Istnieje przeświadczenie, że organizm magazynuje duże ilości witaminy B12, które w razie potrzeby starczą nam na kilka dobrych lat życia, czasami możemy również przeczytać, że kobalamina jest produkowana prze bakterie jelitowe, więc jej niedobór jest bardzo rzadki. Czy to prawda?

Mit nr 1 Bakterie jelitowe produkują duże ilości witaminy B12, więc jej niedobór jest mało prawdopodobny.

Nic bardziej błędnego. Pomimo tego, że część bakterii jest w stanie syntetyzować witaminę B12 nie jest ona wchłaniana do organizmu. Proces wchłaniania kobalaminy jest związany ze specyficznymi białkami przenośnikowymi i tylko taka forma ma aktywność biologiczną.

Mit nr 2 Algi oraz fermentowane produkty sojowe zawierają duże ilości witaminy B12.

Badania naukowe wykonywane w ubiegłym stuleciu pokazywały, że takie produkty jak algi zawierają witaminę B12. Wraz z rozwojem techniki i powstaniem dokładniejszych metod analitycznych okazało się, że produkty te zawierają nieaktywne formy tej witaminy, które mogą dodatkowo zaburzać metabolizm aktywnej formy witaminy B12.

Mit nr 3 Potrzeba suplementacji tej witaminy występuje tylko w grupie restrykcyjnych wegan.

Weganie, wegetarianie oraz wszystkie osoby spożywające małe ilości mięsa oraz produktów mięsnych powinny bezwzględnie suplementować witaminę B12. Pomiar poziomu witaminy B12 oraz suplementację powinni również rozważyć :

– osoby po 50-60 roku życia (z biegiem lat spada jakość wydzielanego soku żołądkowego oraz wydzielanie specyficznego czynnika wewnętrznego, który jest niezbędny do metabolizmu witaminy B12 pochodzącej z pożywieniem)

-osoby stosujące inhibitory pompy protonowej, czy metforminę (zaburzenia wchłaniania witaminy B12)

-osoby z zaburzeniami gastrycznymi oraz zaburzeniami wchłaniania

Mit 4 Organizm jest w stanie zmagazynować rezerwy witaminy B12 nawet na kilkanaście lat.

Pomimo tego, że jesteśmy w stanie magazynować witaminy B12, to podczas przewlekłego lekkiego niedoboru, rezerwy te są szybko wyczerpywane. Dodatkowo, ostatnio zauważono, że znieczulenia podawane w szpitalu, czy w gabinecie dentystycznym mogą zminimalizować nasze rezerwy do zera. Należy również pamiętać, że wchłanialność witaminy B12 szacuje się tylko na 5-25%.

Źródło: Shipton MJ, Thachil J. Vitamin B12 deficiency - A 21st century perspective. Clin Med. 2015 Apr;15(2):145-50.