Testosteron? Dziękuję, nie biorę. Część 2 – działania niepożądane
19982
post-template-default,single,single-post,postid-19982,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Testosteron? Dziękuję, nie biorę. Część 2 – działania niepożądane

Testosteron? Dziękuję, nie biorę. Część 2 – działania niepożądane

Testosteron jest steroidem anabolicznym, a więc jego działanie polega przyspieszeniu syntezy białek, w tym białek mięśniowych, a co za tym idzie, stymuluje przyrost masy, wytrzymałości i siły mięśniowej.

Steroidy anaboliczne, w tym testosteron, swoje działanie wywierają przez receptory androgenowe, które występują m.in. w prostacie, pęcherzykach nasiennych, zewnętrznych narządach płciowych, skórze, jądrach. Ponadto ma wpływ na działanie tkanek takich jak: serce, nerki, wątroba, mięśnie poprzecznie prążkowane, kości, pęcherz moczowy, skóra, kości, szpik kostny, gruczoły łojowe. Testosteron w stężeniach większych niż stężenie fizjologiczne zmniejsza ekspresję receptorów androgenowych, przez co funkcje fizjologiczne organizmu mogą być zaburzone.

Nadwyżki testosteronu w organizmie często są wykorzystywane przez organizm w niezbyt przyjemny dla dopingowicza sposób, a mianowicie hormon ten może ulec konwersji do żeńskiego hormonu – estradiolu. W efekcie może dojść do ginekomastii, czyli do przyrostu sutków. Jednak w porównaniu do innych efektów ubocznych, ten zdaje się to być błahostką. Zaburzenia psychiczne, to kolejny z efektów ubocznych, który wiąże się głównie z nadmiernym pobudzeniem, zmniejszeniem samokontroli, agresją, drażliwością. Te cechy zaś mogą w efekcie mogą przybrać formę stanów maniakalnych, zespołów psychotycznych, bezsenności.

Następną ofiarą dopingu testosteronem może być układ sercowo-naczyniowy. W tym przypadku może dojść do wzrostu stężenia cholesterolu całkowitego, „złego” cholesterolu frakcji LDL i spadku stężenia „dobrego” cholesterolu frakcji HDL. Zauważa się również zwiększone stężenie czynników krzepnięcia, liczby płytek krwi, zwiększenie ciśnienia tętniczego oraz przerostu mięśnia sercowego. Te wszystkie czynniki mogą doprowadzić do zawału serca czy też choroby niedokrwiennej serca. Przykładów ofiar dopingu testosteronem było wiele. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku kilkunastu zawodników trzeba było reanimować.

Zanotowano wiele rozmaitych efektów dopingu testosteronem, oprócz powyższych wylicza się: żółtaczkę cholestatyczną, zwiększone ryzyko zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, u kobiet wywołuje czasową lub trwałą niepłodność przez zaburzenia owulacji, u mężczyzn – zwiększone ryzyko raka prostaty, oligospermia lub azoospermia czyli mała ilość lub brak plemników w spermie.

U osób stosujących testosteron zaburzona jest proporcja przyrostu mięśniowego do syntezy kolagenu, w związku z czym narażają się na zwiększone ryzyko uszkodzeń mięśni i aparatu stawowo-więzadłowego.

Przykładów skutków dopingu testosteronem jest wiele więcej, a być może część z nich nie zostało jeszcze poznanych, ale „szacuje się, że działania niepożądane pojawiają się u 80-100% osób korzystających z steroidów anabolicznych”.

Źródło: Mędraś M., Jóźków P., Use of testosterone and anabolic androgenic steroids in sport, Endokrynol Pol. 2009 May-Jun;60(3):204-9.

Autor: Zespół Dietetica

fot. Pixabay