Skąd się biorą zdrowe dzieci?
19768
post-template-default,single,single-post,postid-19768,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Skąd się biorą zdrowe dzieci?

Skąd się biorą zdrowe dzieci?

Kiedy zadamy dietetykowi i pytanie – jak żywić dziecko –odeśle nas do norm żywienia   regulujących dobór składników dostosowanych do wieku i aktywności fizycznej dziecka. Ale czy to może wystarczyć wymagającemu rodzicowi?

Zdecydowanie nie powinno, bowiem normy odnoszą się do ogółu, nie mówiąc nic o NASZYM dziecku, a Ono jest zawsze wyjątkowe i potrzebuje indywidualnego podejścia.

Indywidualizacja może oznaczać także potrzebę szybkiej reakcji na symptomy rozwijającej się nadwrażliwości pokarmowej (na jakiś składnik diety) bądź niedoboru jakiegoś składnika żywości u dziecka.

Wobec tego – na co powinniśmy zwrócić uwagę planując żywienie dziecka?  Poznaj 5 zasad:

I ZASADA – dieta musi być zbilansowana – co oznacza, że musi mieć kaloryczność dostosowaną do wieku, płci, aktywności fizycznej.

To najważniejsza z zasad – tylko dieta dobrze dobrana, zarówno pod względem jej kaloryczności i SKŁADU, zapewnia harmonijny rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Pamiętajmy, że dziecko rozwija się dynamicznie i czasami bardzo intensywnie (skokowo).Wobec tego jeśli w tym okresie, dieta będzie niedoborowa – skutki zdrowotne mogą być bardzo poważne i trudne do przewidzenia.

Dwie główne pułapki, które czyhają na dzieci to:

moda „na bycie na diecie” – trzeba być bardzo czujnym, bo „moda” na restrykcyjną dietę dotyczy coraz młodszych dzieci, obydwu płci. Jeśli twoje dziecko zaczyna ograniczać wielkość porcji, zwiększa obciążenie treningowe (bez adekwatnego zwiększenia kaloryczności posiłków), fiksuje się na tematyce „zdrowych produktów spożywczych” zacznij działać. Najlepiej skonsultuj się ze specjalistą, bowiem jeśli rozwija się anoreksja czy ortoreksja – zdecydowanie potrzeba wiedzy i wsparcia terapeutów.

moda na lekceważenie zasad żywienia– to drugi biegun. Część dzieci sięga po wysokokaloryczne przekąski, nie myśląc o skutkach (młodsze dzieci) lub lekceważąc zasady żywienia (nastolatki). Niestety, kiedy przychodzi konfrontacja z rzeczywistością, to właśnie dzieci z nadwagą często sięgają po radykalne rozwiązania decydując po bardzo restrykcyjne diety. Pamiętajmy, że u dziecka bardzo szybko (szybciej niż u osoby dorosłej) pojawiają się NIEDOBORY kluczowych składników diety (witamin, niektórych tłuszczy czy składników mineralnych). A to prawdziwa katastrofa dla rozwoju dziecka.