Restrykcje kaloryczne pomocne w terapii osób ze stwardnieniem rozsianym?
18661
post-template-default,single,single-post,postid-18661,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Restrykcje kaloryczne pomocne w terapii osób ze stwardnieniem rozsianym?

Restrykcje kaloryczne pomocne w terapii osób ze stwardnieniem rozsianym?

Przynajmniej takie są końcowe wnioski pracy opublikowanej przez zespół naukowców z  USA , Niemiec i Włoch. Badania ukazały się 26 maja w bardzo prestiżowym Cell Reports. Miałam dziś skupić się na swoim sobotnim  wykładzie ale nie mogę wam tego nie udostępnić. Tym bardziej że jestem fanem zarówno restrykcji kalorycznych jak  i diety ketogennej. Przeczytajcie koniecznie!

Choroby neurodegeneracyjne pociągają za sobą stopniowy ubytek masy ciała. Dlatego uwaga dietetyków skupia się na jej utrzymaniu i zachowaniu masy mięśni . Mamy wytyczne żywieniowe dotyczące leczenia żywieniowego w stwardnieniu rozsianym (multiple sclerosis MS).  Mamy też ciekawe caysy, wskazujące na istnienie tzw. „złotych” nutrientów leczenia chorób układu nerwowego. Ich odpowiednio zwiększona podaż w diecie wydaje się bardzo pomagać w leczeniu choroby, znacznie ją spowalniając.

Ale to badanie przeprowadzone na zwierzętach daje zupełnie nowy impuls. Bowiem zespołowi badaczy udało się zatrzymać demielinizację symptomy choroby u myszy za pomocą 3 dniowych cykli  restrykcji kalorycznych (fasting mimicking diet- FMD). Publikacja jest dosłownie sprzed chwili. Jeszcze nie zdążyłam ochłonąć i już się z Wami dziele

Stosowanie FMD zredukowało symptomy kliniczne SM u wszystkich myszy i zupełnie odwróciło symptomy choroby u 20% myszek .

Badacze wykazali, że ta poprawa była spowodowana przez pozytywny wpływ restrykcji kalorycznych na wydzielanie kortykosteronu i liczbę komórek regulatorowych T reg !

Zmniejszeniu uległa także ilość wytwarzanych przez układ immunologiczny prozapalnych cytokin, a także ilość komórek układu odpornościowego biorących udział w „podbijaniu zapalenia i neurodegeneracji -TH1, TH 17 i komórek układu prezentującego antygen (APC)!

Co ważne FMD u myszy miało pozytywny wpływ na regenerację komórek prekursorowych oligodendrocytów (zaangażowanych w proces tworzenia osłonek mielinowych) hamując jednocześnie autoimmunologiczne uszkodzenie włókien nerwowych i pobudzenie procesu ich odbudowy (remielinizację) .

Autorzy konkludują że FMD bądź dieta ketogenna (dająca podobny fizjologiczny efekt) może być bardzo poważnie rozważana w leczeniu pacjentów  z SM

źródło Cell Reports (available 26th may 2016) doi:10.1016/j.celrep.2016.05.009