Sport – urazy
17702
page-template-default,page,page-id-17702,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645,elementor-page elementor-page-17702

Sport – urazy

Badanie jest przeznaczone dla osób, które pragną zminimalizować ryzyko kontuzji ścięgien i więzadeł. Głównymi odbiorcami testu są osoby uprawiające sport na poziomie wyczynowym i rekreacyjnym. Test umożliwia oznaczenie genetycznej predyspozycji do kontuzji oraz zakwalifikowanie sportowca do określonej grupy ryzyka. Uzyskany wynik jest podstawą do ułożenia odpowiedniego planu suplementacyjnego, wspomagającego procesy odbudowy ścięgien.

Każdy sportowiec jest narażony na zwiększone ryzyko urazów układu ruchu. Do najczęstszych należą uszkodzenia więzadeł i aparatu kostnego. Zidentyfikowano szereg czynników, które mają wpływ na pojawienie się tego typu kontuzji. Zaliczono do nich między innymi: wiek, płeć, uwarunkowania anatomiczne i biomechaniczne oraz mechanizm urazu. Coraz więcej publikacji naukowych wskazuje na kluczową rolę czynnika genetycznego w powstawaniu tego typu urazów. Wykazano, że ryzyko zerwania więzadeł krzyżowych jest wyższe u osób, które mają w swoich rodzinach krewnych ulegających takim kontuzjom (ryzyko uszkodzeń wzrasta dwukrotnie). Podobne prawidłowości obserwowano również w przypadku innych ścięgien i więzadeł, jak chociażby w przypadku ścięgna Achillesa. Obserwacje te pozwalają założyć, że istnieją uwarunkowania genetyczne, związane z budową więzadeł i ścięgien oraz rozkładem sił w obrębie układu kostno-mięśniowo-więzadłowego, które mogą wpływać na prawdopodobieństwo i częstość występowania uszkodzeń tego typu kontuzji u poszczególnych osób.

znaczenie trzech wariantów w obrębie genu COL1 A1 i COL3 A1 pozwala określić:

 

  • predyspozycje do kontuzji więzadeł i ścięgien;
  • predyspozycje do uszkodzenia więzadeł krzyżowych (ACL) – części ciała sportowca o jednym z najwyższych współczynników kontuzji;
  • predyspozycje do złamań osteoporotycznych;
  • kwalifikacje sportowca do grupy ryzyka kontuzji ACL (wysokiej, średniej i niskiej);
  • zmniejszać ryzyko kontuzji przez odpowiedni plan suplementacyjny dobrany do wyniku testu.

 

Korzyściami są:

Redukcja kosztów wynikających z kontuzji zawodnika i czasowego wykluczenia z czynnego sportu. Dla sportowca rekreacyjnego korzyścią będzie minimalizacja ryzyka wykluczenia z przyjemności, jakim jest amatorskie uprawianie ulubionej dyscypliny.

 

Na czym polega badanie?

Polega na badaniu wyselekcjonowanych fragmentów DNA w genach odpowiedzialnych za syntezę kolagenu.

 

Jakie informacje otrzymamy po zrobieniu testu?

Otrzymamy informacje, czy jesteśmy w grupie zwiększonego ryzyka urazów.

CENA:  410 PLN