Dieta Low FODMAP zwiana jest autostradą dla zdrowych jelit i faktycznie umiejętnie stosowana, pozwala świetnie ograniczyć objawy bólowe. Ale co z mlekiem i jego przetworami? Wszak trzeba je pić by mieć mocne kości – jak twierdzi wielu specjalistów. Uspokajam, mleko może być składnikiem tej diety ale pod warunkiem że jest to mleko roślinne ( w pierwszej fazie diety), albo że dobrze się je toleruje ( w kolejnych fazach). No więc na początek

Co należy usunąć z diety, żeby nie bolało?

To bardzo proste- musimy ograniczyć zawartość fermentukjących oligosacharydów, fermentujących disacharydów, fermentujących monosacharydów i polili.

Tak, tak, wiem że dla większości z Was to absolutnie nic nie znaczy. Już zatem wyjaśniam. Wszystkie te skomplikowane nazwy opisują różne cukry i ich pochodne, które w jelicie są wykorzystane przez nas i przez nasze bakterie jelitowe. Jeśli mamy za dużo bakterii jelitowych, może się to dla nas skończyć bardzo uciążliwymi wzdęciami, gazami czy ..biegunką. A to dlatego że za dużo bakterii chętnie wykorzysta te cukry dla własnych celów wytwarzając gazy  jako dowody swojego istnienia😉

Czego unikać w diecie?

Dieta Low Fodmap jest bardzo trudna i wielu produktów trzeba unikać – i są to niestety produkty bardzo zdrowe jak  owoce ( np. gruszki, jabłka), ziarna i nasiona zawierające fruktany, warzywa – brokuły, cebula, czosnek , grzyby czy kalafior.

Do tego grona cukrów fermentujących należy zawarta w diecie laktoza- stad tez potrzeba usunięcia mleka zawierającego laktozę z diety.

Ale czy to oznacza potrzebę trwałego  usunięcia produktów mlecznych?

Absolutnie nie! Trzeba pamiętać że niektóre przetwory mleczne są w diecie Low FODMAP jak najbardziej dopuszczone i bardzo potrzebne. Ich eliminacja z diety jest poważnym błędem. Chyba że są przesłanki do takiego działania np. pogorszenie samopoczucia po produktach mlecznych. To jednak bardzo rzadkie i w konsekwencji produkty sfermentowane i dojrzewające sery są w diecie dopuszczone.

Spójrzmy na zalecenia:

Czy w diecie Low FODMAP możemy używać mleko bezlaktozowe – nie jest zalecane

Czy w diecie Low FODMAP możemy stosować mleko innych gatunków np. kozie czy owcze – nie jest zalecane

Czy w diecie Low FODMAP możemy stosować przetwory mleczne – tak, ale wybrane. Są to twarde dojrzewające sery typu Cheddar, Parmezan Mozarella , dojrzewające sery szwajcarskie, ser bree

Czy w diecie Low FODMAP możemy używać  twarogów, serka maskarpone, ricotta  – nie

Czy w diecie Low FODMAP możemy używać śmietany – nie

Czy w diecie Low FODMAP możemy używać masła – tak

Czy w diecie Low FODMAP możemy używać masła klarowanego – tak

Czy w diecie Low FODMAP możemy używać mleka z nasion – tak z wyjątkiem sojowego

Czy te zmiany w diecie są wprowadzone na wieki wieków ?

Absolutnie nie, badania pokazują że pacjenci na ścisłej diecie LowFOMAP potrafią przebywać nawet 2 lata. A to poważny błąd. Dieta LowFOMAP dzieli się na  trzy fazy  i tylko pierwsza faza jest tak bardzo restrykcyjna. Ale ona trwa 6 tygodni. Po niej powoli dietę rozszerzamy .

Wprowadzając do niej min. produkty mleczne. Te które się da i te które nie będą powodować kłopotów.

Na koniec poznajcie fazy diety FODMAP

Faza I – eliminacji

Celem jest zminimalizowanie produkcji gazów jelitowych. Czas trwania tej fazy I to 6 tygodni. W tej fazie nie ograniczamy się dla mleka roślinnego i wymienionych powyżej produktów

 

Faza II – reintrodukcji

Faza ta trwa zwykle od 6 do 10 tygodni Tu powoli testujemy swoją tolerancję na produkty wprowadzając zakazane produkty w niewielkich ilościach do diety.

Faza III – stabilizacji

Ostatnia faza zakłada stabilizację i personalizację diety. Z diety wykluczamy tylko to co NAM faktycznie szkodzi. Jeśli po Mozarelli czujemy się jak w niebie – możemy ten serek w tej fazie diety spokojnie podjadać.

A więc obserwujcie się , zachowajcie czujność i cieszcie się tymi produktami mlecznymi które są w każdej fazie super bezpieczne.

 

Słowniczek

Low FODMAP dieta (ang. fermentable oligosaccharides, disaccharides, monosaccharides, and polyols) zakłada redukcję spożycia bogatej w łatwo fermetujące żywności w przewodzie pokarmowym: cukry proste i dwucukry (np. fruktoza glukoza, dwucukry (laktoza) , fruktany i fruktooligosacharydy (nystoza i kestoza), galaktooligosacharydy (rafinoza i stachyloza) oraz poliole cukrowe (sorbitol i mannitol).

 

Literatura

Ooi SL, Correa D, Pak SC. Probiotics, prebiotics, and low FODMAP diet for irritable bowel syndrome – What is the current evidence? Complement Ther Med. 2019;43:73–80.

Whelan K, Martin LD, Staudacher HM, Lomer MCE. The low FODMAP diet in the management of irritable bowel syndrome: an evidence-based review of FODMAP restriction, reintroduction and personalisation in clinical practice. J Hum Nutr Diet. 2018;31:239–55.

https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/111607,dieta-fodmap-dieta-zalecana-w-zespole-jelita-drazliwego