4.