29 lis Tłusty czwartek – czy warto pozbyć się wygenerowanego dziś tłuszczyku za pomocą spalaczy tłuszczu?
W tym wpisie dowiesz się czy popularne na rynku ziołowe spalacze tłuszczu są bezpieczne. Poznasz też listę tych, których działanie okazało się być szkodliwe i skończyło się ciężką niewydolnością wątroby dla niektórych osób.
W świecie nieustannych wyrzeczeń ten dzień kojarzy mi się z nieograniczonym szczęściem. Jem pączki do woli. Cały rok ich sobie odmawiam a dziś nie.
Oczywiście martwi mnie to kaloryczne szaleństwo. Wiem, że żeby spalić te wszystkie słodkości musiałabym biegać bez przerwy na bieżni przez 2 dni😊
Dlatego zadałam sobie pytanie … a może by wesprzeć się czymś bezpiecznym – ziołowym, co pomoże mi spalić tłuszcz wygenerowany dzisiejszym szaleństwem? Wszakże produkty ziołowe spalające tłuszcz reklamowane jako bezpieczne itd. Dla większości moich pacjentów jawią się jako suplementy super bezpieczne które mają zastąpić ruch, ograniczenia kaloryczne, czasowe ramy spożywania posiłków – słowem mają odchudzać nas bez nas.
Jak działają spalacze tłuszczu
Oczywiście zawodowo nie ufam reklamom, dlatego postanowiłam sprawdzić w prasie naukowej co piszą o ziołowych spalaczach tłuszczu. Mam przed sobą ważną publikację z końca zeszłego roku o ziołowych spalaczach tłuszczu. Te suplementy są reklamowane jako zwiększające termogenezę (czyli zamianę energii na ciepło ) oraz podstawową przemianę materii. Pomimo powszechnego postrzegania, że są wolne od skutków ubocznych, niektóre z mogą być powiązane ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia wątroby.
Kilka z nich (środków odchudzających i ziołowych leków) niestety przyczyniło się u pojedynczych konsumentów do ciężkiego uszkodzenia wątroby.
Lista tych preparatów obejmuje:
Chaso, Onshind, Sennomotounou (Japonia); ekstrakty z zielonej herbaty (np. Exolise [ArkoPharma-Francja]); Hydroxycut (Iovate, Kanada); The Right Approach (PharmanexUSA); LipoKinetix (Syntrax, USA); Ma Hung; Czysty kwas usninowy;
Grzyb Kombucha; Teucrium chamaedrys (Germander); Teucrium capitum; Teucrium polium W pracy opisano przypadek ostrej niewydolności wątroby u młodej kobiety- ćwiczącej kulturystki, przyjmującej (oprócz wielu innych składników ) spalacze tłuszczu (Somalyz i Lipolyz, Species Nutrition , USA). Kobieta brała przez miesiąc od 1 do 2 kapusłek preparatu przed snem i po 1 kapsułce Lipolyz przed posiłkami. Czym się skończyło? Martwicą i ciężką niewydolnością wątroby Pacjentka przeżyła dzięki szybkiej transplantacji wątroby.
Co się właściwie podziało?
Lipolyz zgodnie z opisem producenta ma działać dzięki zawartości w nim dużych dawek kwasu usninowego ( kwasu porostowego), ekstraktu zielonej herbaty, oraz żywicy guugul. Wszystkie te składniki są bardzo zdrowe! Ale w mniejszych dawkach i brane mniej systematycznie. Możemy sobie powiedzieć , że ta kobieta miała metabolicznego pecha i nikomu innemu nie powinno się to przydarzyć. A jednak …takich wypadków jest więcej. Jest już kilka przypadków opisanej niewydolności wątroby związanej z zastosowaniem preparatów zwierających kwas usninowy . np. LipoKinetix, wieloskładnikowy preparat, który przyczynił się do rozwinięcia ostrego zapalenie wątroby u 8 osób po jego zastosowaniu. LipoKinetix został wycofany z rynku. W tym wypadku można było jeszcze pomyśleć, że przyczyną niewydolności wątroby mogła być zawarta w preparacie efedryna. Niestety dalsze prace pokazały, że równie niebezpieczne dla wątroby jest (dla niektórych osób) systematyczne stosowanie dużych dawek kwasu usninowego.
