Nie taka „cesarka” straszna jak ją malowano.
18563
post-template-default,single,single-post,postid-18563,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Nie taka „cesarka” straszna jak ją malowano.

Nie taka „cesarka” straszna jak ją malowano.

Jeszcze do niedawna byliśmy przekonani, że poród ma ogromny wpływ na  zróżnicowanie bakterii jelitowych u dziecka  i rzutuje na jego przyszłe zdrowie. Jednak opublikowana w tym roku praca zespołu chińskiego przewróciła wszystko „do góry nogami”.

Niedawno opublikowane badania pokazują, że struktura i funkcja mikroorganizmów (mikrobiota) rosnących w (lub na) różnych częściach ciała dziecka (jelitach, nosie na skórze) rośnie i różnicuje się bardzo dynamicznie w okresie między narodzinami do 4-6 tygodnia życia.  Ale całkiem niedawno udowodniono, że mikrobiota dziecka przypomina mikrobiotę  z odpowiadającej jej części ciała matki, niezależnie od sposobu porodu.

Opublikowane badania  zostały przeprowadzone w grupach sześćdziesięciu  matek i ich niemowląt. Wymazy u niemowląt pobrano dwukrotnie z  nozdrzy, skóry, jamy ustnej oraz  kału. U matek wymazy pobrano z nosa, skóry oraz stolca. W próbkach zsekwencjonowano genomy bakteryjne.

Okazało się, że sposób porodu wpływa na skład i zróżnicowanie bakterii rosnących u   noworodków w jamie ustnej, nozdrzy i na skórze. Ale nie w jelicie!

Noworodki urodzone drogami natury były zasiedlone bakteriami pochodzącymi z  pochwy i skóry matki, podobnie u matek które podjęły akcję porodową zakończoną cesarskim cięciem (labored ceasarena delivery).

Tylko   u noworodków,  które przyszły na świat drogą cesarskiego przed podjęciem przez matkę  akcji porodowej (unlabored cesarean delivery) większość  bakterii pochodziła ze skóry matki.

Ale po 4-6 tygodniach skład mikrobioty „wyrównywał się” u dzieci niezależnie od typu porodu


Natomiast dysbioza (zaburzenia składu mikroflory jelita) we wczesnym etapie życia dziecka mają negatywny wpływ na  jego przyszłe zdrowie. Kiedy u 35 dniowych noworodków zbadano mikrobiota , wyodrębiono  3 ‘typy” kompozycji mikrobioty . 2 letnia obserwacja dzieci dowiodła, że każda z nich wiązała się z istotnie z ryzykiem alergii i astmy . Natomiast badania kanadyjskie przeprowadzone w grupie ponad 300 dzieci, pokazały że ryzyko astmy wzrasta gdy podczas pierwszych 100 dni życia dziecka zostanie poważnie zaburzony skład mikrobioty w jelitach.

Autor wpisu prof E Stachowska

Literatura:

Chu, D.M. Nat. Med. 23, 314–326 (2017).

Fujimura, K.E. et al. Nat. Med. 22, 1187–1191 (2016).
Arrieta, M.C. et al. Sci. Transl. Med. 7, 307ra152 (2015)

von Mutius E.Nat Med. 2017 Mar 7;23(3):274-275. doi: 10.1038/nm.4299.

photo https://unsplash.com/photos/GiP2H_SKh7E?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditCopyText