SIBO – czym jest, jakie daje objawy i jak sobie z tym radzić (żywność FODMAP)? Część 1
18887
post-template-default,single,single-post,postid-18887,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

SIBO – czym jest, jakie daje objawy i jak sobie z tym radzić (żywność FODMAP)? Część 1

SIBO – czym jest, jakie daje objawy i jak sobie z tym radzić (żywność FODMAP)? Część 1

Przewód pokarmowy zawiera ok. 10 11–10 12 bakterii w treści jelitowej (to stanowi 1-1,5 kg bakterii w jelitach), przy czym ich ilość jest różna na poszczególnych odcinkach przewodu pokarmowego. Najmniej bakterii występuje w żołądku, a ich liczba wzrasta w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego. Zespół przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego (small intestinal bacterial overgrowth syndrom – SIBO) charakteryzuje się nieprawidłowym wzrostem ilości bakterii w jelicie cienkim. Inną przyczyną SIBO jest nietypowy skład flory bakteryjnej w tym miejscu.

Cechą charakterystyczną jest podobieństwo niektórych objawów, większa częstość występowania SIBO u pacjentów z zespołem jelita nadwrażliwego (irritable bowel syndrome – IBS) oraz poprawa kli­niczna po antybiotykoterapii.

Przerost bakteryjny może wyjaśniać wiele elementów IBS u pacjentów z SIBO, takich jak uczucie wzdęcia, pełności poposiłkowej, zaburzenia motoryki czy aktywacja układu immunologicznego.

Dlaczego dochodzi do SIBO?

Czasami winna jest tzw. dysbioza, czyli patologiczne zmiany składu flory jelitowej oraz żywienie. Niestety, tradycyjna piramida zdrowego żywienie nie sprawdza się w SIBO!

Winnymi takiego stanu rzeczy są FODMAP, czyli fermentowane oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole. FODMAP są węglowodanami i ich pochodnymi, które fizjologicznie ulegają fermentacji w przewodzie pokarmowym. Fermentacja to proces, przy którym wytwarzają się gazy (np. metan), które gromadząc się w jelitach, powodują dyskomfort i ból.

Źródło: Joanna Gąsiorowska, Mieczysława Czerwionka-Szaflarska Prz Gastroenterol 2013; 8 (3): 165–171