W jaki sposób pożywienie wpływa na nasze geny?
18965
post-template-default,single,single-post,postid-18965,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

W jaki sposób pożywienie wpływa na nasze geny?

W jaki sposób pożywienie wpływa na nasze geny?

Określone składniki diety, zwane nutrientami, mogą wpływać na nasz organizm wielotorowo. Pamiętać musimy, że nawet najprostszy posiłek to zwykle nie pojedynczy nutrient, a mieszanina wielu nutrietów o różnym działaniu. Jak działa pojedynczy nutrient?

Mocno upraszczając, jego działanie opiera się na zwiększaniu lub zmniejszaniu procesu syntezy białka (np. enzymatycznego). Nutrient może w swoim działaniu prowadzić do aktywacji fragmentu zapisu genetycznego (zwanego genem) i w konsekwencji do „zwiększenia” produkcji białka kodowanego przez ten gen. Wtedy obserwujemy zwiększenie jego zawartości w komórce. Może mieć też działanie przeciwstawne, prowadzące do zmniejszenia ilości białka w ustroju. Przykładem może być tzw. „wyciszanie ekspresji genów” przez produkty bogate w grupy metylowe (których źródłem jest kwas foliowy). To działanie prowadzi do hipermetylacji (zwiększonej metylacji), procesu odpowiedzialnego za wytworzenie i utrzymywanie odpowiedniej odrębności tkankowej oraz za zmniejszenie lub hamowanie syntezy białek.Dotychczasowe badania wskazują na to, że w ten sposób możemy zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych.  Bardzo obiecujące badania trwają nad zastosowaniem żywności bogatej w foliany, do wyciszania ekspresji onkogenów i w konsekwencji do redukcji ryzyka chorób nowotworowych, czy „wyciszenia” ekspresji genów powiązanych z rozwojem otyłości.