Zachodnia dieta jest w stanie zniweczyć ochronne działanie estrogenów
18973
post-template-default,single,single-post,postid-18973,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Zachodnia dieta jest w stanie zniweczyć ochronne działanie estrogenów

Zachodnia dieta jest w stanie zniweczyć ochronne działanie estrogenów

Niestety, takie wyniki otrzymano w tym roku, badając młode samice myszy. Nadciśnienie tętnicze jest jedną ze składowych zespołu metabolicznego, prowadzącego do choroby wieńcowej (CVD).

Młode kobiety są chronione przed CVD przez estrogeny. Działanie estrogenów wyraźnie zmniejsza ryzyko CVD wśród kobiet (w stosunku do młodych mężczyzn). Niestety w okresie po menopauzie działanie estrogenów ustaje i zagrożenie rozwojem CVD jest identyczne jak dla mężczyzn. Okazuje się, że nieodpowiedni sposób żywienia jest w stanie zniweczyć ochronną rolę estrogenów, nawet u młodych kobiet. Takie obserwacje potwierdzaja zespół Diabetes and Cardiovascular Center Department of Internal Medicine. Okazuje się, że myszy (C57BL6/J) karmione zachodnim typem diety przez 8 tygodni (wysokotłuszczowa, wysokofruktozowa) rozwiają insulinooporność. Co najważniejsze, niezależnie od płci rośnie wytwarzanie aldosteronu, co prowokuje zwiększenie sztywności tętnic i w rezultacie prowadzi do nadciśnienia tętniczego.

Czy to zjawisko można odnieść do człowieka. Chyba nikt już w to nie wątpi.

Czy możemy zahamować ten proces? Tak !

W jaki sposób? Stosując sprawdzone sposoby, czyli:

1. dbając i prawidłową masę tłuszczu w organizmie i unikając wahań masy ciała (zarówno dużej masy jak i sytuacji w której drastycznie chudniemy)

2. nie stosując długofalowo i bez wskazań niskotłuszczowej diety a szczególnie diety ze zbyt niską ilością cholesterolu. Pamiętajmy że cholesterol jest PREKURSOREM hormonów płciowych. Jego zbyt mała zawartość w diecie nie jest  wskazana dla osób zdrowych!

3. Dostarczając do organizmu adekwatną ilość mikronutrientów ( selen, jod, miedż, antyoksydany ).

Sprawdzają się stare dobre przepisy: pochodzące z ORGANICZNYCH źródeł: jaja (minimum 4-5  tygodniowo), wątróbka (z organiczych hodowli), warzywa i owoce z dobrych firm (farmy lokalne nie używające sztucznych środków ochrony roślin).

Wiem, że to „wchodzi drożej”, ale uwierzcie mi Państwo na słowo – lepiej zjeść mniej i zdrowiej niż dużo i źle. To i tak w ostatecznym rachunku kosztuje mnij niż lecznie.

Czego musimy unikać?

Biernego dokonywania zakupów czyli nie zwracania uwagi na to co producent MUSI napisać na etykicie: nazwy takie jak syrop glukozowy, syrop fruktozowy, syrop  glukozowo-fruktozowy, syrop kukurydziany, maltodekstyny, modyfikowana genetycznie skrobia,  tłuszcze trans MUSZĄ powodować, że odkładamy ten towar na półkę

żródło: Endocrinology. 2013 Jul 24.