Łysym cuda się zdarzają? Tak i to czasami podwójne. Czyli o cudzie bujnego ponownego wzrostu włosów po FMT.
18586
post-template-default,single,single-post,postid-18586,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Łysym cuda się zdarzają? Tak i to czasami podwójne. Czyli o cudzie bujnego ponownego wzrostu włosów po FMT.

Łysym cuda się zdarzają? Tak i to czasami podwójne. Czyli o cudzie bujnego ponownego wzrostu włosów po FMT.

Czytelnicy tego bloga orientują się lepiej lub gorzej czym jest przeszczep kału (FMT).

Ta metoda przywracania prawidłowej flory jelitowej (eubiozy) jest z powodzeniem stosowana u osób zakażonych Clostridium difficile (CD).

Okazało się, że FMT oprócz przywrócenia prawidłowej kompozycji flory jelitowej, przyczynił się do bujnego wzrostu utraconych (dawno) włosów. Brzmi jak bajka? Niekoniecznie – właśnie opisano dwa takie przypadki dla 2 osób z łysieniem całkowitym (Alopecia universalis ) z dysbiozą wywołaną zakażeniem CD, u których włosy odrosły po FMT. Poznajmy naszych bohaterów.

Poznajmy szczęściarza nr.1
Pierwszą z osób, u której FMT spowodował wzrost włosów był 38 letni mężczyzna, który zaczął łysieć na 10 lat przed diagnozą  zapalnej choroby jelita. U pacjenta zdiagnozowano zapalenie jelita grubego spowodowane przez CD. Pacjent był leczony i uzyskał znaczna poprawę po włączeniu do leczenia metronidazolu oraz doustnie podanej wankomycynie.

U pacjenta został wykonany przeszczep flory bakteryjnej (FMT). Po 8 tygodniach po przeszczepie u pacjenta odnotowano znaczny wzrost nowych włosów na głowie, twarzy i ramionach.

Clostridium difficile

Infekcja Clostridium difficile charakteryzuje się klinicznymi symptomami związanymi nasileniem bólu oraz zaburzeniami perystaltyki spowodowanymi przez uwalnianie toksyn produkowanych przez patogenne szczepy C. difficile.

Czynnikami ryzyka zakażenia i zwiększonej kolonizacji C. difficile jest zastosowanie antybiotyków, przewlekłe inhibitorów pompy protonowej.

Co ważne pacjent nie był leczony równolegle żadną terapią wspomagającą porost włosów.

Pacjent nr 2

20 letni mężczyzna z ciężką postacią choroby Crohna. Przed wykonaniem przeszczepu pacjent był 5 krotnie leczony za pomocą antybiotyków. Pacjent na 2 lata przed FMT był leczony z powodu łysienia ( za pomocą różnych metod, min. laseroterapia, sterydoterapia)

Terapia przewlekłego zakażenia CD

Pierwsza linia: zastosowanie antybiotyków (metronidazol, doustnie wancomycna, czy fidaxomycyna)

Jak wytłumaczyć ten fenomen?

FMT powoduje bardzo silną ingerencje w układ immunologiczny. A łysienie jest chorobą immunologiczną  powiązaną z głęboką dysfunkcją układu immunologicznego – zaburzeniami  ilościowymi Th17 I  IL-17, których ilość może  infiltrować w zmniejszonych ilościach do skóry właściwej .

A FMT zmienia (poprawia) funkcję układu immunologicznego. Poprawia ją i ………..promuje ponowny wzrost włosów.

 

Przeszczep kału (FMT)

wydaje się że FMT jest rozwiązaniem dla skomplikowanych zakażeń CD, które są oporne na wysokie dawki doustnej wancomycyny lub fidaxomycyny),

FMT jest rozważane w terapii skomplikowanych zakazeń CD ( ze współtowarzyszącym niedociśnieniem, gorączką, niedrożnością jelita, zaburzeniami psychicznymi, leukozytozą / leukopenią, zwiększonym stężeniem mlecznów, niewydolnością wielonarządową)

Co jest wymagane do przeszczepu

FMT wymaga (1) zdrowego dawcy, (2) dobrej infrastruktury i metodologii do bezpiecznego pobierania stolca, badania dawcy, przygotowywania stolca do przeszczepu (3) dobrego metodologii podawania transplantu do biorcy.

Dlatego należy pamiętać że do FMT potrzebny jest skreening dawców, dokładna i wystandaryzowana metoda przygotowywania transplantu, i metodyki podawania transplantu