Urodziłeś się przez cesarkę? To moze wyjśnić dlaczego chorujesz
18850
post-template-default,single,single-post,postid-18850,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Urodziłeś się przez cesarkę? To moze wyjśnić dlaczego chorujesz

Urodziłeś się przez cesarkę? To moze wyjśnić dlaczego chorujesz

Kto z Państwa wie, że poród za pomocą cesarskiego cięcia (CC)  jest jedną z najgorszych rzeczy jaką można „zafundować” dziecku.  Fizjologiczny poród to pierwszy dobry „posag”, w który matka wyposaża swoją pociechę. Niestety moda na „cesarki” sprawiła, że matki na starcie dają swoim dzieciom fałszywe monety

Jestem głęboko przekonana, że wiele z nich, gdyby zdawało sobie sprawę  jak bardzo mogą zaszkodzić dziecku (decydując się na CC) , wybrałaby obcje porodu fizjologicznego.

Fizjologicznie dziecko ma przyjść na świat poprzez kanał rodny. Tak  to wymyśliła i zaplanowała natura. Tą drogą matka przekazuje swojemu dziecku florę  bakteryjną (mikrobiom) – a więc „pakiet” bakterii jelitowych, które są przenoszone podczas akcji porodowej z jelit matki do jelit dziecka. Trzeba zdawać sobie sprawę w prawidłowo rozwijającej się ciąży, jelita płodu są jałowe – pozbawione flory bakteryjnej. Ich zasiedlenie odbywa się w kilku fazach: pierwsza faza ma miejsce podczas porodu, druga podczas karmienia piersią.

Tymczasem gdy dziecko rodzi się za pomocą CC to  jelita zostają zasiedlone przez  florę jelitową ze powłok skórnych matki, rąk personelu i bakterii bytujących w sali operacyjnej. A to zupełnie nieodpowiednie towarzystwo dla kształtującego się przewodu pokarmowego i układu opornościowego związanego z jelitem (GALT) dla dziecka. To są właśnie te fałszywe monety w posagu. Bakterie  skórne czy bytujące w sali operacyjnej nie zapewniają dziecku prawidłowego startu. To nieodpowiednie  i często groźne  dla zdrowia bakterie.

Udowodniono ze dzieci, które przyszły na świat za pomocą CC  charakteryzują  się zwiększonym ryzykiem astmy, alergii, zapaleń atopowych (np. skóry) a także  celiakii czy nieceliakalnej wrażliwości na gluten (NCGS).

Dodatkowym nieszczęściem  CC pogłębiającym źle zaczęty proces kolonizacji, jest fakt że matki po CC w większości nie karmią piersią . A to drugi kluczowy  moment  kształtujący przyszłe zdrowie dziecka .

Szerzej o mikrobiota w następnym wpisie . Dodatkowo napisze o tym jak kolonizacja odbija się na kondycji sportowca . Zdanie na dziś – zajrzyjcie do swoich książeczkę dziecka i sprawdźcie jak przyszliście na świat.

Można poczytać

J Dev Orig Health Dis. 2015 Aug 12:1-9.

PLoS One. 2015 Jul 28;10(7):e0133320. doi: 10.1371/journal.pone.0133320. eCollection 2015.

Nutr Rev. 2015 Aug;73 Suppl 1:32-40. doi: 10.1093/nutrit/nuv039.