Trądzik który nie znika – jak z nim walczyć za pomocą nowoczesnych terapii?
18407
post-template-default,single,single-post,postid-18407,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Trądzik który nie znika – jak z nim walczyć za pomocą nowoczesnych terapii?

Trądzik który nie znika – jak z nim walczyć za pomocą nowoczesnych terapii?

W tym wpisie dowiedzą się Państwo czy istnieją skuteczne metody terapii wspomagającej leczenie trądziku. Przedstawione zostaną także gatunki bakterii ( i bakteriofagów) wykorzystywanych jako probiotyki do terapii trądziku. Dowiesz się także, co jeść by sobie pomóc.

Mikroorganizmy zamieszkujące jelita są bez wątpienia naszymi mikro „sprzymierzeńcami”. Pomagają nam w wielu funkcjach życiowych, ułatwiając trawienie, wchłanianie, regulując funkcje układu immunologicznego, nerwowego etc.

Więcej o tym tu https://dietetica.com.pl/blog/badz-na-walentyki-czuly-dla-siebie–uszczesliw-swoja-mikrobiote-za-pomoca-prostych-zmian-w-diecie.html

https://dietetica.com.pl/blog/te-badania-szokuja-bakterie-jelitowe-odpowiadaja-za-niepowodzenia-diety.html

Czasem, pod wpływem różnych czynników środowiskowych (takich jak leczenie, przebyte choroby, styl życia) skład i zawartość mikroorganizmów jelitowych ulega takiemu przeobrażeniu (co nazywamy dysbiozą), że mikroorganizmy jelitowe zaczynają niekorzystnie oddziaływać na nasze zdrowie. Mało tego uważa się, że to „przeobrażone” mikroorganizmy stają się jedną z poważniejszych przyczyn chorób skóry takich jak zapalenie skóry, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry czy niektóre typu nowotworów skóry.  Ale w tym wpisie zajmiemy się tylko jedną z nich – czyli trądzikiem młodzieńczym.

Trądzik jak z nim walczyć?

W ostatnim czasie, zainteresowanie naukowców i dermatologów skupiło się wokół terapii z wykorzystaniem bakterii probiotycznych, podawanych doustnie tak by w rezultacie ich zastosowania zmniejszyć zmiany zapalne na skórze. Co więcej badania szczepów bakterii, które mogą być pomocne w terapii trądziku, objęły też zastosowanie szczepów bakterii jelitowych (tzw. probiotycznych patrz słownik) do aplikacji bezpośrednio na skórę! Choć badań na razie nie jest wiele, wyniki są bardziej niż obiecujące. Przyjrzyjmy się im.

Dlaczego mam pryszcze?

Trądzik pospolity jest związany z nadmierną aktywnością bakterii bytującej fizjologiczne w skórze – Propionibacterium acnes. U osób z trądzikiem ilość tej bakterii jest nieprawidłowo wysoka, co prowadzi do stanów zapalnych mieszków łojowo- włosowych.

Okazuje się, że także nieprawidłowy skład bakterii jelitowych (dysbioza jelitowa) może być  zaangażowany w powstawanie (patogenezę) trądziku.

Może to być dla Państwa dość szokująca informacja (no bo jak bakterie z tak odległego od skóry miejsca jakim są jelita mogą wpływać na stan skóry?), ale istniejąca tzw. oś jelitowo-skórna, potrafi przenieść zapalne informacje z jelit wprost do skóry. Zresztą osoby „wojujące” z trądzikiem doskonale to zjawisko znają z autopsji. Wystarczy, że zjedzą coś z listy produktów zakazanych ( np. czekoladę, słodycze, produkty mleczne), by za parę godzin pojawiły się nowe, ropne wykwity skórne. W ten sposób manifestuje się rola bakterii jelitowych (lub mikrobioty grzybiczej), które NAJPIERW skorzystały z pokarmu i odpowiedziały na jego obecność w przewodzie pokarmowym nasileniem procesu zapalnego.

