W jaki sposób opiekować się osobą chorą z łagodnym przebiegiem COVID-19 w domu?
18439
post-template-default,single,single-post,postid-18439,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

W jaki sposób opiekować się osobą chorą z łagodnym przebiegiem COVID-19 w domu?

W jaki sposób opiekować się osobą chorą z łagodnym przebiegiem COVID-19 w domu?

Osoby, u których infekcja COVID 19 będzie miała łagodny przebieg, pozostaną w domu z innymi domownikami. Jak przygotować się do takiej sytuacji? Postępujmy zgodnie z wytycznymi opublikowanymi przez WHO w dniu z 17 marca 2020.

Co należy robić opiekując, się osobą chorą w jednym domu?

1. Należy odizolować chorego od pozostałych członków rodziny, umieszczając go w osobnym pomieszczeniu. Pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane (możliwość otwierania okna), drzwi.

2. Powinno się ograniczyć przemieszczanie osoby chorej po wspólnej przestrzeni (mieszkaniu). Powinniśmy upewnić się, że wspólne pomieszczenia (np. kuchnia, łazienka) są dobrze wentylowane (można wywietrzyć otwierając okno, drzwi).

3. Pozostali członkowie gospodarstwa domowego powinni przebywać w innym pokoju niż chory. Jeżeli nie jest to możliwe, należy zachować odległość co najmniej 1 metr od chorej osoby.

4. Ważne jest by chory spał w osobnym łóżku.

5. Opiekę nad chorym powinna się podjąć tylko jedna osoba, która jest w dobrym zdrowiu i nie choruje na żadną chorobę przewlekłą.

6. Absolutnie nie można odwiedzać chorego do czasu, aż całkowicie wyzdrowieje.

7. Bezwzględnie należy myć ręce po każdym kontakcie z pacjentem. Ręce należy myć mydłem i wodą, dodatkowo często przecierać płynem dezynfekującym na bazie alkoholu.

8. Trzeba przestrzegać starannego mycia rąk przed przygotowaniem posiłków, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i za każdym razem, gdy ręce mogą zanieczyszczone wirusem.

9. Po wymyciu rąk preferowane jest użycie jednorazowych ręczników papierowych do suszenia. Jeśli nie mamy takich ręczników, należy użyć czystych ręczników tekstylnych i wymienić je bardzo często.

Osoba chora co musisz wiedzieć

W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa ( poprzez  wydzieliny z dróg oddechowych) osoba chora powinna nosić maskę medyczną, którą chory powinien nosić tak długo jak tylko jest to możliwe. Maska musi być zmieniana codziennie. Jeśli osoba chora nie będzie dobrze tolerować maski medycznej, powinna bardzo rygorystycznie przestrzegać  zasad higieny, co oznacza, że usta i nos powinny być zakryte jednorazową chusteczką papierową podczas kaszlu lub kichania. Po ich użyciu zużytą chusteczkę trzeba zalać rozcieńczonym wybielaczem i wyrzucić ( zalać rozcieńczonym wybielaczem przed wyrzuceniem).
Wielorazowe maseczki używanie przez chorego należy wyprać z detergentem w wysokiej temperaturze.

Opiekunowie chorych co musisz wiedzieć 

Opiekunowie, gdy przebywają w tym samym pokoju z pacjentem powinni nosić maskę medyczną, która zakrywa ich usta i nos. Masek nie należy dotykać w trakcie użytkowania.
Jeśli maska zmoczy się lub zabrudzi od wydzieliny, musi być natychmiast wymieniona na nową, czystą i suchą.
Maskę trzeba zdejmować przy użyciu odpowiedniej techniki –nie dotykamy przodu maski, tylko rozwiązujemy troczki, wyrzucamy maskę i natychmiast myjemy i odkażamy ręce.

