Masz problemy z jelitami? Nie pytaj celebryty, zapytaj profesora
18751
post-template-default,single,single-post,postid-18751,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Masz problemy z jelitami? Nie pytaj celebryty, zapytaj profesora

Masz problemy z jelitami? Nie pytaj celebryty, zapytaj profesora

Zajmuje się tematyką żywienia od ponad 10 lat zgłębiając to zagadnienie jako naukowiec i  praktyk. Jako naukowiec zajmuję się obszarem biochemii funkcjonalnej i genetyki.  Znam też reguły jakimi rządzi się ten świat. A mimo to nadal w osłupienie wprawia mnie fakt, że ludzie chorzy szukają pomocy (z zakresu żywienia klinicznego) u celebrytów, zadając pytania o swoje (często poważne) schorzenia na ich blogach.

Jako naukowiec zajmuję się obszarem biochemii funkcjonalnej i genetyki. Dzięki pracy mojego zespołu i mojej, powstało ponad 100 prac naukowych w tym ponad 50 opublikowanych w impaktowanych czasopismach z listy filadelfijskiej. Wiele z tych prac jest cytowanych, co daje mi dużą satysfakcję bowiem mam świadomość, że stały inspiracją dla innych naukowców (spis niektórych publikacji  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=stachowska+e .

Mogę więc nazwać się spełnionym, dojrzałym (a może już starym) naukowcem. Jestem też praktykiem, bo część mojej pracy obejmuje spotkania z pacjentami w gabinecie i podczas realizacji grantów naukowych. Znam też reguły jakimi rządzi się ten świat.

Ilość osób zgłaszająca się do poradni, ze schorzeniami zapalnymi  jelit (IBD) wygląda na małą Apokalipsę. W poradniach i szpitalach obserwuje się zwiększającą się rzesze osób, które nie wiedzą dlaczego zachorowały i jak mają sobie trwale pomóc. Niestety, przyczyn wzrostu zachorowań na schorzenia zapalne jelit (IBD)  nie można w pełni satysfakcjonująco wytłumaczyć. Lekarze, patrząc ze swojej (mało holistycznej) pozycji upatrują przyczyn IBD w nasileniu stresu oraz jatrogennym działaniu leków. Dietetycy wyraźnie podzielili się na dwa obozy: tych którzy nie dostrzegają jeszcze  problemu (i nie wiedzą potrzeby zmian w podejściu do zasad żywienia takich osób),  oraz tych którzy reagują na zwiększającą się ilość pacjentów z IBD gorączkowo szukając dostępu do rzetelnej  wiedzy.

Technolodzy żywności i uprawowcy siedzą cicho, nie domyślając się (albo nie chcąc się domyślać), że część winy wynika z Ich działania. I naszej chciwości, bowiem wiele wskazuje na to ze chęć dostępu do taniej żywności nakręciła spiralę działań, których ofiarą właśnie padamy.

A prawda na temat IBD  wydaje się być bardziej złożona bo  oprócz czynnika stresu, jatrogennego działania leków i szczepień, należy wymienić  wadliwą piramidę żywienia i tragicznie pogarszającą się  jakość żywności . Ta ostatnia produkowana jest z udziałem tak dużej ilości środków ochrony,  że zagraża to w realny sposób globalnemu zdrowiu. Niestety lekarze (poza wyjątkami) nie wiedzą o tych praktykach praktycznie nic. Dlatego pytanie lekarza o poradę żywieniową najczęściej nie ma sensu. I to przede wszystkim dlatego że a studiach studenci medycyny praktycznie w ogóle nie mają dostępu do wiedzy o żywieniu (niestety w większości uczelni nie są uczeni nawet podstaw żywienia). Tym bardziej  nie mają wiedzy o tym jak to zmienia się produkcja żywności. Ta wiedza praktycznie zawsze zaskakuje wiele osób w tym także lekarzy .

Jeśli poszukujesz rzetelnych i sprawdzonych informacji zapraszam na mojego bloga (i vloga). Będę pisać o schorzeniach jelit – dysbiozie, SIBO zaburzeniach poznawczych wywołanych zmianami funkcjonowania jelit. Będę pisać i mówić  o sposobach żywienia i suplementacji. Do tego mam sprawdzone przepisy. Mam też relacje osób, które mogą skorzystały z mojego wsparcia i chcą się  podzielić się swoimi relacjami. To osoby z różnych środowisk i przedstawiciele różnych profesji- sportowcy, naukowcy, lekarze.  Zapraszam tez do dyskusji i pytań.  Razem damy radę!