Stres, kortyzol i testosteron
18757
post-template-default,single,single-post,postid-18757,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Stres, kortyzol i testosteron

Stres, kortyzol i testosteron

Kortyzol to hormon stresu- absolutnie niezbędny do życia.  Zarówno jego niedobory jak i nadmiar prowadzą do bardzo poważnych zaburzeń funkcjonowania organizmu.  Kortyzol może być wykorzystany  w diagnostyce zaburzeń funkcjonowania jelit  a jego stężenie w ślinie może dużo powiedzieć o wydzielaniu testosteronu.

W stanach zapalnych  śluzówki jelita poziom kortyzolu w krwi rośnie. Co ciekawe często łatwiej i szybciej można zdiagnozować podwyższony poziom kortyzolu i powiązać go z zaburzeniami funkcji jelita, niż odwrotnie. Często stan zapalny śluzówki jelita jest nadal trudny do zdiagnozowania podczas gdy można już obserwować patologicznie zwiększone wydzielanie kortyzolu.

Kortyzol można badać bardzo łatwo  za pomocą nieinwazyjnego pomiaru jego stężenia w ślinie. Ważna jest „gęstość „ dobowa pomiarów stężenia tego hormonu- godne polecenia są testy gdzie bada się wydzielanie kortyzolu w różnych porach dnia – od rana do wieczora (5 lub 7 punktów pobrania śliny). Trudno jest rekomendować tylko jednoczasowy pomiar stężenia kortyzolu choć niestety ten model nadal przeważa w systemie opieki medycznej.

Kortyzol wpływa negatywnie na stężenie testosteronu – można to łatwo powiązać ze stanami stresowymi,  w których pojawia się obniżenie wydolności organizmu i  osłabienie. W stanach wyczerpania w następstwie zwiększenia wydzielania koryzolu pojawia się dysbioza fatalnie wpływająca na funkcje mózgu i syntezę  testosteronu.

Co więcej – kortyzol wpływa także na metabolizm melatoniny – jeśli przestajemy dobrze spać i budzimy się w nocy – to oczywiście winą można obarczyć przewlekły stres (pisałam o tym w poprzednim wpisie https://dietetica.com.pl/blog/ciezko-trenujesz-i-przestales-spac–no-to-masz-spory-problem.html)

Przypominam że skierowanie na testy związane z diagnostyką zaburzeń wydzielania kortyzolu można uzyskać we wszystkich gabinetach partnerskich Dietetica.

warto pocztac Physiol Res. 2014;63(6):693-704. Epub 2014 Aug 26.