W 2004 roku opisano przypadek zdrowej 28-letniej kobiety, która rozwinęła się ostrą niewydolność wątroby w ciągu miesiąca od rozpoczęcia przyjmowania preparatów z kwasem usninowym ( w dawce 500 mg / dzień przez dwa tygodnie). W 2006 roku opisano ciężkie uszkodzenie wątroby u małżonków (oboje w wieku 38 lat), kulturystów przyjmujących wieloskładnikowy suplement zdrowotny UCP-1 (BDC Nutrition, USA) przez trzy miesiące. UCP-1 zawiera kwas usninowy (150 mg), L-karnitynę (525 mg) i pirogronian wapnia (1050 mg) w kapsułce. Żona rozwinęła się piorunującą niewydolność wątroby wymagającą przeszczepu wątroby. Mąż doświadczył rozległej martwicy, ale nie wymagał przeszczepu wątroby.
Jak stosować spalacze tłuszczu
Uwaga!!! preparatem który zwiera kwas usninowy – to herbata kombucha. Trzeba pamiętać by pić ją z umiarem. Pamiętajcie o tym!
Także skondensowane ekstrakty z chińskiej zielonej herbaty, które są sprzedawane jako skuteczne suplementy odchudzające mogą prowadzić do ostrej niewydolności wątroby (piorunującej niewydolności). Takie przypadki zgłoszono z Francji i Hiszpanii co zaskutkowało usunięciem „odchudzającego” ekstraktu z zielonej herbaty (Exolise) z rynku .
Także bardzo poczciwa żywica z Guggul (Commiphora mukul), która jest znana ze swoich właściwości do spalania tłuszczu może przy dłuższym stosowaniu dawać efekty uboczne. Zwykle są to: wysypki skórne, nieregularne miesiączki, biegunki, ból głowy, łagodne nudności. Ale przy bardzo dużych dawkach, guggul też może być toksyczny dla wątroby. Tak było w opisanym przypadku 63 letniej kobiety, u której stwierdzono ostre zapalenie wątroby po zastosowaniu
naturalnego preparatu obniżającego poziom lipidów Equisterolu (Istituto Farmacoterapico Italiano SpA, Włochy). Oprócz żywicy googul Equisterol zawierał również ekstrakt z czerwonego ryżu i ekstrakt z drożdży .
Wydawało być się że ta kombinacja wyciągów z roślin i grzybów nie może być toksyczna. A jednak….
Dlatego pączkowe łasuchy. Idźcie w moje ślady! Zakładamy buty do ćwiczeń i „wypacamy” kalorie w systematycznych i codziennych ćwiczeniach. Pamiętając, że tłusty czwartek jest raz do roku i nie warto ryzkować zdrowia dla spalaczy tłuszczu. Nikt z nas nie wie jak zareaguje jego wątroba na wysokie dawki wyciągów z bardzo zdrowych przecież roślin jakimi są porostym zielonej herbata i Commiphora mukul.
Zastosowane przez pacjentkę kulturystkę (opisaną jako pierwszy cays) preparaty skład:
Somalyz zawiera kwas usninowy (4 mg), propionylo-L-karnitynę (167 mg), fosfatydylocholinę / fosfatydyloetanoloaminę (50 mg), kwasu gamma-aminomasłowego (667 mg) i witaminę E (27 jm) w 1 kapsułce
Lipolyz zawiera kwas usninowy (12 mg), propionylo-L-karnitynę (500 mg), ekstrakt z zielonej herbaty (300 mg), guggulsteron Z i guggulsterone E (10 mg), cykliczny monofosforan adenozyny (2 mg) i witaminę E (20 IU) w jednej kapsułce
Photo by sheri silver on Unsplash
Can J Gastroenterol. 2011 Mar;25(3):157-60.