Te badania szokują: to bakterie jelitowe mogą być odpowiedzialne za niepowodzenia odchudzania
18301
post-template-default,single,single-post,postid-18301,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Te badania szokują: to bakterie jelitowe mogą być odpowiedzialne za niepowodzenia odchudzania

Te badania szokują: to bakterie jelitowe mogą być odpowiedzialne za niepowodzenia odchudzania

Za efekt yo-yo czyli powracające kilogramy są odpowiedzialne bakterie jelitowe – takie są wyniki badań naukowców z Instytutu Weizmanna opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature.

Czy doświadczyłeś już podobnego zjawiska :

  1. wprowadzasz dietę redukcyjną i chudniesz.
  2. uzyskujesz odpowiednią masę ciała
  3. wracasz do poprzednich nawyków żywieniowych
  4. TYJESZ OSIĄGAJĄC W ZASAKUJACYM TEMPIE MASE CIAŁA SPREZED DIETY

Znasz to ?

Odchudzanie powinno być zatem procesem wprowadzenia deficytu kalorycznego, dożywienia w kluczowe nutrienty i pracą z mikroflorą jelitową  u osoby odchudzającej się.

Badacze udowodnili ze utrata masy ciała pociąga za sobą systemową przemianę  niemal wszystkich narządów i tkanek – oprócz mikroflory jelitowej.

Po 6 miesiącach zakończonych sukcesem diety, szczupłe myszy zachowały „otyły „ mikrobiom .

Podobny obrazZa efekt yo-yo czyli powracające kilogramy są odpowiedzialne bakterie jelitowe. Podobny obraz

Ten oporny na zmiany masy mikrobiom jest mało podatny na zmiany, które dzieją się w organizmie. Mikrobiom jest odpowiedzialny za „pamięć” otyłości.

Myszy biorące udział w eksperymencie z sukcesem redukowały masę jednak gdy zwierzęta chudły i „poprawiały” parametry metaboliczne (stężenie glukozy we krwi),  ich mikrobiom pozostawał oporny na zmiany. Kiedy myszom podano ponownie dietę wysokokaloryczną lub gdy pozwalano zwierzętom na „przekraczanie” kaloryczności diety,  to właśnie nieprawidłowa flora bakteryjna była odpowiedzialna za szybki wzrost masy ciała.

Podobny obrazBakterie  powodujące otyłość  utrzymują się w jelitach nawet wtedy gdy schudniesz. czekają tam na odpowiedni moment – na moment twoje słabości. A wtedy szybko obudzą się do życia Podobny obraz

Badacze przypuszczają, że bakterie jelitowe przechowują informacje o mechanizmie, zwiększającym szansę na przeżycie zwierzęcia w warunkach głodu. Jeśli w tych warunkach pojawi się pokarm – sprawny powrót do prawidłowej masy ciała  może być kluczowy dla przeżycia zwierzęcia .

Oczywiście ten mechanizm obowiązuje także u otyłych zwierząt, u których bakterie jelitowe odpowiadają za szybki powrót do  otyłości.

Możemy powiedzieć …ok, to tylko wyniki badań dotyczących myszy … Co te wyniki mogą powiedzieć o moich problemach?

Oczywiście otyłość ludzka jest bardzo złożonym problemem, w którym bakterie jelitowe grają bardzo odpowiedzialną rolę. Największe znaczenie dla efektu yo- yo  ma jednak  nieprzestrzeganie zaleceń dietetycznych, choć brak przebudowy flory jelitowej wydaje się być równie ważny jak u zwierząt.

Największe znaczenie dla efektu yo- yo u człowieka ma  nieprzestrzeganie zaleceń dietetycznych.Ale bakterie jelitowe mogą nam wiele ułatwić

Pamiętajmy że ludzka flora jelitowa jest notorycznie przebudowywana przez antybiotyki, inhibitory pomy protonowej czy niesteroidowe leki przeciwzapalne.  Tym zmianom raczej nie możemy zapobiec przez okresowe stosowanie jogurtów probiotycznych. Ich dobroczynna  siła może nie wystarczyć żeby przeciwstawić się głębokim zmianom  spowodowanym przez długotrwałe stosowanie leków.

Tu potrzeba długotrwałego stosowania probiotyków.

Badania pokazują ze kiedy osoby otyłe stosują dietę tracą masę ciała 9 stosując dietę), 80% z nich wraca do starej wagi po około 12 miesiącach od zaprzestania stosowania diety.

Jakie rozwiązanie: probiotykoterapia zmniejszająca zawartość bakterii gram dodatnich Mollicutes. Te bakterie charakteryzują się wyjątkową zdolnością i wysoką wydajnością w pozyskiwaniu energii z pożywienia.

Nature. 2016 Nov 24. doi: 10.1038/nature20796.; Gastroenetrologia Kliniczna 4, 69-78, 2012

artykuł: Yo-yo weight gain driven by gut bacteria’s 'memory’ of obesity, says study The Guardian; Why diets don’t work: ‘obesity-causing’ bacteria linger in the gut health.spectator