Unikamy bezpośredniego kontaktu z płynami ustrojowymi, wydzielinami z dróg oddechowych i stolcem chorego (np. dziecka). Używamy rękawic jednorazowych i maski przy karmieniu, pomocy przy czyszczeniu dróg oddechowych ( wycieraniu nosa) oraz przy przenoszeniu stolca, moczu (w nocniku w wypadku gdy choruje dziecko) i innych odpadów do muszli klozetowej*. Zaraz po tej czynności myjemy ręce za pomocą detergentu.

*Wytyczne dla szpitali zakaźnych opublikowane w Handbook of COVID-19 Prevention and Treatment Compiled According to Clinical Experience wskazują, że przed odprowadzeniem do miejskiego systemu kanalizacyjnego, odchody i ścieki należy zdezynfekować, stosując środek dezynfekujący zawierający chlor (początkowa dezynfekcja powinna być dokonana roztworem o minimalnej koncentracji chloru 40 mg/L) od początku stężenie chloru aktywnego musi być wyższe niż 40 mg/L). Czas dezynfekcji wynosi co najmniej 1.5 godziny; 

Maska i rękawice co musisz wiedzieć

– Jednorazowych masek i rękawic nie należy używać wielokrotnie 
–  Chory musi używać oddzielnej pościeli. Tę pościel należy prać w wysokiej temperaturze ( pralka z funkcją gotowania).
–  Chory musi mieć wydzielone oddzielne naczynia i sztućce. Te naczynia należy starannie myć detergentem i dezynfekować (wyparzać). Myte i wyparzane naczynia i sztuce mogą być używanie przez chorego wielokrotnie.
-Powierzchnie i meble w pokoju powinno się czyścić i dezynfekować codziennie. Szczególnie często należy dezynfekować powierzchnie dotykane często przez pacjenta takie jak stoliki nocne, ramy łóżka, telefon, klawiatura komputera, myszka komputerowa itd. Do mycia można używać zwykłego mydła lub detergentu. Po użyciu detergentu powierzchnie należy spłukać powierzchnie wodą i następnie domowym środkiem dezynfekującym zawierającym 0,1%  podchlorynu sodu (wybielacz rozcieńczony w proporcjach 1:100, na 1 część wybielacza 99 części wody).

Jak często powinno się myć i dezynfekować pomieszczenia użytkowane przez chorego.

– co najmniej raz dziennie powinno się myć dezynfekować powierzchnie łazienki, zlew i muszlę klozetową. Używamy do tego najpierw detergentu, potem spłukujemy wodą a następnie używamy środek dezynfekujący zawierający 0,1% podchloryn sodu (rozcieńczony wybielacz).

– Ubranie, pościel, ręcznik do rąk oraz wannę myjemy za pomocą typowych detergentów, płynów do prania. Prać należy w pralce w temperaturze 60-90 °C. Wyprane ubrania i pościel należy dokładnie należy wysuszyć.

Brudną bieliznę chorego należy włożyć do worka i szczelnie zawiązać. Należy unikać  kontaktu skóry i ubrania z rzeczami używanymi przez chorego (w tym pościelą i ubraniami).Do prania czy mycia przedmiotów używanych przez chorego należy zakładać rękawice (jednorazowe lub wielorazowe) i odzież ochronną (np. plastikowe fartuchy). Po użyciu, rękawice wielokrotnego użytku, należy wymyć mydłem oraz wodą oraz odkazić  0,1% roztworem podchlorynu sodu. Rękawice jednorazowe (np. nitrylowe lub lateksowe) należy wyrzucić po każdym użyciu. Ręce należy myć  przed założeniem i po zdjęciu rękawic.

– Rękawice, maski i inne odpady powstające w domu należy umieścić w koszu na śmieci z pokrywą. Kosz powinien zostawać w pokoju pacjenta. Wszystkie odpady wyprodukowane przez pacjenta powinny być traktowane jak skażone i powinny być obierane i utylizowane przez wyspecjalizowaną firmę (wskazaną przez lokalne władze sanitarne).

na podstawie  Home care for patients with COVID-19 presenting with mild symptoms and management of their contacts
Interim guidance 17 March 2020

Handbook of COVID-19 Prevention and Treatment Compiled According to Clinical Experience

Photo by Branimir Balogović on Unsplash