Profesor na diecie –jak przebiega 2 dzień diety ketogennej czyli siła spokoju w kolejowej zawierusze.
18345
post-template-default,single,single-post,postid-18345,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Profesor na diecie –jak przebiega 2 dzień diety ketogennej czyli siła spokoju w kolejowej zawierusze.

Profesor na diecie –jak przebiega 2 dzień diety ketogennej czyli siła spokoju w kolejowej zawierusze.

To nie jest typowy dzień. Chwilę po 6 rano  miałam wsiąść do ICC do Warszawy. I tu mała niespodzianka! W nocy wykoleił się pociąg więc powiadomiono nas o konieczności skorzystania z  autobusu. Zaczął się Armagedon. Wszyscy byli mocno podderwowali.Oprócz mnie! Bo ja z natury jestem dosyć cierpliwa a  dziś rano dodatkowo byłam już otoczona dobroczynną „kołderką” ciał ketonowych. Które pomogły optymistycznie spojrzeć na nieoczekiwane zmiany w podróży.

Jak się dziś czuję? Po pierwsze jest już duża zmiana jakościowa- nie miałam ochoty na słodkie buły w budce przy dworcu. Po drugie, pomimo 4 godzin snu wstałam wypoczęta i już wyraźnie czuję euforyczne działanie ketonów. Nawet kiedy czekałam ponad godzinę na pociąg to i tak byłam w całkiem  przyjemnym nastroju.

Co wiemy o ciałach ketonowych?

Ciała ketonowe (CK) powstają w wątrobie. Ich źródłem sa kwasy tłuszczowe, które dostają się do wątroby w wyniki rozpadu tkanki tłuszczowej (lipolizy)  lub z pokarmu. CK są wykorzystywane wyłącznie poza wątrobą. Są wychwytywane przez mieśnie, mózg . Oczywiście kiedy rośnie ich stężenie we krwi mózg stopniowo adaptuje się do ich wykorzystywania. Dlatego potrzebujemy trochę czasu by mózg zaakceptował stopiowy zwiększony udział ketonów w jego odżywianiu. Jednocześnie CK pojawiają się w moczu w  śladowych ilościach, przy czym regułą jest że wydalnie ciał ketonowych do moczu wzrasta wraz ze wzrostem ich ilości we krwi. A taki wzrost CK obserwujemy wtedy gdy głodujemy, długo nie jemy, odchudzamy się stosując bardzo restrykcyjną,  ubogowęglowodanową dietę, podczas stosowania DK. Patologiczny wzrost CK obserwowany jest w niewyrównanej cukrzycy. Ten aspekt działania CK na nasz organizm jest bardzo ważny. Otóż, wydalanie CK do moczu jest zwiazane z koniecznością jednoczesnego wydalania anionów (do moczu). A to narusza rezerwę buforową alkaliczną we krwi, dlatego dieta ketogenna NIE jest dla wszystkich! Zdrowy człowiek kontrolując – ilość wydalanych ketonów- może być jakiś czas na tej diecie, wydaje się że bez uszczerbku dla zdrowia (przynajmniej nie ma dowodów że tak nie jest).

U osób chorych ilość ketonów wydalanych do moczu może wzrosnąć dramatycznie i w poważny sposób zakłucić gospodarkę elektrolitową.  Dlatego dieta ketogenna  nie jest ona polecana dla osób:  z cukrzycą typu I, zaburzeniami funkcji nerek czy wątroby ( NADFLD, NASH, zwłóknienie), niewydolnością trzustki, kamicą woreczka żółciowego. I znów nie chodzi o to, że świat medyczny „coś” sobie wymyśla albo „czegoś” tam  nie wie (a  co z kolei wiedzą internetowi guru wypisujący swoje mądrości bez poparcia choć jedną pracą naukową). Sprawa jest prosta – żaden lakarz ani dietetyk nie poleci DK wyżej wymienionym chorym, bowiem brakuje badań (z obszaru medycyny opartej na faktach), które w wiarygodny sposób potwierdzałyby jej dobroczynne działanie w tych grupach.

Jak Maja zaplanowała 3 dzień diety dla mnie.

78 g białka , 150 g tłuszczu 64 g weglowodanów

DZIEŃ 3

I śniadanie

Kanapki z awokado i ogórkiem

Chleb czystoziarnisty (80g)  Awokado (80g) Ogórek kiszony (100g)

II śniadanie

Orzechy włoskie (30g)

Obiad

Pieczony łosoś z kaszą jaglaną i brokułami

Łosoś (100g), Brokuły (150g), Kasza jaglana (40g surowej) Oliwa z oliwek (10g).

Wykonanie:

Łososia doprawić, skropić oliwą i upiec w 150 st. C. Podać z ugotowaną kaszą i brokułami.

Podwieczorek

Jabłko (100g)

Kolacja

Sałatka z jajkiem

Jaja (1 szt), Mieszanka sałat (100 g), Oliwa z oliwek (10 g), Ogórek kiszony (100 g), Szczypiorek (20g), Awokado (80 g), Chleb czystoziarnisty (50 g) Sok z cytryny

Wykonanie:

Jajko ugotować. Do sałaty dodać pokrojone awokado, jajko i ogórka. Do oleju dodać sok i przyprawy. Wszystko (oprócz chleba i szczypiorku) razem wymieszać , posypać posiekanym szczypiorkiem. Podać z chlebem.

O ketonach warto poczytać Biochemia Harpera PZWL