Jak mawiają mądrzy ludzie  „Jakakolwiek aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna, a większa aktywność jest lepsza  niż mniejsza”. A to jak ćwiczyć i co ćwiczyć pokazują wyniki prac lekarzy z Chin. A Oni wiedzą co piszą. Z koranawirusem  mierzą się już od wielu miesięcy i rekomendują proste ćwiczenia  prowadzone  REGULARNIE najlepiej w domu.

Pobyt w domu jest podstawowym i najlepszym krokiem bezpieczeństwa ograniczający rozprzestrzenianie się infekcji. Ale przedłużony pobyt w domu może nasilić poczucie  bezczynności i przyczynić się do nasilenia stanów  lękowych  i depresji. Utrzymanie regularnej aktywności fizycznej i rutynowych ćwiczeń w bezpiecznym środowisku domowym jest ważną strategią zdrowego życia w czasie kryzysu koronawirusowego.

Iść na spacer czy ćwiczyć w domu?

Ćwiczyć w domu. Ćwiczenia w domu przy użyciu różnych bezpiecznych, prostych i łatwych do wykonania ćwiczeń jest najlepsze.

Co ćwiczyć ?

Ćwiczenia powinny sprawiać radość! To po pierwsze. Po drugie mają działać na rzecz zachowania  równowagi i kontroli,  mogą to być ćwiczenia rozciągające i wzmacniające.

Przykłady ćwiczeń: chodzenie po domu, wchodzenie  się po schodach,  przysiady przy krześle, pompki, podnoszenie ciężarków, a jak ich nie ma podnoszenie kilogramowych opakowań np. mąki

Świetnie sprawdzają się tradycyjne ćwiczenia  chińskie Tai Ji Quan, Qigong i joga, ponieważ nie wymagają one żadnego sprzętu, zajmują niewiele miejsca i mogą być praktykowane w każdej chwili.

Można wykorzystać platformy internetowe i technologie mobilne i ćwiczyć z ternerem.

Czas trwania ćwiczeń

co najmniej 30 min. umiarkowanej aktywności fizycznej każdego dnia i/lub co najmniej 20 min. energicznej aktywności fizycznej każdego innego dnia.

Photo by Lindsay Henwood on Unsplash

. 2020 Mar; 9(2): 103–104.
Published online 2020 Feb 4. doi: 10.1016/j.jshs.2020.02.00