Musimy działać teraz . Naukowy konsensus w sprawie pandemii COVID-19.
17834
post-template-default,single,single-post,postid-17834,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Musimy działać teraz . Naukowy konsensus w sprawie pandemii COVID-19.

Musimy działać teraz . Naukowy konsensus w sprawie pandemii COVID-19.

W tym wpisie dowiesz się jakie są najnowsze ustalenia dotyczące koronawirusa SARS-CoV-2. Te informacje zostały opublikowane w Lancecie – najbardziej opiniotwórczym czasopiśmie medycznym na świecie .

Dane z 12 października 2020 r pokazują że mamy już ponad 35 milionów osób chorych (na świecie) i więcej niż 1 milion zgonów z powodu tej choroby.  Czy choroba jest tak samo groźna jak grypa, jak się chronić i kto jest najbardziej zagrożony.

Co wiemy o tym wirusie

1.Wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się przez kontakt zainfekowaną  poprzez większe kropelki (kichnięcie, kaszel)  i aerozole (mowa, oddech ) Rozprzestrzenianie  wirusa jest ułatwione w warunkach słabej wentylacji. Co oznacza, że przebywanie w pomieszczeniu zamkniętym, z osobą zakażoną mogą być bardzo groźne. Bo osoba bez maseczki może zakażać także podczas mówienia ( nie musi kichać). Pamiętajcie o uchylaniu okna i wietrzeniu.

2.Wirus SARS-CoV-2  jest znacznie bardziej groźny niż się do tej pory wydawało. Wskaźnik śmiertelności z powodu infekcji COVID-19 jest kilkukrotnie wyższy niż dla grypy sezonowej.

3. Infekcja może prowadzić do choroby ( także o ciężkim przebiegu) także u młodych, zdrowych ludzi.

4. Nie wiadomo jak długo po przechorowaniu utrzymuje się odporność immunologiczna. Na podstawie dotychczasowej wiedzy (śledzenia przebiegu infekcji innymi koronawirusami) pewne jest że ten wirus jest zdolny do ponownego zarażania osób które wcześniej chorowały.

5. Transmisja wirusa może być skutecznie ograniczana  poprzez utrzymywanie fizycznego dystansu, stosowanie masek ochronnych, częste mycie rąk, unikanie miejsc zatłoczonych i  słabo wentylowanych pomieszczeń.

6. Kontrola transmisji wirusa jest możliwa poprzez testy i stosowanie zaleceń epidemiologów.

7.Pomimo dużych kosztów społecznych i ekonomicznych wprowadzona w początkowej fazie pandemii, blokada ( pozostanie w domu) spowolniła rozprzestrzeniania się choroby i zredukowała jej śmiertelność.

8. Niekontrolowana transmisja wirusa w grupie osób młodych  może mieć  znaczny negatywny  wpływ na śmiertelność w populacji ogólnej (młodzi zakażają starszych).

9. W szczególnej grupie ryzyka znajduje się koło 30 % populacji ( osoby starsze, z chorobami współistniejącymi).

Szczególnie narażone są:

a)Osoby 65+

b)Osoby z nadciśnieniem tętniczym z chorobami układu krążenia ( zawał, udar)

c)Osoby z przewlekłą chorobą obturacyjną płuc

d)Osoby z cukrzycą

e)Osoby z chorobą nowotworową

10.Palenie tytoniu zwiększa ryzyko zakażenia ( kontakt palców dłoni ze śluzówką), niedotlenienie organizmu.

www.thelancet.com Published online October 14, 2020 https://doi.org/10.1016/S0140-6736(20)32153-X

Nutrients 2020, 12, 1466; doi:10.3390/nu12051466 https://unsplash.com/@unitednations

Tags: