Dzisiaj przepis na pyszny chlebek z suszonymi pomidorami i ziołami prowansalskimi. Podstawą chleba jest zakwas owsiany, który musi „pracować” 3 dni, zanim będzie gotowy. Zakwas można podtrzymywać wiele miesięcy, więc warto zrobić go już dziś.

Skłaniki: Garść suszonych pomidorów, 2 łyżeczki ziół prowansalskich, ¾ szklanki mąki gryczanej, 1 szklanka mąki owsianej, 2 szklanki mixu mąk beglutenowych, ¼ opakowania suchych drożdży, 1 łyżka cukru, 1 łyżeczka soli, 1,5 łyżki zakwasu owsianego, 0,6 l ciepłej wody.

Przygotowanie zakwasu: 3 łyżki mąki owsianej mieszamy w słoiku lub plastikowym naczyniu z 3 łyżkami ciepłej wody, odstawiamy na noc. Kolejnego dnia znowu mieszamy i dodajemy kolejne 3 łyżki  mąki i 3 łyżki ciepłej wody. 3 dnia dodajemy 1 łyżkę wody i jedną łyżkę mąki. Wieczorem możemy odebrać 1,5 łyżki zakwasu na chleb. Aby podtrzymać zakwas codziennie/ co 2 dzień należy dodawać łyżkę ciepłej wody i co jakiś czas mieszać. Słoik powinien stać w ciepłym miejscu. UWAGA! W żadnym z etapów zakwas nie może dotykać metalu, dlatego używamy łyżki drewnianej lub plastikowej.

Sposób przygotowania:

W plastikowej misce łączymy zakwas, drożdże i wodę. Mieszamy, aż całość się nie rozpuści. Następnie dodajemy mąkę i dodatki. Całość mieszamy, tak aby do ciasta weszła duża ilość powietrza. Miskę przykrywamy szmatką i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 40 minut. Następnie ciasto przekładamy do wysmarowanej tłuszczem foremki „keksówki”, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce jeszcze na 20 minut. Piekarnik nagrzewamy do 160 stopni (dolne i górne grzanie) i wstawiamy ciasto na ok. 50 minut. Następnie zwiększamy temperaturę do 190 stopni i pieczemy jeszcze ok. 15 minut. Chleb wykładamy z foremki i odstawiamy do ostygnięcia.