Z drugiej strony istnienie osi jelitowo – skórnej daje nam nadzieję na wykreowanie przydatnych probiotyków doustnych, których zastosowanie może przyczynić się do poprawy funkcji jelita i wyglądu skóry.

Jakimi wynikami badań dysponujemy?

Mamy na razie pojedyncze badania – np. takie w którym wykazano, że zastosowanie przez 12 tygodni typowych szczepów należących do gatunków bakterii Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus delbrueckii bulgaricus i B. bifidum zadziałało porównywalnie skutecznie jak  antybiotyk minocyklina (ale bez efektów niepożądanych)! Uzyskano redukuję zmian chorobowych o 67%. A kiedy zastosowano probiotyki w połączeniu z antybiotykiem efekt był jeszcze lepszy niż gdy leczono pacjentów osobno (tzn. tylko probiotykiem lub tylko antybiotykiem) [1].

W innym badaniu podawano, przez 12 tygodni, osobom w przedziale wiekowym między 18-30 r.ż mleko ! sfemetowane przez Lactobacillus  bulgaricus i Streptomyces thermofilus. Ten sfermentowany napój zawierał dodatkowo 200 mg laktoferyny ( patrz słownik). I pomimo, że pacjenci pili napój mleczny nastąpiła 30% redukcja intensywności zmian zapalnych [3].

Niedawne badania wykazały, że pacjenci otrzymujący doustnie Lactobacillus rhamnosus SP1 przez 12 tygodni, uzyskali znaczną poprawę nasilenia trądziku umiejscowionego na plecach w porównaniu do osób które otrzymywały  placebo [4].

Jak się pozbyć trądziku za pomocą probiotyków – lista wykorzystanych do badań gatunków [2]

  • Lactobacillus acidophilus ( podane doustnie)
  • Lactobacillus delbrueckii bulgaricus (doustnie)
  •  Bifidubacterium bifidum (doustnie)
  • Streptomyces themophilus (doustnie )
  •  Lactobacillus rhamnosus SP1 (doustnie)
  •  Lactobacillus bulgaricus (doustnie)
  •  Liofilizat  Enterococcus faecalis SL-5 (na skórę)
  • Nitrosomas eutropha (na skórę)
  •  Estafilococo epidermidis (na skórę)
  • Bacteriofagi przeciw Propionibacterium acnes (na skórę)

 

Probiotyki nakładane na skórę

Niestety, tu także jest bardzo ograniczona liczba badań. W tych nielicznych wykorzystano bakterie jelitowe nie występujące „normalnie” na powierzchni skóry. Badacze stosowali liofilizowany proszek zawierający Enterococcus faecalis SL-5. Okazało się, że zastosowanie przez 8 tygodni tego preparatu dało bardzo silny pozytywny efekt, zmniejszając zmiany zapalne o 60% w porównaniu z kontrolą [5].

Inne bakterie Nitrosomonas eutropha, które zastosowano przez 12 tygodni, przyczyniły się do 2-punktowej redukcji zmian skórnych (ocenianej specjalną skalą Investigator’s Global Assessment) w stosunku do kontroli[6].

Bardzo nowoczesnym pomysłem na biologiczne leczenie trądziku jest zastosowanie terapii bakteriofagami. Bakteriofagi to wirusy niszczące bakterie – w tym przypadku chodzi o bakteriofagi, które miejscowo mogą zwalczać nadmiar  Propionibacterium acnes . Wyniki badań są także bardzo obiecujące bowiem zastosowane bakteriofagi działały bardzo wybiórczo i na swój sposób inteligentnie bowiem niszczyły tylko trądzikowe i potencjalnie patogeniczne filotypy P. acnes, nie naruszając  filotypów P. acnes związanych ze zdrową skórą [7-9].

Co jeść żeby zmniejszyć trądzik?

