Uwaga! Wirus SARS COv-2 potrafi „schować się” i przetrwać w jelitach?
18134
post-template-default,single,single-post,postid-18134,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Uwaga! Wirus SARS COv-2 potrafi „schować się” i przetrwać w jelitach?

Uwaga! Wirus SARS COv-2 potrafi „schować się” i przetrwać w jelitach?

W tym wpisie dowiesz się czy prawdą jest, że wirus SARS COv-2 może „atakować” przewód pokarmowy oraz, czy korzystanie z jednej toalety z osobą chorą lub zakażoną może być niebezpieczne. Powiemy też, w jaki sposób epidemia koranowirusa może przyczynić się do paraliżu zabiegów transplantacji stolca. Na koniec, opublikowane w Nature wytyczne dla lekarzy zajmujących się przeszczepami stolca i …parę słów do osób, które pokątnie przeszczepiają stolec.

W pracach publikowanych systematycznie przez naukowców, pojawiły się wyniki wiążące zakażenie koronawirusem z objawami ze strony przewodu pokarmowego (objawy żołądkowo-jelitowe, utrata apetytu i biegunka). To skłoniło część badaczy do wzięcia pod uwagę możliwości przenoszenia się wirusa między kolejnymi osobami, nie tylko drogą kropelkową, ale także drogą fekalno-oralną ( a fecal-oral transmission route ). To znaczy, że niedokładne (bez użycia mydła) i niezbyt długie mycie i dezynfekowanie rąk po wyjściu z toalety ( po oddaniu stolca) oraz brak dostatecznej higieny toalety może być kolejnym sposobem na rozsianie wirusa w rodzinie.

Wirus SARS Co V 2 wykorzystuje do procesu „wchodzenia” do organizmu człowieka, receptory enzymu konwertującego angiotensynę – (ACE) 2. Pech chce, że te receptory występują „obficie” nie tylko w układzie oddechowym, ale także w układzie pokarmowym ( w nabłonku żołądka, dwunastnicy i odbytnicy). Dlatego część osób zakażonych wirusem i rozwijających chorobę (COVID-19) ma objawy ze strony układu pokarmowego.

Ciekawe wyniki przedstawili lekarze w Wuhan, którzy w lutym 2020 roku (w szczycie pandemii) pobrali i przebadali próbki stolca pobrane od 73 pacjentów (w wieku od 10 miesięcy do 78 lat). Naukowcy odkryli obecność wirusa w stolcu osób chorych z infekcją potwierdzoną testem na obecność SARS Co V 2 . Okazało się, że wirus był znajdowany w kale chorych, nawet po tym jak nie wykrywano go już w drogach oddechowych! Średni czas wydłużonej detekcji (czasu kiedy wirus był wykrywany testem) wirusa w stolcu wynosił od 1 do 12 dni. Co więcej, u 23% osób potwierdzano obecność materiału genetycznego wirusa długo po tym, jak nie stwierdzano jego obecności w drogach oddechowych. 
Lekarze z Chin założyli, że transmisja fekalno-oralna może być dodatkową drogą rozprzestrzeniania się wirusów i należy wziąć ją pod uwagę w celu kontroli rozprzestrzeniania się wirusa.
Dlatego specjaliści z Chin apelują o zlecanie testów rRT-PCR na obecność SARS-CoV-2 w kale u pacjentów z SARS-CoV-2, oraz kontynuowanie stosowania środków ostrożności u zdrowiejących pacjentów, jeśli wyniki testów rRT-PCR z kału są pozytywne.

Wirus SARS-CoV-2 daje się we znaki osobom leczonych za pomocą przeszczepu stolca (FMT).

Okazuje się, że obecność wirusa w kale ma dramatyczny wpływ na osoby chorujące na nawracające infekcje bakterią Clostridium difficile. Dla tych osób, stosuje się od paru lat, bardzo skuteczną metodę leczenia, jaką jest przeszczep stolca, czy inaczej przeszczep kału lub przeszczep mikroflory kałowej. Ta nowa metoda leczenia, szybko zyskała znaczącą rolę w leczeniu nawracających zakażeń C. difficile uzyskując wyraźną przewagę nad terapią antybiotykami.

Na czym polega przeszczep kału (FMT)?

