W Walentynki pomyśl o swoim sercu i postaw na wino, które jest najzdrowsze dla serca
18451
post-template-default,single,single-post,postid-18451,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

W Walentynki pomyśl o swoim sercu i postaw na wino, które jest najzdrowsze dla serca

W Walentynki pomyśl o swoim sercu i postaw na wino, które jest najzdrowsze dla serca

W tym walentykowym wpisie dowiecie się, które wino ma najwięcej prozdrowotnych polifenoli i czy nadal można uważać że picie wina jest dobre dla serca

W winie znajduje się dużo najlepszych dla serca polifenoli (np. resweratrol). Picie czerwonego wina wyjaśnia tzw. francuski paradoks czyli to, że Francuzi choć jedzą dość tłusto, na ogół mają mniejszy problem ze schorzeniami układu krążenia. Do tej pory najmniejszą ilość zgonów w Europie z powodu chorób serca notuje się w regionie Bordeaux w Francji. A z czego słynie Bordeaux ? Chyba nie trzeba mówić, że z wspaniałego wina!

Zawartość flawonów w winie jest bardzo duża  >85%, ≥1 g/L wszystkich związków fenolowych.
Flawonoidy są uzyskiwane z skórki, pestek i szypułek winogronowych. Dlatego warto zjadać winogrona (szczególnie muskardynowe) w całości!

Warto wiedzieć, że jak kupować dobre  wino to tylko to które leżakowało w dębowych beczkach.  Taniny uszlachetniające wino „przechodzą” do wina właśnie podczas leżakowania uszlachetniając smak wina.

Które wino jest zdrowsze białe czy czerwone?

Czerwone!   – porównajcie sami: w czerwonym winie (młodym i leżakującym ) znajduje się 17 00mg/l związków fenolowych, podczas gdy w winie białym jest zaledwie 200 mg/l ( w młodym) i niecałe 300 mg/l w winie leżakującym. A to właśnie związki polifenolowe są „płynnym złotem „ dla serca

Wino co trzeba wiedzieć?

Polifenole zawarte w czerwonym winie są skuteczne w zapobieganiu, zawałowi serca, chorobie wieńcowej serca, zmniejszeniu czynników ryzyka związanych z wysokim stężeniem lipidów i glukozy we krwi . Pomimo to NIE może być rekomendowane nikomu przez specjalistów związanych z ochroną zdrowia  . Nawet niskie lub umiarkowane spożycie czerwonego wina nie może być polecane osobom z problemami o których pisałam powyżej.

Nie możemy już rekomendować wina osobom poniżej 18 r.z ani tym które nigdy wina nie piły. Na szczęście dla mnie nadal mogą pić  czerwone wino mogą osoby, które już to robią i są tak ja koneserami tego trunku.

Ile mogą pić osoby które chcą stosować profilaktykę chorób układu krążenia?

Kobiety dopuszczalne ilość < 32 g /dzień (okazjonalnie ) i mniej niż 14 g gdy wino pite jest regularnie- ta ilość to mała lampka wina.

Mężczyźni < 46 g /dzień (okazjonalnie ) i mniej niż 28 g gdy wino pite jest regularnie.

Na zdrowie

Nutrients 2020, 12(1), 108; https://doi.org/10.3390/nu12010108