Masło czy margaryna?
18844
post-template-default,single,single-post,postid-18844,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Masło czy margaryna?

Masło czy margaryna?

Na pewno wielu z Was, stawało przed wyborem – masło, czy margaryna? W Internecie możecie znaleźć wiele sprzecznych informacji, ale zawsze pojawia się jedna kwestia – tłuszcze trans. 

Jednonienasycone kwasy tłuszczowej (MUFA) mogą być w formacji (izomerii) cis lub trans. Formacja ta, to przestrzenne ułożenie cząsteczki kwasu tłuszczowego. Okazuje się, że pomimo tak niewielkich różnic  mają zupełnie inny wpływ na nasz organizm. Wszystkie prozdrowotne właściwości MUFA są dedykowane izomerą cis. Taki rodzaj izomerów jest również produkowany w naszym organizmie. Kwasy tłuszczowe trans pochodzą przede wszystkim z 3 głównych egzogennych źródeł:

1.Powstają podczas transformacji MUFA (z cis na trans) w przewodzie pokarmowym przeżuwaczy, np. krów, owiec – dzięki czemu są obecne w mleku i mięsie.

2. Tworzą się w procesie przemysłowego uwodornienia tłuszczów roślinnych – stosowane do otrzymania tłuszczów do smarowania pieczywa lub pieczenia – MARGARYNY i wszystkie produkty zawierające margarynę (ciastka, wafelki)

3. Powstają podczas procesu smażenia.

Jak kwasy tłuszczowe trans wpływają na nasz organizm? Podobnie jak nasycone kwasy tłuszczowe podwyższają ilość cholesterolu frakcji LDL. W odróżnieniu do nasyconych kwasów tłuszczowych obniżają dodatkowo ilość cholesterolu frakcji HDL – czyli dobrego przenośnika cholesterolu, odpowiedzialnego za usuwanie cholesterolu z ustroju. Podwyższenie poziomu LDL oraz obniżenie poziomu HDL powoduje kumulacje cholesterolu w tkankach (również w ścianach naczyń) i stanowi poważny czynnik ryzyka rozwoju miażdżycy. To niestety nie koniec, kwasy te podwyższają również ilość triglicerydów w krwi, stanowiąc dodatkowy czynnik ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Można zatem stwierdzić, że transy zwiększają ryzyko zawału mięśnia sercowego bardziej niż nasycone kwasy tłuszczowe. Najnowsze badania pokazują, że kwasy trans mogą wpływać również na powstanie otyłości, cukrzy, insulioporności, czy nowotworów.

Ktoś ma jeszcze wątpliwości co wybrać?

Źródło: Normy Żywieniowe 2012.