Otyłe kobiety zmniejszają szanse swoich dzieci na prawidłowy rozwój. Czy jest szansa na szczęśliwy koniec tego szaleństwa?
19777
post-template-default,single,single-post,postid-19777,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Otyłe kobiety zmniejszają szanse swoich dzieci na prawidłowy rozwój. Czy jest szansa na szczęśliwy koniec tego szaleństwa?

Otyłe kobiety zmniejszają szanse swoich dzieci na prawidłowy rozwój. Czy jest szansa na szczęśliwy koniec tego szaleństwa?

Czy możemy się spodziewać się w niedalekiej przyszłości  pozwów dzieci, które będą skarżyć swoje  matki za odebranie im szansy na lepsze życie?

Brzmi  jak żart? Ale nim nie jest! Mamy coraz więcej dowodów wskazujących, że otyłe kobiety szkodzą swoją otyłością nie tylko sobie.

Wyniki analizy przeprowadzonej na 37 tysiącach osób urodzonych w latach 1950-1976 (i obserwowanych do 2013) pokazują,  że śmiertelność osób które urodziły się z otyłych matek jest o 35% większa niż  urodzonych z matek o prawidłowej masie ciała. Czy trzeba bardziej dosadnego i przygnebiającego wyniku? Ostatnie badania (których ilość systematyczne rośnie) wydają się wskazywać, że otyłe kobiety (a potem matki) rodzą także mnie zdolne dzieci. I że zdolności poznawcze dzieci „wyparowują” z rosnącą masą ciała matek!

O wielu lat wiadomo, że otyłość  matki ( ta sprzed ciąży i w ciąży) pogarsza rozwój fizyczny dziecka zmniejszając szansę na prawidłową masę ciała i jego dalszy rozwój motoryczny.  Niestety  ostatnie publikacje pokazują kolejną zatrważającą prawidłowość  – otyłość matki powoduje pogorszenie funkcji poznawczych, zdolności do nauki, ilorazu inteligencji, umiejętności  radzenia sobie z zadaniami, umiejętności  organizacji zajęć i ich wykonanie.

A od tych deficytów już krok do gorszego wykształcenia, mniejszych szans  na dobrze płatną pracę i dostatnie życie. Niestety znów te prognozy nie są oderwane od rzeczywistości – w USA epidemiolodzy wykazują, że otyłość kobiet jest częstsza w środowisku o  mniejszym niż średnia dochodzie. Dzieci wyrastając w takim środowisku są podwójnie narażone na „programowanie” w kierunku gorszych perspektyw. Pierwsze programowanie dzieci dostają od matek w swoim życiu płodowym. Nadmiar kalorii pochodzących z zabójczej mieszanki tłuszczu i cukrów w diecie  matki programuje płód w kierunku  gorszych perspektyw rozwojowych.

Drugi „cios” dzieci dostają  w okresie dorastania – brak wsparcia i zrozumienia ze strony dorosłych otyłych matek, brak wzorców, brak wsparcia i wiedzy o świadomym odżywianiu, programuje dziecko w kierunku pogłębienia katastrofy. W wieku 4-5 lat mamy otyłe dzieci zaprogramowane na „gorsze życie’ w otoczeniu wysokokalorycznych tanich śmieci  na talerzu.

na podstawie L. Beil, Mom’s weight during pregnancy shapes baby’s health Science News

warto poczytać  Frontiers in Neuroscience. June 18, 2015, Vol 9, p. 194. doi: 10.3389/fnins.2015.00194.

PLOS ONE. April 16, 2013, Vol. 8, p. e61627. doi: 10.1371/journal.pone.0061627.