Każde badania, które dotyczą tego zjawiska, są wodą na młyn osób mających problemy z cerą. Wyniki choć bardzo obiecujące to nadal są wynikami bardzo wstępnymi. Najszybciej doczekamy się pewnie kuracji z probiotykami naskórnymi. Niektóre gatunki Nitrosomonas eutropha są już we wdrożeniowej fazie badania. Tymczasem pamiętajcie o tym, że dermatolodzy potrafią bardzo skutecznie leczyć trądzik farmakoterapią i ze bardzo ważne jest prawidłowe jedzenie.

Do produktów przyjaznych skórze należą:

całe ziarna

rośliny  strączkowe

żółte i pomarańczowe owoce i warzywa, takie jak marchew, morele i słodkie ziemniaki

szpinak i inne warzywa ciemnozielone i liściaste

pomidory

Jagody

chleb pełnoziarnisty

brązowy ryż

komosa ryżowa

indyk

pestki dyni

fasola, groszek i soczewica

łosoś, makrela i inne rodzaje tłustych ryb

orzechy

 

Słownik:

Probiotyki czyli żywe, wyslekcjonowane kutury bakterii  mogą manipulować mikrobiomem gospodarza i mogą przynieść korzyści zdrowotne dla pacjenta.

Laktoferyna białko pochodzące z fermentacji  mleka (po usunięciu wytrąconej kazeiny), o  działaniu przeciwzapalnym

[1]Jung GW, Tse JE, Guiha I et al. Prospective, randomized, openlabel trial comparing the safety, efficacy, and tolerability of an
acne treatment regimen with and without a probiotic supplement
and minocycline in subjects with mild to moderate acne. J Cutan
Med Surg 2013; 17:114–22.

[2] Diego Fernando Uriarte-Mayorga, Bertha Alicia Gómez-González Probiotics, useful in Dermatology? Dermatol Rev Mex 2020; 64 (4): 483-486.

[3] Jungmin Kim 1Yeonjeong KoYu-Kyung ParkNack-In KimWoel-Kyu HaYunhi Cho Dietary effect of lactoferrin-enriched fermented milk on skin surface lipid and clinical improvement of acne vulgaris Nutrition

[4] Fabbrocini G, Bertona M, Picazo O et al. Supplementation with Lactobacillus rhamnosus SP1 normalises skin expression of genes
implicated in insulin signalling and improves adult acne. Benef Microbes 2016; 7:625–30

[5] Kang BS, Seo JG, Lee GS et al. Antimicrobial activity of enterocins
from Enterococcus faecalis SL-5 against Propionibacterium acnes, the causative agent in acne vulgaris, and its therapeutic effect. J Microbiol
2009; 47:101–9.

[6] AOBiome Therapeutics. AOBiome Therapeutics reports positive efficacy results from phase 2b clinical trial of ammonia oxidizing
bacteria (AOB) for the treatment of acne vulgaris. Available at: https://www.aobiome.com/pressreleases/aobiome-therapeuticsreports-positive-efficacy-results-from-phase-2b-clinical-trial-ofammonia-oxidizing-bacteria-aob-for-the-treatment-of-acne-vul garis (last accessed 12 June 2019).

[7] Liu J, Yan R, Zhong Q et al. The diversity and host interactions of Propionibacterium acnes bacteriophages on human skin. ISME J 2015; 9:2078–93.
[8 ] Marinelli LJ, Fitz-Gibbon S, Hayes C et al. Propionibacterium acnes bacteriophages display limited genetic diversity and broad killing activity against bacterial skin isolates. MBio 2012; 3:e00279–12.
[9]  Brown TL, Petrovski S, Dyson ZA et al. The formulation of bacteriophage in a semi solid preparation for control of Propionibacterium acnes growth. PLOS ONE 2016; 11:e0151184

[10] Y Yu 1S Dunaway 1J Champer 2J Kim 3A Alikhan 4 Changing our microbiome: probiotics in dermatology British Journal of Dermatology. 2020 Jan;182(1):39-46.  doi: 10.1111/bjd.18088. Epub 2019 Jul 28.

Photo by Alex Perez on Unsplash