Tekst o restrykcjach kalorycznych, szczupłej sylwetce i długim życiu napisany w oczekiwaniu na koniec wirowania.
18332
post-template-default,single,single-post,postid-18332,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Tekst o restrykcjach kalorycznych, szczupłej sylwetce i długim życiu napisany w oczekiwaniu na koniec wirowania.

Tekst o restrykcjach kalorycznych, szczupłej sylwetce i długim życiu napisany w oczekiwaniu na koniec wirowania.

Dziś pracowita sobota w labie- izoluję mononukleary do badan ekspresji genów i zmian epigenetycznych ( metylacji i acteylacji). A w miedzyczasie cykle wirowan i czekanie z tym związane natchneły mnie myślą o wpsie dotyczącym  przedłużania życia za pomoca głodówek (krótkich).  A sam temat niedojadania lub przedłużonego czasu do pierwszego posiłku jest ostatnio na fali. To jeden ze sposobów odchudzania, który stal się modny w kręgach wykształconych Amerykanów. A to za sprawą odchudzania połączonego z wydłużeniem życia. Jak to możliwe?

 

Ponad 60 lat temu naukowcy dowiedli że szczury karmione z ograniczeniem ilości kalorii w paszy (CR) żyją dłużej i dożywają starości w lepszej kondycji niż  ich żywieni bez żadnych kalorycznych ograniczeń współbratymcy.    Podobny wydłużający życie efekt CR odnotowano w badaniach z wykorzystaniem drożdży, nicieni, myszy, małp naczelnych. Potem udowodniono że CR wydłużała długość życia wszystkich badanych gatunków.

CR działa także u człowieka przy czym istotna tu jest nie tylko ilość ale też jakość  kalorii. Liczy się nie tylko samo ograniczenie kalorii ale także ograniczenie dostępności glukozy.    Zmniejszenie wydzielania insuliny i redukcja aktywności szlaków metabolicznych pozwalają utrzymywać niską masę ciała. Długość życia u zwierząt jest proporcjonalna do zdolności utrzymania „szczupłej sylwetki”. Długo żyjące myszy nie miały epizodu szybkiego  gromadzenia tłuszczu w tkance tłuszczowej. Między innymi dlatego warto ograniczac glukoze do rozsądnego minimum.

U człowieka białkami odpowiedzialnymi za proces wydłużania życia są białka  FOXO (forkhead transcriptions factors). Aktywacja FOXO prowadzi do zahamowania podziałów komórek, aktywacji  apoptozy, wzrostu odporności komórki na stres.

U ssaków CR zawsze prowadzi do redukcji pozi

omu krążących: IGF-1 oraz insuliny – u gryzoni spadek stężenia obydwu jest jednoznaczny z wydłużeniem długości życia.

Wraz z zespołem  badamy mechanizmy epigenetycznej regulacji aktywacji  mechanizmów wydłużania życia  podczas restrykcji kalorycznych prowadzonych u byłych sportowców. Badamy niektóre czynniki transkrypcycje (w tym FOXO) i zmiany lipidometabolomu. Wyniki, które już mamy są absolutnie niesamowite. jeszcze tylko zmiany epigenomu i publikujemy.

ps. kto z Was ustawia metodykę na własnej krwi? Palec do góry (Hanka Ty nie musisz wiem ze to robisz).

warto poczytać: Clive McCay and Mary Crowell 1934, Martin B, Ageing Res Rev. 2008 Feb 7 ; Roth GS Ann N Y Acad Sci. 2007 Oct;1114:369-71. KlotingN, Bluher MDiabetes Metab Res Rev. 2006 Mar-Apr;22(2):146-54.