Tryptofan ważne „ogniwo” łączące depresję z chorobami somatycznymi pochodzi z żywności
18106
post-template-default,single,single-post,postid-18106,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Tryptofan ważne „ogniwo” łączące depresję z chorobami somatycznymi pochodzi z żywności

Tryptofan ważne „ogniwo” łączące depresję z chorobami somatycznymi pochodzi z żywności

Depresji zwykle towarzyszą dodatkowe choroby autoimmunologiczne ale także przewlekle-zapalne choroby  jelit, choroby  układu sercowo-naczyniowego, choroby  neurodegeneracyjne, choroby nowotworowe

Dlaczego tak się dzieje?

 

Wydaje się ze powodem mogą być zaburzenia metabolizmu jednego z kluczowych dla naszego zdrowia aminokwasu – tryptofanu,  który stanowi ogniwo łączące choroby somatyczne  i psychiczne. W układzie nerwowym serotonina działa przeciwdepresyjnie, relaksacyjnie i przeciwbólowo.

W przewodzie pokarmowym serotonina ma wpływ na ruchliwość, rekcje sekrecji i odczuwanie bólu.

 

Tryptofan jest aminokwasem pozyskiwanym z żywności, metabolizowanym (w warunkach fizjologicznych) do neurotransmiterów: serotoniny i melatoniny. Jednak jedynie około 1 procent  tryptofanu jest przekształcany do serotoniny. Największa ilościowo „produkcja” serotoniny ma miejsce w przewodzie pokarmowym, tylko nieznaczna część w centralnym układzie nerwowym.

Ilość tryptofanu we krwi nie jest duża – większość tego aminokwasu nie występuje w postaci wolnej, większość jest związana z albuminami krążącymi w krwi.

Czynnikami ograniczającymi syntezę neurotransmiterów jest dostępność tryptofanu oraz takie czynniki jak

1.zaburzone  przenikanie tryptofanu przez barierę krew-mózg,

2.niedostateczne wchłanianie tryptofanu na skutek nietolerancji fruktozy,

3.złe wchłanianie ze względu na celiakię,

4.przewlekłe zapalenia jelit lub zespół drażliwego jelita

Te czynniki i choroby  upośledzają dostępność tryptofanu  i w rezultacie prowadzą do depresji

Zaburzone  przenikanie tryptofanu przez barierę krew-mózg istotną przyczyną depresji

Krążący w organizmie tryptofan konkuruje o wchłonięcie do mózgu z innymi neutralnymi aminokwasami o niespecyficzne transportery przenoszące aminokwasy przez  barierę krew-mózg. Produkcję serotoniny w mózgu możemy „podkręcić” poprzez
1. podniesienie zawartości wolnego tryptofanu we krwi (suplementacja tryptofanu, przemieszczenie tryptofanu z jego związku albuminowego)

2 obniżenie zawartości aminokwasów konkurujących z tryptofanem o przenośniki aminokwasów  do mózgu. W praktyce oznacza to konieczność redukcji stężenia aminokwasów  waliny, leucyny i izoleucyny po posiłku. Redukcje tych aminokwasów obniża  zwiększony dowóz węglowodanów po posiłku. Stymulacja wydzielania insuliny zwiększa wchłanianie tych aminokwasów przez mięśnie.

mat. Alab