29 gru Masz zniszczone jelita? Możesz sobie pomóc. To prostsze niż myślisz!
Zacznij od „złotego strzału” z kultur bakterii. Idź do sklepu ze zdrową żywnością i kup zakwaski do samodzielnego zrobienia kiszonek. Ja polecam zakwaski VIVO. Nie jestem zbyt dobra w kuchni (delikatnie rzecz ujmując) dlatego potrzebuje produktów o bardzo dużym stopniu prostoty w stosowaniu.
Co możemy kisić ? Wszystko co mamy pod ręką. Warunek powinno pochodzić z dobrego (czytaj organicznego źródła). Jeśli nie jesteś paleoekstremistą i dobrze tolerujesz mleko- to zrób sobie swój jogurt, kefir, śmietanę czy ser. Postaraj się tylko o mleko od krowy, która jest hodowana w sposób naturalny ( na pastwisku, normalnie karmiona itd.).
Jeśli jesteś fanem paleodiety lub cierpisz na nietolerancję laktozy lub masz uczulenie na białka mleka – zrób kwasy warzywne. Smak mają dobry, acz nienachalnie ale jak się doda słodki owoc (np. jabłko) zaczynają wyraźnie zyskiwać.
Co zyskujemy: dowóz do jelit szczepów: Lactobacillus acidopilius, Streptococcuc salivarus ssp. thermophilus, mikroflora grzybków kefirowych, drożdże piekarnicze suszone
Sprawdzone przepisy:
Kwas z buraków ćwikłowych. Regeneruje komórki wątrobowe, ma działanie żółciopędne, normalizuje pracę żołądka i jelit. To doskonałe rozwiązanie dla osób z kacheksją nowotworową. Wtedy trzeba kwas z buraka połączyć z serwatką kozią. Proporcje ½ szklanki zakwaski + ½ szklanki serwatki. Uwaga dla sportowca – cudownie regeneruje po wysiłku, dobry wybór na posiłek wieczorny.
Kwas selerowy. Regeneruje żołądek, pęcherz moczowy. Dobre rozwiązanie dla osób z chorobą reumatyczną. Może wspomagać odchudzanie .
Kwas imbirowy. Wskazany przy chorobie wrzodowej żołądka, przy zaburzeniach odżywiania . Poprawia pracę serca, poprawia krążenie. Może wspomagać odchudzanie
Kwas z kapusty. Właściwości przeciwwrzodowe.