29 lis Na scenę wkracza groszkowy superhero i pokonuje szereg problemów związanych z nietolerancją glukozy.
Ten tekst powinien być miodem na serce wszystkich tych osób, które są fanami diety wegańskiej. I nie lubią wyrzucać prawie niczego z warzyw. O właściwościach białek roślinnych w kontekście flory bakteryjnej wiadomo już całkiem sporo. Dziś powiemy o właściwościach groszku a właściwie łup z groszku, które podawano wraz z dietą wysokotłuszczową szczurom cierpiącym na zaburzenia glikemii. I co z tego wynikło?
Zespół badaczy z Kanady, badał wpływ suplementacji diety surowymi i gotowanymi łupinami uzyskanymi z grochu siewnego na:
1.parametry glikemii i tolerancji glukozy ( Oral glucose tolerance test (OGTT))
2. skład mikrobiologiczny jelit (taksony i gatunki bakterii )
3. markery przepuszczalności bariery jelitowej
4. profil krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych
Do badań wykorzystano gryzonie (samce szczurów), u których najpierw zaindukowano nietolerancję glukozy za pomocą dużej ilości tłuszczu w diecie (HFD). Zwierzęta były karmione dietą wysokotłuszczową przez sześć tygodni, a następnie zostały przydzielone do 4 grup
LFD – gdzie zwierzęta przeszły na dietę o niskiej zawartości tłuszczu (LFD) ,w której do paszy dodawano 10% celulozę (jako źródło błonnika)
HFD – gdzie kontynuowano dietę z dodatkiem dużej ilości olejów roślinnych przez 4 tygodnie ( z 10% celulozą)
grupy RP, która dostawała przez 4 tygodnie HFD wzbogaconą w surowe łupiny z groszku
grupy CP która dostawała przez 4 tygodnie HFD wzbogaconą w gotowane łupiny z groszku
Jakie uzyskano wyniki?
W grupie CP (gotowane łupy do paszy) uzyskano poprawę tolerancji glukozy o około 30% (p <0,05). W grupie RP i CP ( surowe i gotowane łupinki) uzyskano zmniejszenie wyrzutu insuliny po posiłku odpowiednio o 53% i 56% (p <0,05 i p <0,01) w porównaniu do nie wzbogaconej łupinami HFD .
Badania składu flory w kale wykazały znaczące przesunięcie w ogólnej kompozycji mikrobiologicznej w grupach RP i CP w porównaniu do kontroli HFD i diety niskotłuszczowej (LFD).
W porównaniu z HFD na poziomie phyla w grupach RP i CP zwiększyła się kolonizacja Lachnospiraceae i Prevotellaceae (p <0,001),a redukcji uległą kolonizacja Porphyromonadaceae (p <0,01).
Towarzyszyła temu zwiększona ekspresja mucyny – ekspresja genu Muc1, Muc2 i Muc4 w nabłonku jelita krętego (p <0,05).
Natomiast zawartość krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych ( głownie octanu i propionianu ) wzrosła najbardziej w grupie gryzoni które dostawały surowe łupki grochu.
Autorzy konkludują, że ten wynik powinien być wstępem do dalszych badan z udziałem grup pacjentów . Bowiem uzyskana poprawa glikemii i zmiany w składzie flory oraz syntezie mucyny mogą wskazywać na ochronną role (pogardzanych przez większość z nas) łupek gruchu w ochronie przeciwko zmianom wywołanym przez dietę typu zachodniego (czyli HFD).
No to co – zaczynamy szukać przepisów na wykorzystanie groszku wraz z łupą?
na podstawie
Zohre Hashemi , Janelle Fouhse , Hyun Seun Im , Catherine B. Chan Benjamin P. Willing Dietary Pea Fiber Supplementation ImprovesGlycemia and Induces Changes in the Composition ofGut Microbiota, Serum Short Chain Fatty Acid Profileand Expression of Mucins in Glucose Intolerant Rats Nutrients 2017, 9, 1236; doi:10.3390/nu9111236
autor wpisu
prof dr hab Ewa Stachowska