19 gru Kto nie powinien robić zabiegu oczyszczania jelita?
W poprzednim wpisie podzieliłam się z Wami refleksją, dlaczego należy przemyśleć czy na 100% potrzebujmy płukania jelita. Po poście „posypały się” pytania dotyczące czyszczenia jelita w ogóle. Otóż, sam zabieg płukania jelita (w formie lewatywy) jest stosowany od tysięcy lat i jest to zabieg bezpieczny. Tak samo potrzebny jest zabieg głębokiego oczyszczania jelit (np. przez zabiegami czy jeśli są wskazania medyczne). Trzeba tylko zadbać, by ten zabieg wykonywały osoby mające do tego uprawnienia i tylko wtedy, gdy to jest potrzebne i konieczne. Wobec tego napiszmy kto nie potrzebuje płukania jelit i tym samym rozwiejmy mity, wokół hydrokolonoterapii
Kto nie potrzebuje tego zabiegu:
1.osoby, którym wydaje się że płukanie jelita zwiększy przyswajalność wartościowych składników odżywczych na skutek pozbycia się niestrawionych resztek pokarmu z jelita.
2.osoby, które chcą usunąć toksyczne substancje z jelita w celu ograniczenia autointoksykacji
3.osoby, które chcą wzmocnić mięśnie okrężnicy i poprawić jej pracę
4.osoby, które chcą pozbyć się wzdęć i zaparć
Dlaczego osoby które szukają w hydrokolonoterapii rozwiązania któregoś z 4 powyższych punktów nie znajdą trwałej pomocy. Ponieważ to MITY związane z tym zabiegiem
MIT 1. płukanie jelita zwiększy przyswajalność wartościowych składników odżywczych na skutek pozbycia się niestrawionych resztek pokarmu.
Znakomita większość składników odżywczych jest wchłaniana w jelicie cienkim. Natomiast w jelicie grubym odbywa się inny kluczowy dla zdrowia proces – UTRZYMANIE właściwego i prawidłowego składu flory bakteryjnej. Bakterie, które wyjątkowo obficie porastają jelito grube „zajmują się” fermentacją włókna pokarmowego i innych trudnych do strawienia węglowodanów produkując krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFA) dostarczające energii dla kolonocytów. Czyli w jelicie grubym dochodzi do syntezy SCFA bez których nie jest możliwe prawidłowe funkcjonowanie jelit!
Ponadto to bakterie jelita grubego biorą udział w utrzymaniu integralności błony śluzowej jelita! Właśnie zachowanie integralności błony śluzowej jelita chroni jelita przed „przeciekaniem „. Tym samym płucząc zbyt intensywnie jelita pozbywamy się tych bakterii które chronią nasz organizm przed chorobami autoimmunologicznymi (tych których początek upatruje się w procesie rozszczelnienia jelita).
Co więcej bakterie w okrężnicy pełnią także funkcję w ostatecznym rozkładzie toksycznych związków uwalnianych podczas trawienia ( np. białek). Pozbywanie się bakterii może być bronią obosieczną- wypłukujemy toksyny ale wraz z maszynerią służącą do ich utylizacji
MIT 2 jelito jest źródłem toksycznych związków
teoria autointokykacji jest teorią bazującą na przekonaniu, że resztki w jelitach mogą być źródłem toksyn zatruwających organizm. To stara doktryna stworzona przez Wiliama Lane’a na początku XIX wieku nie przetrwała próby czasu. Późniejsze badania nie potwierdziły skuteczności płukania jelit w usuwaniu toksyn – żadne z badań w których zastosowano specjalne znaczniki (pozwalające obserwować ruch toksyn) nie wykazały skutecznego wymywania toksyn z jelita podczas zabiegu wymywania.
MIT 3 Zabieg wzmacnia mięśnie okrężnicy
Jest akurat zupełnie odwrotnie. Wtłaczanie wody pod ciśnieniem do jelita, o którego kondycji nie wiadomo, jest zabiegiem ryzykownym i może prowadzić do pęknięcia jelita i wydostania się treści kałowych do jamy otrzewnej
MIT 4 zabieg zapobiega powstawaniu wzdęć i zaparć
Wbrew nachalnym i głupim reklamom telewizyjnym wzdęcia są elementem fermentacji treści pokarmowej w jelicie- czyli procesu fizjologicznego NIEZBEDNEGO dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu Jeśli wymyjemy florę jelitową, która przeprowadza fermentację, intensywność wzdęć spada .Pyrrusowe zwycięstwo. Zniszczony, wymyty i przemieszczony chaotycznie mikrobiom musi ulec regeneracji żeby na powrót podjąć swoje funkcje.
Uzupełnianie flory bakteryjnej wlewkami probiotycznymi (o ograniczonym składzie) nie jest w stanie zrównoważyć zniszczeń mikrobiomu.
źródło: Kosmos 59, numer 3-4 421-428