28 gru Parcetamol, stres azotowy i neurony. Zabójczy koktajl w autyzmie!
Stres azotowy jest związany z nadmierną produkcją tlenku azotu (NO) i produktów jego metabolizmu: preoksynitrytu, nitrotyrozydy i kwasu nitrofenylooctowego.
Czy nadmierna synteza tlenku azotu jest niebezpieczna?
Niestety tak. Trzeba pamiętać że tlenek azotu jest wytwarzany fizjologicznie niemal we wszystkich komórkach organizmu, ale w niewielkich ilościach! Gdy produkowany jest w nadmiarze jest niezwykle toksyczny!
NO jest fizjologicznie produkowany przez komórki układu immunologicznego (gdzie wydzielany przez makrofagi i neutrofile ma działanie cytotoksycznie czyli niszczy bakterie), przez śródbłonek naczyń oraz przez NEURONY!
W neuronach tlenek powstaje w reakcji neuronalnej syntazy tlenku azotu (nNOS).
Wysokie stężenie NO hamuje enzymy zaangażowane w wytwarzanie energii ( akonitazę), blokując przetwarzanie białek, węglowodanów i tłuszczów w Cyklu Krebsa. W tej sytuacji zmniejsza się ilość cząstek zaangażowanych bezpośrednio w wytwarzanie ATP – cząstki te nazywamy NADH2 i FADH2. W związku z tym w neuronach dochodzie do sytuacji głodu komórkowego czyli do niedoborów energii (niedoborów ATP).
Dodatkowo NO w mózgu stymuluję apoptozę, uszkadza barierę krew mózg, zwiększa neurodegenerację i demielinizację.
Zwiększenie produktu NO zachodzi także w sytuacji ekspozycji na obce toksyczne substancje: metale ciężkie (szczególnie rtęć), niektóre leki (np. antybiotyki). Wielu autorów doszukuje się związku autyzmu ze stosowaniem acetaminofenu (paracetamolu) przez matki w ciąży i dzieci. Te leki i toksyny wywołują stres azotowy.
Sters azotowy można mierzyć. W grudniu w ganinecie Dieietica i partnerskich konsultacje dla rodziców z autyzmem. Zapraszamy różnież na czat z prof Ewa Stachowską. Termin czatu podamy na naszych stronach na Facebooku https://www.facebook.com/dietetica.ewa.stachowska/