Wzdęcia jak się ich pozbyć? Co zrobić jeśli problem narasta?
18131
post-template-default,single,single-post,postid-18131,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Wzdęcia jak się ich pozbyć? Co zrobić jeśli problem narasta?

Wzdęcia jak się ich pozbyć? Co zrobić jeśli problem narasta?

We wpisie dowiesz się dlaczego pojawiają się wzdęcia i gazy i jak się ich pozbyć Czym jest SIBO. Które warzywa można jeść żeby łagodzić problem, a których należy unikać. Na koniec poznasz recepturę orzeźwiającego napoju na lato dla osób ze wzdęciami.

 

Na początek musimy zadać sobie pytanie skąd się biorą wzdęcia i gazy. I jak to się dzieje, że po niektórych posiłkach brzuch przypomina napompowany balon?
Wzdęcia powstają w wyniku gromadzenia się gazów w jelitach. A gazy jelitowe są produkowane  w wyniku pracy bakterii zamieszkujących jelita. A więc, produkcja gazów w jelitach nie jest niczym nienormalnym i niefizjologicznym.  Wzdęcia, które pojawią po obfitującym w dobre (dla  bakterii) produkty – takich jak owsianka, warzywa kapustne, orzechy, rośliny strączkowe (fasola, soczewica, groch itd.), oznaczają że „dogodziliśmy” naszym bakteriom jelitowym! A te produkują  gazy: wodór, metan, siarkowodór – czyli to wszystko co stanowi gazy jelitowe.

Ale….
jeśli problem narasta tzw. wzdęcia i bóle towarzyszą Ci  coraz częściej, albo gdy problem pojawił się  po intensywnym stresie lub długotrwałym leczeniu (np. antybiotykami czy inhibitorami pompy protonowej) oraz gdy pojawiły się dodatkowe dolegliwości towarzyszące wzdęciom ( np. biegunki lub zaparcia, bóle, uczucie niepełnego wypróżnienia)-  to jest sygnał żeby iść do lekarza. Nie czekać, nie łagodzić tego za pomocą ziół czy diety czekając aż ustąpi. Najpierw diagnoza a potem leczenie, dieta i zioła. Ta kolejność obowiązuje. Pamiętajcie o tym, żeby umówić wizytę u gastrologa lub gastroenetrologa. To jedyna osoba, która może wykonać odpowiednie badania i postawić diagnozę. Kiedy jest postawiona diagnoza, koniecznie należy udać się do dietetyka bo ten pomoże ułożyć właściwą dietę będącą integralną częścią kuracji.
Czasami lekarz powie, że powinno się wykonać testy w kierunku SIBO.

SIBO co to jest?

Ten ładnie brzmiący skrót kryje w sobie zapowiedź niezłych kłopotów.
Jeszcze parę lat temu wiele osób, po cichu śmiało się z tego schorzenia uważając go za czysty wymysł nawiedzonych lekarzy i dietetyków. Na czym oczywiście najbardziej cierpieli pacjenci odsyłani w próżnię z „łatką” histeryków. Na szczęście mamy to za sobą i teraz w poważnej prasie medycznej można znaleść wiele cennych informacji o tej dolegliwości. SIBO ( ang. small intestinal bacterial overgrowth) czyli zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim. Diagnoza SIBO oznacza, że w twoim jelicie cienkim doszło do zwiększenia ilości bakterii (gdzie powinno być ich mało) albo pojawiły się rodzaje bakterii nieprawidłowe dla tego miejsca ( to tak jakbyśmy na deptaku w Świnoujściu spotykali bardzo dużą grupę górali oferujących podwózkę do Morskiego Oka).
Bakterii w jelicie cienkim powinno być niewiele (zazwyczaj nie więcej niż 104 jednostki tworzące kolonie (CFU) na mililitr) i tylko te, które są charakterystyczne dla „miejsca” ( w przedniej części  jelita cienkiego u zdrowej osoby przeważają bakterie gram-dodatnie, tlenowe z rzadkimi beztlenowcami fakultatywnymi; w  końcowej części jelita cienkiego powinny być beztlenowce fakultatywne i nieliczne populacji bakterii tlenowych).
SIBO dość trudno nie zauważyć, a tym bardziej ignorować, bowiem dosyć szybko – średnio 20-30 po posiłku rozpoczyna się festiwal bulgoczących dźwięków, przelewania, bolesnego wzdęcia i gazów. Niezbyt przyjemne prawda? A spotkałam też takie osoby, u których podobne objawy wywołuje szklanka wypitej wody.

