Kurkumina jest otrzymywana z rosnącego w Azji ostryżu długiego (curcuma longa), rośliny z rodziny imbirowatych. Kukurmina (dla wielu z nas poczciwe curry) nie jest już tylko dodatkiem do tradycyjnych hinduskich potraw. Od paru lat przyciąga duże zainteresowanie naukowców, ponieważ badania potwierdzają, że kurkumina ma zdolność tłumienia proliferacji (czyli namnażania) komórek nowotworowych i promuje apoptozę (czyli planową śmierć komórek) w warunkach in vivo i in vitro.

Wykazano działanie biologicznie aktywnych składników kukurminy (czyli kurkuminoidów) jako substancji przeciwutleniających, przeciwzapalnych, przeciwwirusowych, antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych, mogących być przydatnych w leczeniu nowotworów, cukrzycy, reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby Alzheimera i innych. Kurkuminoidy na poziomie komórkowym wpływają na czynniki transkrypcyjne i indukują apoptozę komórek nowotworowych. Dodatkowo wykazano ich oddziaływania na receptory nabłonkowego czynnika wzrostu (EGFR), mikroRNA (miRNA), stymulatora procesów autofagii. Kurkumina wykazuje synergizm z lekami używanymi do chemioterapii. Uważa się że kukurmina może stanowić obiecujące wsparcie w strategii leczenia raka płuc.

Jak używać kukurminy? Jak każda przyprawa, tak i kukurmina inaczej sprawdza się w badaniach z wykorzystanie linii komórkowych czy zwierząt, a badaniami z klinicznymi. Problemem są oczywiście ilości kukurminy, które trzeba byłoby spożyć (by uzyskać efekt badań podstawowych), wchłanianie składników kukurminy z przewodu pokarmowego. Dlatego bez wątpienie kukurminę należy używać jako przyprawę tak często, jak tylko możemy. Dobrym rozwiązaniem jest picie herbaty z kukurmą.

Potrzebujemy:
1.    1 litr przefiltrowanej wody;
2.    świeży imbir starty na bardzo drobnej tarce – 1/3 średniej wielkości kłącza;
3.    2 łyżeczki sproszkowanej kukurmy;
4.    goździki (2-3 sztuki);
5.    cynamon;
6.    cytryna lub limonka.

Zagotowujemy wodę. Kiedy zacznie się gotować, wrzucamy wszystkie składniki (oprócz cytryny). Zmniejszamy ogień i gotujemy całość 5 min. Zdejmujemy z ognia, dodajemy cytrynę (wyciskamy so z uprzednio wymytej połówki). Jeśli ktoś lubi słodką herbatę, dodajemy łyżeczkę miodu.

Int. J. Mol. Sci. 2012, 13(3), 3959-3978; doi:10.3390/ijms13033959 Int J Mol Sci. 2014 Nov 25;15(12):21703-21722..

fot. By Emna Mizouni (Own work) [CC-BY-SA-4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons​

autyzm chudnięcie depresja epigenom epigenetyka dieta dydpepsja foliany FTO genetyka genom gluten indywidualizacja jelita kwas foliowy mikroflora  MTHFR neurodegeneracyjne nowotwory nutrigenetyka  nutrigenomika odchudzanie  rak  SIBO sportowiec żywienie