Parcetamol, stres azotowy i neurony. Zabójczy koktajl w autyzmie!
18805
post-template-default,single,single-post,postid-18805,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Parcetamol, stres azotowy i neurony. Zabójczy koktajl w autyzmie!

Parcetamol, stres azotowy i neurony. Zabójczy koktajl w autyzmie!

Stres azotowy jest związany z nadmierną produkcją tlenku azotu (NO) i produktów jego metabolizmu: preoksynitrytu, nitrotyrozydy i kwasu nitrofenylooctowego.

Czy nadmierna synteza tlenku azotu jest niebezpieczna?

Niestety tak. Trzeba pamiętać że tlenek azotu jest wytwarzany fizjologicznie niemal we wszystkich komórkach organizmu, ale w niewielkich ilościach! Gdy produkowany jest w nadmiarze jest niezwykle toksyczny!

NO jest fizjologicznie produkowany  przez komórki układu immunologicznego  (gdzie wydzielany przez makrofagi i neutrofile ma działanie cytotoksycznie czyli niszczy bakterie), przez śródbłonek naczyń oraz przez NEURONY!

W neuronach tlenek powstaje w reakcji neuronalnej syntazy tlenku azotu (nNOS).

Wysokie stężenie NO hamuje enzymy zaangażowane w wytwarzanie energii ( akonitazę), blokując przetwarzanie białek, węglowodanów i tłuszczów w Cyklu Krebsa. W tej sytuacji zmniejsza się ilość cząstek zaangażowanych bezpośrednio w wytwarzanie  ATP – cząstki te nazywamy NADH2 i FADH2. W związku z tym w neuronach dochodzie do sytuacji głodu komórkowego czyli do niedoborów  energii (niedoborów ATP).

Dodatkowo NO w mózgu stymuluję apoptozę, uszkadza barierę krew mózg, zwiększa neurodegenerację i demielinizację.

Zwiększenie produktu NO zachodzi także w sytuacji ekspozycji na obce toksyczne substancje: metale ciężkie (szczególnie rtęć), niektóre leki (np. antybiotyki). Wielu autorów doszukuje się związku autyzmu ze stosowaniem acetaminofenu (paracetamolu) przez matki w ciąży i dzieci. Te leki i toksyny wywołują stres azotowy.

Sters azotowy można mierzyć. W grudniu w ganinecie Dieietica i partnerskich konsultacje dla rodziców z  autyzmem. Zapraszamy różnież na czat z prof Ewa Stachowską. Termin czatu podamy na naszych stronach na  Facebooku https://www.facebook.com/dietetica.ewa.stachowska/

Google+  https://plus.google.com/b/111523368381188709502/111523368381188709502/reviews?gmbpt=true&pageId=111523368381188709502 oaz

Twitterze https://twitter.com/EwaEwast/with_replies

https://dietetica.com.pl/page/neuro-profil.html