Sportowiec w podróży. Jak radzić sobie z Jet lag?
19862
post-template-default,single,single-post,postid-19862,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Sportowiec w podróży. Jak radzić sobie z Jet lag?

Sportowiec w podróży. Jak radzić sobie z Jet lag?

Jet lag jest stanem zaburzeń stanu czuwania i snu odczuwanym długich podróży. Jet lag to zaburzenia cyklu snu i czuwania wywołane przez fizjologiczne i biochemiczne zmiany w wydzielaniu hormonów. Objawy Jet leg są przykre dla organizmu ale sportowiec powinien nauczyć się świadomego radzenia sobie z tym zjawiskiem za pomocą planu żywienia i nawodnienia.

Jet lag oprócz oczywistych skutków czyli  nasilenia uczucia zmęczenia i zaburzeń snu są przyczyną  zaburzeń w odczuciu łaknienia i czasu przyjmowania posiłku. Można sobie z tym poradzić przestrzegając paru wskazówek

1 Rekomendowanym planem przygotowującym sportowca do lotu jest plan zwany „Argonne „diet. Ten plan żywienia wprowadza się przed planowanym wylotem. Plan obejmuje spożywanie posiłków wysokobiałkowych  na posiłki poranne ( śniadanie) oraz posiłku bogatego w węglowodany na posiłek wieczorny. Ten plan zwykle wprowadzany jest na 4 dni przed lotem. „Argonne diet” jest planem rekomendowanym przez dietetyków sportowych dla sportowców przygotowujących się do długich lotów.

2. Tym na co należy zwrócić szczególną uwagę na nawodnienie- klimatyzacja w samolocie powoduje szybką utratę płynów wydychanym powietrzu. Zaleca się doliczanie dodatkowych 15-20 ml na godzinę do 35 ml /kg masy ciała/dzień  jakie rutynowo  zaleca się jako podstawę nawodnienia  dla sportowca w dniu beztreningowym.

Warto poczytać

Clin Sports Med. 24, 364-80, 2005

Mil Med. 2002 Jun;167(6):451-3.