Nie myjesz zębów? To może Cię kosztować życie.
18235
post-template-default,single,single-post,postid-18235,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Nie myjesz zębów? To może Cię kosztować życie.

Nie myjesz zębów? To może Cię kosztować życie.

Brudne i chore zęby  6 krotnie przyspieszają rozwój  chorób neurodegeneracyjnych – w tym Alzheimera.

Ryzyko nowotworów (różnych typów ) rośnie 2,5 krotnie u osób niepalących z chorobami przyzębia w stosunku do tych ze zdrowymi zębami

Przez dziesięciolecia choroby przyzębia  były traktowane przez lekarzy po macoszemu. Dopiero prace Salomona Amara pokazały że istnieje silny związek  pomiędzy mikroflorą jamy ustnej a chorobami serca. I to był prawdziwy przełom!

Praca Amara postawiła na „głowie” klasyczne rozumienie czynników ryzyka, bowiem okazało się że nie leczone zęby mogą być przyczyną wielu najpoważniejszych  chorób. A choroby dziąseł – mogą być bezpośrednią przyczyną zgonów z powodu chorób serca.

Wyniki Amara ujrzały światło dzienne w latach 90 ubiegłego wieku. Po pierwszym szoku (głównie w środowisku kardiologów) zaczęto szukać nowych powiązań pomiędzy brakiem higieny jamy ustnej i chorobami cywilizacyjnymi.  Ogromy postęp w badaniu flory bakteryjnej jaki mamy w ostatnich latach przyniósł odkrycia łączące choroby przyzębia ze zwiększonym ryzykiem raka, zapaleń , cukrzycy czy nawet choroby Alzheimera.

Popatrzymy na dane dotyczące  powiązań z chorobami nerek.  Dializowani pacjenci, którzy leczą zęby i przyzębie mają o 30% mniejsze ryzo infekcji płuc (zapalenia płuc) wymagających hospitalizacji. A wcześnie wykryte i leczone choroby przyzębia u  tych pacjentów obniżają śmiertelność o 10%

Choroby serca . Wydaje się że część zgonów z powodu chorób serca jest spowodowana brakiem higieny jamy ustnej. Badacze wskazują na te osoby, które zmarły mając w normie „klasyczne” czynniki ryzyka chorób serca ( wysokie stężenie cholesterolu we krwi czy otyłość). Są nawet szacunki, które wskazują że około połowa zgonów z powodu chorób serca mogła mieć jako tło choroby przyzębia!

Jak to możliwe? To proste jeśli nie myje się zębów blaszka nazębna składająca się z filmu bakteryjnego narasta. Koleje warstwy rosnącego filmu bakteryjnego stwarzają przyjazne środowisko dla bakterii beztlenowych. A  te, kiedy dostaną się do krążenia  czynią ogromne szkody  w organizmie. Dlatego infekcja w  jamie ustnej (miejscowa), jeśli jej nie wyleczymy ma dużą szansę stać się infekcją obejmującą swym zasięgiem cały organizm.

Jedną z tych najbardziej kłopotliwych bakterii jest  Porphyromonas gingivalis. Ta bakteria bytuje w jamie ustnej nie czyniąc w tym miejscu szkody. Ale gdy namnoży się ponad normę z ogromną łatwością przenika do krwioobiegu powodując stany zapalne. U osoób chorych Porphyromonas gingivalis odnaleziono w każdym ludzkim organie, nawet w mięśniach szkieletowych!

Można powiedzieć i cóż z tego ? Otóż siła złego tkwi w aktywacji układu immunologicznego . A więc w tym, że bakterie charakterystyczne dla jamy ustnej nie wywołują reakcji immunologicznej właśnie tam (w ustach). W innej sytuacji- czyli gdy znajdą się poza jamą ustną – aktywują limfocyty stymuląc odpowiedż immunologiczną.  Co więcej ta reakcja praktycznie zawsze wiąże się ze zwiększaniem ilości białka C w krążeniu a to sygnał że ryzko chorób serca dramatycznie wzrasta! .

Na podstawie artykułu : Mouth microbes have been implicated in a variety of ills, from arthritis to Alzheimer’s LAURA BEIL

W.S. Borgnakke. Does treatment of periodontal disease influence systemic disease? Dental Clinics of North America. Vol. 59, October 2015, p. 885. doi: 10.1016/j.cden.2015.06.007.

 

G. Aarabi et al. Interaction between periodontal disease and atherosclerotic vascular disease: Fact or fiction? Atherosclerosis. Vol. 241, August 2015, p. 555. doi: 10.1016/j.atherosclerosis.2015.04.819.

P. Lockart et al. Periodontal Disease and Atherosclerotic Vascular Disease: Does the Evidence Support an Independent Association?Circulation. Published online April 18, 2012. doi: 10.1161/CIR.0b013e31825719f.

G. Hajishengallis. Periodontitis: from microbial immune subversion to systemic inflammation. Nature Reviews Immunology. Vol. 15, January 2015, p. 30. doi: 10.1038/nri3785.