Problemy z glutenem – jakie objawy powinny zaniepokoić sportowca?
20033
post-template-default,single,single-post,postid-20033,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Problemy z glutenem – jakie objawy powinny zaniepokoić sportowca?

Problemy z glutenem – jakie objawy powinny zaniepokoić sportowca?

Szacuje się, iż 1 na 100 osób jest chora na celiakię. Wydaje się, że występowanie celiakii u sportowców może być jeszcze częstsze.

Statystyki badań populacyjnych odnoszą się przede wszystkim do zdiagnozowanych przypadków tej choroby. Jak już dobrze wiecie z poprzednich postów, sam przebieg celiakii może być bardzo różnorodny i często jej objawy nie są kojarzone z tym schorzeniem, co utrudnia zdiagnozowanie większości pacjentów. Długotrwały i intensywny wysiłek fizyczny, jakiemu poddawane jest każdego dnia ciało sportowca, może być źródłem wielu zaburzeń, które „maskują” objawy celiakii. Na co w takim razie powinniśmy zwrócić uwagę przy rozważeniu diagnostyki nietolerancji glutenu? Do tej pory celiakia była kojarzona jako choroba okresu dziecięcego, najnowsze badania pokazują, iż choroba ta może objawiać się dopiero w wieku późniejszym lub z czasem pozostać zupełnie utajona. Wśród grupy sportowców jednymi z najczęstszych objawów będą:

1. Niedokrwistość z niedoboru żelaza oraz inne nieprawidłowości w badaniach biochemicznych związanych ze słabszym wchłanianiem substancji pokarmowych w jelitach. Sportowcy mogą mieć problem w bilansowaniu elektrolitów, ale przede wszystkim może to oddziaływać na obniżenie parametrów krwi, a w szczególności obniżenie hemoglobiny, hematokrytu i ilości żelaza w ustroju.
2. Częstsze kontuzje i dłuższy okres rekowalescencji. Związane jest to z brakiem wystarczającej ilości składników mających zregenerować uszkodzone tkanki. Ten sam mechanizm będzie obecny podczas potreningowej regeneracji mięśni.
3. Przewlekłe bóle. Sportowcy są bardzo często narażeni na ból związany z przebytą kontuzją lub przetrenowaniem. Często towarzyszą im bóle stawów, które również są „wpisywane” w konsekwencje intensywnego treningu.
4. Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Pacjenci często skarżą się na wzdęcia, bóle brzucha, luźne stolce, tłuszczowe stolce oraz utratę masy ciała. Sportowcy chorujący na celiakię mogą mieć także większe skłonności do zatrzymywania wody w organizmie oraz mogą odczuwać szybciej zmęczenie.

Autor: Dominika Maciejewska