Kto nie powinien stosować probiotyków ?
18541
post-template-default,single,single-post,postid-18541,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Kto nie powinien stosować probiotyków ?

Kto nie powinien stosować probiotyków ?

Wydaje się, że wszyscy oprócz osób z przerostem bakterii w jelicie cienkim (SIBO). Tu trzeba wiedzy i sporej umiejętności bowiem jak pokazują ostatnie badania zastosowanie probiotyków u osób z  SIBO może prowadzić do zjawiska zwanego „zamgleniem  mózgu” (Brain fogginess)

W  badaniu przeprowadzonym w grupie 30 pacjentów stosujących probiotykoterapię ( różne rodzaje probiotyków) 22 osoby zgłosiły problemy neurologiczne takie jak dezorientacja i trudności z koncentracją

( zamglenie mózgu), oraz gastryczne: wzdęcia, nadmierna gazyfikacja .

U niektórych pacjentów objawy neurologiczne trwały od pół godziny do wielu godzin po zjedzeniu pokarmów nasilających fermentację. Objawy ustały po podaniu antybiotyków i zaprzestaniu probiotykoterapii.

Czy to znaczy że probiotykterapia nie jest bezpieczna? Absolutnie nie. To zjawisko ( zamglenie mózgu w powiązaniu z probiotykoteraią ) wydaje się być powiązane z dysbakteriozą w jelicie cienkim (SIBO).

Badacze odkryli, że u osób z zamgleniem mózgu występuje rozrost  bakterii bytujących  w jelicie cienkim (SIBO) powiązany z nadmiernym wytwarzaniem przez te bakterie  kwasu D-mlekowego.

Kwas D-mlekowy jest  toksyczny dla  mózgu, zakłócając funkcje poznawcze, myślenie i poczucie czasu. Okazało się, że niektórzy pacjenci z SIBO mieli od 2 do 3 razy kwasu D-mlekowego we krwi w stosunku do osób zdrowych.

Skąd się bierze kwas D mlekowy w jelicie cienkim?

Z fermentacji przez bakterie węglowodanów pochodzących z żywności

Dlaczego probiotyki nasilają zjawisko mgły mózgowej ( BF)?

Probiotyki powinny „ działać” w jelicie grubym a nie jelicie cienkim  lub żołądku. Tymczasem u osób z SIBO, u których ruchy robaczkowe jelita wydają się być spowolnione,  baterie pochodzące z probiotyków wydają się nie docierać do miejsca przeznaczenia (czyli do jelita grubego). Tym samym probiotyki  zaczynają kolonizować jelito cienkie nasilając produkcje kwasu D mlekowego!

U kogo probiotyki mogą nasilać  zjawisko BF?

U osób, u których probiotyki mogą mieć problemy z dotarciem do właściwego miejsca przeznaczenia czyli jelita grubego.  Są to osoby z cukrzycą z zespołem  krótkiego jelita , osoby stosujące leki przeciwdepresyjne, opioidy i inhibitory pompy protonowej i  niektóre suplementy diety takie jak  żelazo.

Rao et al. Clinical and Translational Gastroenterology (2018) 9:162 DOI 10.1038/s41424-018-0030-7

Photo by Aarón Blanco Tejedor on Unsplash