To de facto też pomysł rodem z Chin, gdzie w IV wieku ne. lekarz Ge Hong zalecał swoim pacjentom picie tzw. brązowej zupy. Pierwszym współczesnym zastosowaniem FMT u ludzi, była podjęta w 1958 roku próba leczenia rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego. Przeszczep został podany przez dr  Eisemana w formie lewatywy u 4 pacjentów. W 1983 roku wykorzystano ponownie lewatywę i zawiesinę kału zdrowych osób do leczenia pacjentów zakażonych Clostridium difficile. Lekarzem, który ten zabieg przeprowadził, był dr. Schwan. Ale przeszczep stolca na „medyczne salony” wprowadził dr.J. Benet, który będąc gastroenetrologiem chorym na wrzodziejące zapalenie jelita, zdecydował się na wykonanie przeszczepu u …siebie. Było to w 1989 roku. I to wydarzenie jest kamieniem milowym dla nauki i wykorzystania mikrobiota w leczeniu pacjentów.

Procedura przeszczepu jest niezwykle prosta i bezpieczna (jeśli wykonana zgodnie z medycznymi procedurami). Szuka się zdrowego dawcy. Pobiera stolec, który jest rozcieńczany w sterylnym roztworze i filtrowany. Tak przygotowaną zawiesinę podaje się choremu. Może to wydawać się prymitywne i okropne, ale to waśnie ta metoda – przeszczep stolca, dała tak duże korzyści osobom chorym, że została powszechnie uznana za lek (np. w USA, Wielkiej Brytanii i Francji), a w innych krajach (Włochy) jako przeszczep tkanek. No i teraz wybuch pandemii sparaliżował działania lekarzy zajmujących się tą metodą leczenia.

Bo w związku z tym, że SARS-CoV-2 pozostaje w kale nawet wtedy, gdy jest niewykrywalny w drogach oddechowych, istnieje poważne ryzyko przeniesienia go podczas przeszczepu. Agencja Żywności i Leków (FDA) zaleca sprawdzanie historii dawców stolca, czyli czy dawca w ciągu 28 dni przed oddaniem stolca do przeszczepu nie podróżował do miejsc wybuchu epidemii, nie kontaktował się z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie SARS-CoV-2. Podobne działania zostały podjęte w celu wykluczenia potencjalnych dawców stolca, zakażonych koronawirusem. Eksperci proponują zaostrzenie obecnych badań przesiewowych, co oznacza:

a)  przed każdym pobraniem, lekarze powinni przeprowadzić badania przesiewowe pod kątem obecności typowych objawów COVID-19 (w tym gorączki, zmęczenia, suchego kaszlu, bólu mięśni, duszności i bólu głowy) w ciągu ostatnich 30 dni; 

b) sprawdzić historię podróży dawcy do regionów, o których wiadomo, że były dotknięte COVID-19 lub bliskiego kontaktu z osobami z potwierdzonym lub podejrzewanym zakażeniem, w ciągu ostatnich 30 dni.

c) Jeżeli wynik któregokolwiek z tych badań jest dodatni, potencjalny dawca powinien zostać zdyskwalifikowany lub poddany testowi RT-PCR na obecność SARS-CoV-2. W krajach endemicznych test RT-PCR powinien być brany pod uwagę u wszystkich dawców, nawet jeśli są oni bezobjawowi lub nie mieli w przeszłości kontaktów lub podróży wysokiego ryzyka.

d) Alternatywnie, kał dawcy powinien być przechowywany i poddawany kwarantannie przez 30 dni przed użyciem, i użyty  tylko wtedy, gdy u dawcy nie wystąpiły objawy.

e) Wreszcie, banki kału powinny retrospektywnie sprawdzić stan zdrowia dawcy przed zastosowaniem mrożonych odchodów, zgodnie z lokalną epidemiologią, aby uniknąć dalszego potencjalnego rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.

A co z przeszczepami stolca u Zenka w garażu, ze stolcem kupionym na Allegro?

Nie żartuję – istnieje zjawisko czarnorynkowych, pokątnych przeszczepów stolca w gabinetach lekarskich, u dietetyków czy w domach (w przysłowiowych garażach). Zwykle do tego celu pobiera się kał od osób spokrewnionych albo od „superdawców” ogłaszających się w internecie. Zdaniem ekspertów ta praktyka powinna być bezwzględnie zakazana. Zawsze jest naganna, a obecnie może być zabójcza.

Jak dbać o czystość toalety?

To weźcie sobie do serca. Pisałam o tym tu:https://dietetica.com.pl/blog/jaki-sposob-opiekowac-sie-osoba-chora-z-lagodnym-przebiegiem-covid19-w-domu-by-zminimalizowac-ryzyko-choroby-u-pozostalych-domownikow.html

Photo by Markus Spiske on Unsplash

Gastroenterology. 2020 Mar 3 doi: 10.1053/j.gastro.2020.02.055
Lancet Gastroenterol Hepatol. 2020 May; 5(5): 430–432.
Published online 2020 Mar 17. doi: 10.1016/S2468-1253(20)30082-0
Medicine (Baltimore). 2014 Oct; 93(19): e97. Published online 2014 Oct 17.

Tags: