Test oceny szczelności śluzówki jelita
17749
page-template-default,page,page-id-17749,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645,elementor-page elementor-page-17749

Test oceny szczelności śluzówki jelita

Test jest przeznaczony dla osób zainteresowanych uzyskaniem oceny szczelności jelit.

 

Test obejmuje ocenę zawartości w krwi dwóch markerów rozszczelnienia jelita: endotoksyny LPS oraz zonuliny. Wykonanie testu umożliwia zaplanowanie żywienia właściwego dla osoby z zespołem jelita przesiąkliwego.

Odbiegająca od normy flora jelitowa, w zależności od rozległości wadliwego zasiedlenia, nie jest w stanie wypełnić swoich fizjologicznych zadań lub też wypełnia je w sposób ograniczony. Zaburzenie bariery mikrobiologicznej śluzówki jelit pociąga za sobą osłabienie bariery zapobiegającej przedostawaniu się do krwioobiegu substancji powodujących nietolerancje lub alergie pokarmowe. Taki proces może prowadzić do aktywacji mechanizmów chorobotwórczych, prowadzących do utajonych zmian zapalnych śluzówki jelit i do zaburzenia ich szczelności. Rozpoznanie tego stanu jest niezwykle istotne, gdyż często samo przywrócenie prawidłowej flory jelitowej (za pomocą odpowiedniego żywienia i suplementacji) eliminuje problem pacjenta.

Bytujące w jelitach bakterie w 99% należą do grupy beztlenowców, do nielicznych bakterii względnie beztlenowych należą pałeczki Enterobacteriace. Są to bakterie gnilne spożytkowujące białko z pożywienia. Wytwarzają one metabolity, które są niepożądane i to one są sprawcami dolegliwości jelitowych. Zwiększenie ilości tych szczepów bakteryjnych ponad normę powoduje produkcje endotoksyny (LPS), co wraz ze zmniejszeniem odporności może być objawem niewłaściwego odżywiania. Konsekwencją mogą być zaburzenia trawienia i nieprawidłowości na tle immunologicznym.

Endotoksyna LPS jest parametrem służącym do oceny zmiany w obszarze równowagi naturalnej flory bakteryjnej jelit na korzyść bakterii gram ujemnych i/lub zaburzenia funkcji bariery śluzówki jelit (zwiększonej przepuszczalności jelitowej), a tym samym zwiększenia przemieszczania się endotoksyn do krwioobiegu i podniesienia aktywnego biologicznie LPS w organizmie.

 

Zonulina służy do oceny funkcji bariery śluzówki jelitowej. Badanie jest zale­cane w przypadku schorzeń autoimmunologicznych, np.: reumatoidalnego zapalenia stawów oraz celiakii, cukrzycy (insulino-zależnej) i stwardnienia rozsianego.Oznaczenie dwóch markerów dysfunkcji jelita – endotoksyny i zonuliny pomoże określić:

  • stopień przepuszczalności śluzówki jelit;
  • zaawansowanie stanu zapalnego w jelitach.

Jakie informacje otrzymamy po zrobieniu testu?

Otrzymamy informacje jaki jest stopień przepuszczalności jelita oraz jak nasilony jest proces zapalny w jelitach. Wynik testu pozwala właściwie dobrać składniki żywienia (w tym suplementacji) podczas leczenia żywieniowego.

 

Korzyści z rozpoznanie i wprowadzenie zaleceń:

  • poprawa funkcjonowania układu pokarmowego;
  • poprawa funkcjonowania tkanki limfatycznej przewodu pokarmowego (GALT);
  • efektywniejsze leczenia zespołu jelita drażliwego (IBD);
  • ułatwienie przywrócenia i utrzymania prawidłowej masy ciała;
  • poprawa samopoczucia;
  • wzmożona energia.


Materiał do badania:

Próbka krwi, mocz lub kał