Kolka u niemowlaka czy można łagodzić za pomocą probiotyków?
17983
post-template-default,single,single-post,postid-17983,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Kolka u niemowlaka czy można łagodzić za pomocą probiotyków?

Kolka u niemowlaka czy można łagodzić za pomocą probiotyków?

Kto ma/miał małe dzieci ten wie, że kolki mogą zmienić życie rodzica i dziecka w horror. Pocieszające jest to, że kolki zazwyczaj znikają po pierwszym półroczu życia. Do tego czasu jednak objawy mogą tak nasilone, że wymuszają „zamieszkanie” w gabinecie pediatry.

Co ciekawe, przyczyna powstawania kolki u noworodków jest nadal  niejasna. Przypuszcza się, że  kolka może być wynikiem niedojrzałości struktury i funkcji przewodu pokarmowego, może być manifestacją alergii na mleko krowie (pite przez mamę) czy refluks żołądkowo-przełykowy (GER). Co ciekawe przyczyną kolki może być … niepokój rodziców.

Jedna z najnowszych teorii kolki zakłada, że jest ona  po części spowodowana zmianami mikrobioty jelitowej.  Wydaje się że taka mikrobiota noworodka, która charakteryzuje się mniejszą różnorodnością bakterii  może sprzyjać nadmiernej produkcji gazów, zaburzeniami motoryki przewodu pokarmowego ..i w rezultacie nasiloną kolką.

O mikrobiocie jelitowej tu: https://dietetica.com.pl/blog/jak-pomoc-dziecku-po-cesarce-w-prawidlowym-rozwoju-jego-flory-bakteryjnej.html

Wiemy że na wszelkie kłopoty jelitowe mamy probiotyki. Zwykle w ciągu paru tygodni łagodzą objawy. Ale czy możemy zastosować probiotyki u tak malutkich dzieci?

Wydaje się że tak, mamy wyniki wspaniałej metaanalizy ( napisanej przez polskich naukowców – prof. K Skonieczą Zydecką i współautrów), z której jasno wynika że probiotyki istotnie skróciły czas trwania płaczu w ciągu doby.  

Badacze podkreślają skuteczność dwóch szczepów probiotycznych –  Lactobacillus reuteri i L. reuteri DSM17938. Te bakterie  u noworodków urodzonych o czasie i  karmionych piersią, skróciło czas trwania płaczu o ~50% .

I choć autorzy konkludują, że trzeba jeszcze czasu żeby potwierdzić powiązanie między kolką a mikobiotą- warto zapamiętać, że są już doniesienia naukowe potwierdzające, że nasi mali „jelitowi przyjaciele” mogą łagodzić kolkę u malucha nawet o połowę.

J Clin Med. 2020 Apr; 9(4): 999.Published online 2020 Apr 2. doi: 10.3390/jcm9040999