 

SIBO jakie są objawy?
Niestety to nie koniec problemów bo SIBO prowadzi do:
1. nasilonej fermentacji węglowodanów, zmniejszonej produkcji krótkołańcuchowych kwasów tłu-szczowych (SCFA), pobudzenia perystaltyki oraz wydzielania wody do światła jelita grubego co może spowodować wystąpienie biegunki osmotycznej oraz powstawanie gazów i wzdęć
2.uszkodzenia przez enzymy bakteryjne (proteazy) rąbka szczoteczkowy nabłonka jelitowego, a w efekcie do zaburzeń trawienia dwucukrów.
3. pogorszonej szczelności bariery jelitowej co przekłada się zwiększone wchłanianie antygenów bakteryjnych i tworzenie kompleksów immunologicznych, które krążąc w organizmie, mogą wywoływać objawy spoza przewodu pokarmowego, takie jak rumień guzowaty, kłębkowe zapalenie nerek i zapalenie stawów.
Inne problemy, które można obserwować w przebiegu SIBO to: 
1. biegunka zarówno wodnista, jak i tłuszczowa,
2. utrata masy ciała,
3. objawy niedożywienia,
4. objawy niedoboru witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz witaminy B12,
5. hipoalbuminemia ( patrz słowniczek)
9. obrzęki,
10. Pojawienie się rumienia guzowatego, wysypki skórnej,
11. zapalenie wątroby, nerek i stłuszczenie wątroby
SIBO, gdzie zrobić badanie jak diagnozować?
Badanie trzeba zrobić w certyfikowanym gabinecie lekarskim. Najczęściej do wyboru są wodorowe testy oddechowe (hydrogen breath testing – HBT) z laktulozą, glukozą lub laktozą; oraz testy wykrywające wodór i metan.

Kto jest narażony na SIBO?

 

Osoby po intensywnej antybiotykoterapii lub na skutek długotrwałego stosowania leków ograniczającyh wydzielania kwasu solnego  – czyli leków na zgagę.

Kto leczy SIBO?

Tylko lekarz! Najlepiej gastrolog, który ma w wachlarzu zestaw leków łagodzących objawy. Najbardziej popularnym lekiem jest Rifaksymina, która wpływa na poprawę w zakresie redukcji wszystkich objawów oraz bólów brzucha, wzdęć i konsystencji stolca. Innymi lekami jest Neomyscyna, Metronidazol, Ciprofloksacyna i inne.

Co jeść żeby łagodzić wzdęcia -czyli dlaczego wzdęcia są ostre po owsiance

 

Problem polega na tym, że owsianka jest świetnym produktem dla zdrowego człowieka. Owies zawiera dużo dobrego włókna – to pobudza rozrost bakterii jelitowych i …..produkcje gazów. Dla osoby z SIBO to oznacza ból i wzdęcia.

 

Które warzywa powodują wzdęcia? 

Szparagi, karczoch, burak, brokuł, brukselka, kabaczek, kalafior, koper włoski, czosnek, por, grzyby cebula, cebula szarlotka.

 

A które warzywa nie powodują wzdęć i można je jeść? 
Pędy bambusa, kapusta bok choy, marchewka, seler, szczypiorek, bakłażan, zielony groszek, jarmuż, warzywa zielonolistne, pietruszka, rzodkiewka, słodkie ziemniaki, pomidory, ziemniaki o białym kolorze miąższu, cukinia.
Wielu ludzi pyta mnie o zioła, które polecam w przypadku różnych problemów z żołądkiem i jelitami, takich jak powolne trawienie czy zaparcia.  Moim ulubionym, które jest skarbem dla zdrowia trawiennego jest mniszek lekarski, którego korzeń:
1. pobudza  zdrowe trawienie.
2. pomaga osobom, które mają problemy z trawieniem tłuszczów.
3. może być pomocny przy zaparciach
Jednym ze sposobów, na poprawę trawienia, jest przygotowanie korzenia mniszka jak kawy. Robimy następującą mieszankę
1 łyżka prażonego korzenia mniszka lekarskiego
1 filiżanka wody
Gotować  przez 5-10 minut, przecedzić..
Można dodać mleko ( ale tylko wegańskie!) . Wersja na lato to połączenie wywaru z mniszka z mrożoną wodą kokosową. Bardzo pyszne.
Ale pamiętajcie że zioła to nie herbata i nie można przesadzać z ilością. Szklanka dziennie na początek wystarczy.
Jakie probiotykiw SIBO?
Takie, które zawierają w swoim składzie Bifidobacterium. Na początek powinny być bardzo skuteczne
Słowniczek
Hipoalbuminemia  niedobór albuminy we krwi. Albumina jest jednym z białek produkowanych przez wątrobę i jej stężenie u człowieka zdrowego powinno wynosić między  3,5 do 5 g/dl , gdy stężenie albumin we krwi spada poniżej normy, czyli poniżej 3,5 g/dl mamy do czynienia z hipoabuminemią.

Photo by Sydney Sims on Unsplash

Lit. Clinical and Translational Gastroenterology 2019;10:e00078. https://doi.org/10.14309/ctg.0000000000000078