Predyspozycje genetyczne ważne dla sportowca, które możesz u nas sprawdzić
19944
post-template-default,single,single-post,postid-19944,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Predyspozycje genetyczne ważne dla sportowca, które możesz u nas sprawdzić

Predyspozycje genetyczne ważne dla sportowca, które możesz u nas sprawdzić

Naukowcy odkryli już wiele genów, które mówią o rodzaju predyspozycji sportowych każdego z nas. Dzięki kilku testom możemy dowiedzieć się, czy powinniśmy w przyszłości wybrać sport siłowy, wytrzymałościowy lub czy będziemy bardziej podatni na kontuzje. Przedstawiamy dzisiaj 5 najbardziej popularnych genów, które pomagają oszacować szanse sportowca na osiągnięcie sukcesu w danej dziedzinie sportowej.

Profesor Hugh Montgomery z Instytutu Zdrowia Człowieka i Wydolności UCL twierdzi, że kluczem do sukcesu sportowca jest określenie jego predyspozycji genetycznych, a następnie, poprzez odpowiednie treningi i zindywidualizowaną dietę, osiągnięcie jak najlepszych wyników. Jakie informacje na temat przyszłych skłonności sportowych możemy odczytać z profilu genetycznego? Pierwszym genem, który chcieliśmy przedstawić, jest gen receptora bradykinowego B2 (gen BDKRB2). Odpowiada on za wydajność skurczową mięśni, ciśnienie i nawodnienie komórek. Szczęśliwcy, którzy posiadają specyficzną kombinacje zasad azotowych (TT), będą bardzo dobrze reagować na trening wytrzymałościowy, ponieważ mięśnie mogą skuteczniej wykorzystywać energię, a komórki szybciej uzupełniają stratę wody. Kolejnym genem, który istotnie wpływa na predyspozycje wytrzymałościowe, jest gen inhibitora enzymu konwertującego angiotensynę (ACE). Odpowiada on za kontrolę ciśnienia tętniczego krwi oraz równowagę sodową komórek. W określeniu predyspozycji pomoże nam również gen alfa-aktyniny 3 – białka związanego ze strukturą mięśni. Brak alfa-aktyniny 3 w mięśniach oznacza, że mamy predyspozycję do dyscyplin wytrzymałościowych, obecność tego białka wskazuje natomiast na predyspozycję do sportów sprintersko-siłowych. Test ten jest również dostępny w naszym panelu: https://dietetica.com.pl/page/sport–dyscyplina-sportu.html. Z tematem sportu zawodowego jest również ściśle związany temat kontuzji. Geny, które mogą nakierować na nas na ewentualne predyspozycje do kontuzji to: gen GDF5 (czynnik piąty różnicowania wzrostu) oraz geny COL1A1 i COL3A1 (geny związane z budową kolagenu). Dzięki tym badania dowiemy się, czy mamy zwiększone ryzyko zespołu ścięgna nadgrzbietowego, zapalenia kości i stawów, uszkodzenia wiązadeł krzyżowych, czy ścięgna Achillesa. Jeśli jesteście zainteresowani tematem kontuzji, warto odwiedzić również: https://dietetica.com.pl/page/sport–urazy.html.

Źródło: Nauka bez tajemnic. nr 2/2015, s. 62-67.

​Autor: Zespół Dietetica