28 lis Witamina E odgrywa kluczową rolę w regeneracji mięśni
Najnowsze doniesienia badaczy ze Stanów Zjednoczonych podkreślają znaczącą rolę witaminy E w metabolizmie komórek mięśniowych. Wyniki zostały potwierdzone w trzech niezależnych badaniach naukowych. Sugerują one, że witamina E jest niezbędna do prawidłowego procesu regeneracji komórek mięśni szkieletowych podczas wykonywania ćwiczeń.
Do całości dodajemy przepis na super smoothie z ogromną ilością wit. E!
Witaminą E nazywamy grupę związków należącą do tokoferoli i tokotienoli, które rozpuszczają się w tłuszczach. Największą aktywność metaboliczną wykazuje jednak alfa-tokoferol. Główne funkcje tej witaminy są związane z jej przeciwutelniającymi właściwościami, czyli hamowaniem peroksydacji lipidów oraz neutralizacją wolnych rodników. Dodatkowo witamina ta jest niezbędna w produkcji nasienia oraz, jak wskazują nowe badania naukowe, do prawidłowej regeneracji komórek mięśniowych. Naukowcy dowiedli, że suplementacja witaminy E usprawnia odbudowę błon cytoplazmatycznych komórek mięśniowych. Pozwala to na utrzymanie prawidłowej równowagi pomiędzy komórką a środowiskiem organizmu. Informacja ta wydaje się być szczególnie ważna dla osób wykonujących intensywny wysiłek fizyczny, u których dochodzi do mikrourazów. Gdzie w takim razie możemy znaleźć tę witaminę? Jej źródłem są głównie produkty pochodzenia roślinnego, takie jak: nasiona, kiełki, orzechy i awokado. Duże ilości tokoferolu występują również w oliwie z oliwek. Zaporzebowanie na tę witaminę jest zależne od płci, wieku i stylu życia który prowadzimy. Osoby spożywające duże ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych powinny spożywać większe ilości witaminy E. Szacuje się, że na 1 g spożytych kwasów należy przyjąć ok.0,4 mg alfa-tokoferolu. W świetle najnowszych badań naukowych czynni sportowcy będą również należeć do grupy podwyższonego zapotrzebowania na alfa-tokoferol.
Jak dostarczyć mnóstwo wit. E? Zafunduj sobie smoothie z witaminą K i kwasem foliowym. Ważny jest timing – ten koktajl zrób sobie minimum po godzinie od przekąski potreningowej.
Składniki (1 porcja):
- awokado (sztuka);
- cytryna (sztuka);
- pomarańcza (sztuka);
- jabłko (sztuka);
- 3 liście buraka (sztuka);
- garść borówek;
- mleko migdałowe lub kokosowe (250 ml);
- młody szpinak (miseczka).
wykonanie: zblenduj wszystko, wypij natychmiast po przygotowaniu
Jak zrobić mleko migdałowe czy kokosowe? 30 g migdałów zalej wodą mineralną. Postaw na noc. Rano zblenduj i przecedź przez gazę.
Źródło: Labazi et al. The antioxidant requirement for plasma membrane repair in skeletal muscle. Free Radical Biology and Medicine 84(2015)246–253, Normy żywieniowe dla populacji polskiej 2012.
Autor: Zespół Dietetica