Profesor na diecie – refleksje na dzień przed rozpoczęciem
18357
post-template-default,single,single-post,postid-18357,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Profesor na diecie – refleksje na dzień przed rozpoczęciem

Profesor na diecie – refleksje na dzień przed rozpoczęciem

Tak się składa że mam to szczęście pracować z młodzieżą. Z dumą przyznaje, że część z Nich zadaje krytyczne pytania,  szukając odpowiedzi w medycynie opartej na faktach (czyli wiedzy płynącej z wyników badań naukowych).

Oczywiście wiem, że są prace naukowe zamawiane przez przemysł pomijające wyniki niewygodne dla koncernów. Ale z drugiej strony mamy w internecie całe zastępy „specjalistów”,  którzy edukują ludzi nie podpierając się żadnymi naukowymi źródłami. To zjawisko jest niepokojące i jest pokłosiem „celebryzacji” życia. Niestety zaczyna dotykać także nauki, która nie mając w arsenale błyskotek, przegrywa.

Dlatego zdecydowałam, że przez obiecany tydzień pokarzę  Państwu dietę ketogenną (DK) (wysokotłuszczową/niskowęglowodanową) bez zbytniego jej  pudrowania ale i bez niepotrzebnego straszenia. To dieta o wyjątkowej dawce kontrowersji . Właśnie toczy się burzliwa dyskusja studentów po wpisie na ten temat pani Anny Lewandowskiej. Wobec tego dodam do tej dyskusji coś od siebie – przy czym będąc profesorem zatrudnionym na uczelni medycznej będę posługiwać się WYŁĄCZNIE wiedzą opartą na faktach.

Wszyscy, którzy choć raz mieli w ręce jakikolwiek podręcznik biochemii czy żywienia człowieka wiedzą dieta ketogenna (DK) ze nie jest rozwiązaniem uniwersalnym. Są osoby, które bardzo dobrze czują się i funkcjonują na tej diecie i są także tacy którym taka dieta nie będzie służyć. DK może wpływać na zmianę profilu lipidowego a źle zbilansowana (przy niedokładnie wyliczonej podaży białka) może zbyt mocno obciążać wątrobę i nerki.

Z drugiej strony DK to dieta lecznicza miała i ma nadal kliniczne zastosowanie w leczeniu pacjentów z lekooporną postacią padaczki. Tak się składa, że ciała ketonowe są bardzo dobrze wykorzystywane przez mózg, mając działanie euforyczne. To działanie polega na uczuciu przyjemnego „kopa” po 2-3 dniach od dnia rozpoczęcia diety. Ketony w krwi to też naturalny stan wywołany przez restrykcje kaloryczne (CR). CR ma dobrze potwierdzony udział w wydłużaniu życia i korzystnej przebudowie  epigenomu.

warto poczytać: Cochrane Database Syst Rev. 2015 Oct 19;10:CD010483. doi: 10.1002/14651858.CD010483.pub

Exerc Sport Sci Rev. 2015 Jul;43(3):153-62. doi: 10.1249/JES.0000000000000050