Zmora podróżujących czyli parę słów o zaparciach i sposobie radzenia sobie z nimi
18487
post-template-default,single,single-post,postid-18487,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Zmora podróżujących czyli parę słów o zaparciach i sposobie radzenia sobie z nimi

Zmora podróżujących czyli parę słów o zaparciach i sposobie radzenia sobie z nimi

Jeśli należysz do szczęśliwców, których to nie dotyczy możesz spokojnie sobie pogratulować. Niestety duża liczba osób podróżujących ma prawdziwe zmartwienie z zaparciami dopadającymi ich podczas podróży. Jak sobie ( i czy w ogóle można) poradzić?

Najczęstszą przyczyną zaparć jest zbyt mała ilość płynów wypijanych podczas podróży oraz ograniczenie błonnika. Co robić?

Po pierwsze należy pić dobraną do masy ciała ilość płynów.

Ile to jest- z grubsza osoba dorosła potrzebuje około 35-37 ml na kilogram masy ciała. Najlepsza jest oczywiście średnio zmineralizowana woda, ale….. jeśli zaparcia są wpisane u Państwa w podróż radzę przygotować sobie „wspomaganie”.  Do dobrych sposobów należy:

1/ przygotowanie wywaru z suszonych śliwek ( uwaga nie słodzimy naparu!) Alternatywą może być wywar z gruszek

2. Napary z kopru włoskiego, kruszyny czy rzewienia – ta metoda wymaga jednak konsultacji z lekarzem bowiem mogą być przeciwskazania do stosowania ziół . Do najczęstszych przeciwskazań należy ciąża i karmienie oraz choroby układu pokarmowego ( np. atonia jelit, choroby zapalne jelit, hemoroidy, choroby nerek ( w tym kamica szczawianowa).Tych preparatów nie można stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.

Błonnik jak uzupełnić? W torbie podróżnej zapakuj produkty wysokobłonnikowe takie jak marchew czy jabłka, pełnoziarnisty chleb z warzywami

Nie bierz w podróż produktów które mogą być zapierające – należy do nich gotowana marchewka, pieczone jabłko, banany, kleiki ( np. ryżowe) czy produkty z oczyszczonej pszenicy ( jasne pieczywo)

 

Czy stosowanie probiotyku może pomóc?

Probiotyki są coraz częściej badane pod kątem ich skuteczności w różnych zaburzeniach, w tym przewlekłych zaparciach.  Probiotyki mogą wpływać na motorykę jelit i zaparcia poprzez wpływ na mikroflorę jelitową i fermentację, itd. Jednak dowody na skuteczność probiotyków w leczeniu zaparć pozostają zróżnicowane. Mamy prace  z wynikami wskazującymi na sporą skuteczność niektórych szczepów.

Wiadomo, że probiotyki nie pomogą „od ręki” i dla efektu ( niepewnego) należało by je wdrożyć o co najmniej 7 dni przed podróżą.

Ale generalnie probiotyki mogą być rozważane  za pomocne w terapii zaparć. Jak pokazują wyniki opublikowanej dopiero co pracy, probiotyki w 20% poprawiły pracę jelita. Gdy uczestnicy z zaparciem czynnościowym otrzymywali przez cztery tygodnie wieloszczepowy  probiotyk (1,5 x 1010 CFU / dzień), składający się z L. acidophilus DDS-1, B. animalis subsp. lactis UABla-12, B. longum UABl-14 i B. bifidum UABb-10 lub placebo  znacznie różnili się od osób z grupy placebo ( Ci dostawali kapsułki bez probiotyku). Pacjenci w grupie probiotycznej po tygodniu uzyskali efekt normalizacji częstości wypróżnień  i „polepszenie” konsystencji stolca.

Inne szczepy badane pod kontem skuteczności w zaparciach ( wyniki bardzo zróżnicowane)

DN-173010 (Bifidobacterium animalis DN-173010),

E. coli Nissle 1917,

L. casei Shirota ,

B. lactis HN019 ,

B. lactis DN173010,

B. lactis BB12 ,

L. casei CRK 431,

L. rhamnosus GG,

Warto zainwestować w produkty wysokobłonnikowe.

Uważa się ze jeśli spożycie dziennie błonnika nie będzie przekraczać 25 g to zwiększa się  ryzyko zaparcia. Średnie dzienne spożycie włókna w krajach rozwiniętych jest na ogół niższe (o 5–10 g / dzień) niż zalecane . Gdzie znajdziemy 25 g włókna?

Awokado: 9 gramów ( sztuka); guawa (1 szklanka): 9 gramów;maliny (1 szklanka): 8 gramów;jeżyny (1 szklanka): 7 gramów; średniej wielkości gruszka: prawie 6 gramów; mango: ponad 5 gramów; jagody (1 szklanka): 4 gramy;

Brukselka i brokuły mają po około 3 gramy błonnika na filiżankę; Kapusta  (1 szklanka gotowana): prawie 8 gramów;

pieczone kostki z dyni piżmowej (1 szklanka): prawie 7 gramów; serca karczocha (1 szklanka): 5 gramów; gotowana kukurydza (1 szklanka): prawie 4 gramy; 10  szparagów: 3 gramy.

Fot Sasha Juliard

Proc Nutr Soc. 2019 Jul 2:1-11. doi: 10.1017/S0029665119000934.

J Dig Dis. 2019 Jul 4. doi: 10.1111/1751-2980.12797.

www.health.harvard.edu/healthbeat/co_reg